Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to fr translation catalogue (2981 entries)

en:  and %1$s
fr:  et %1$s

en: # of Links
fr: Nombre de liens

en: %1$d H1 tags were found.
fr: %1$d étiquettes H1 trouvées.

en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
fr[0]: La section %1$d de votre texte contient plus de %2$d mots et n'est séparée par aucun sous-titre. Ajoutez des sous-titres afin d'améliorer la lisibilité.

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux de %4$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
fr: Flux des catégories %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
fr: Flux des commentaires %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
fr: Flux de balises %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
fr: %1$s %2$s %3$s par rapport à la période précédente (%4$s - %5$s)

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux de publications de %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
fr: %1$s %2$s Résultats de recherche pour le flux &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
fr: %1$s %2$s propose de nombreuses fonctionnalités supplémentaires pour vous aider à faire passer le SEO de votre site à un niveau supérieur!

en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
fr: %1$s %2$s vous offre des personnalisations avancées pour la fonctionnalité d'analyse de page, en vous permettant d'ajouter des champs personnalisés à analyser.

en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
fr: %1$s %2$s vous permet de définir le titre et la description SEO des taxonomies personnalisées. Vous pouvez également contrôler toutes les méta robots et d'autres options, comme la catégorie par défaut et les taxonomies des étiquettes.

en: %1$s &rsaquo; Connect
fr: %1$s &rsaquo; Connecter

en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
fr: %1$s &rsaquo; Assistant d'intégration

en: %1$s - Breadcrumbs
fr: %1$s - Fils d’ariane

en: %1$s - HTML Sitemap
fr: %1$s - Plan de site HTML

en: %1$s Addons Not Configured Properly
fr: Modules %1$s incorrectement configurés

en: %1$s Brand
fr: Marque %1$s

en: %1$s Content
fr: Contenu %1$s

en: %1$s Date
fr: Date de %1$s

en: %1$s Day
fr: %1$s Jour

en: %1$s Debug Info
fr: Informations débogage %1$s

en: %1$s Debug Info from %2$s
fr: Informations de débogage %1$s de %2$s

en: %1$s Description
fr: Description %1$s

en: %1$s Details
fr: Détails %1$s

en: %1$s Documentation
fr: Documentation %1$s

en: %1$s Error | %1$s Errors
fr[0]: %1$s erreur
fr[1]: %1$s erreurs

en: %1$s Excerpt
fr: Extrait de la %1$s

en: %1$s Excerpt Only
fr: Extrait de la %1$s uniquement

en: %1$s Format
fr: Format %1$s

en: %1$s HTML sitemap widget.
fr: Widget du plan de site HTML %1$s.

en: %1$s Link
fr: Lien vers %1$s

en: %1$s Link (Alt)
fr: Lien (Alt) %1$s

en: %1$s Link Suggestions
fr: Suggestions de liens %1$s

en: %1$s Local - Business Info
fr: %1$s Local - Infos entreprise

en: %1$s Local - Map
fr: %1$s Local - Carte

en: %1$s Local - Opening Hours
fr: %1$s Local - Heures d’ouverture

en: %1$s Month
fr: Mois de %1$s

en: %1$s Overview
fr: Vue d’ensemble d’%1$s

en: %1$s Price
fr: Prix %1$s

en: %1$s Project ID
fr: ID du projet %1$s

en: %1$s SKU
fr: SKU %1$s

en: %1$s Score
fr: Score %1$s

en: %1$s Settings
fr: Réglages %1$s

en: %1$s Sitemap %2$s
fr: Plan de site %1$s %2$s

en: %1$s Table of Contents
fr: Table des matières %1$s

en: %1$s Title
fr: Titre %1$s

en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
fr: Migration %1$s V3->V4 en cours

en: %1$s Writing Assistant
fr: Assistant d’écriture %1$s

en: %1$s Year
fr: Année de %1$s

en: %1$s allows you to fully control your SEO and social meta for custom taxonomies, including the ability to import/export them.
fr: %1$s vous permet de contrôler entièrement votre SEO et les métadonnées sociales pour les taxonomies personnalisées, y compris la possibilité de les importer/exporter.

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
fr: %1$s peut produire automatiquement une table des matières basée sur vos balises de titres ci-dessous. Les moteurs de recherche utilisent parfois la table des matières dans les résultats de recherche ou les extraits enrichis, ce qui peut vous aider à améliorer votre classement.

en: %1$s can now verify whether your site is correctly verified with Google Search Console and that your sitemaps have been submitted correctly. Connect with Google Search Console now to ensure your content is being added to Google as soon as possible for increased rankings.
fr: %1$s peut maintenant contrôler si votre site est correctement vérifié avec la Google Search Console et si vos plans de site ont été soumis correctement. Connectez-vous maintenant à la Google Search Console pour vous assurer que votre contenu est ajouté à Google le plus rapidement possible afin d’améliorer votre classement.

en: %1$s connects %2$s to Google Analytics, providing a powerful integration. %1$s is a partner of %2$s.
fr: %1$s connecte %2$s à Google Analytics, offrant une intégration puissante. %1$s est partenaire de %2$s.

en: %1$s density
fr: Densité de la %1$s

en: %1$s error found! | %1$s errors found!
fr[0]: %1$s erreur trouvée !
fr[1]: %1$s erreurs trouvées !

en: %1$s found in image alt attribute(s).
fr: %1$s trouvée dans  le(s) attribut(s) alt d'image.

en: %1$s found in meta description.
fr: %1$s trouvée dans la méta description.

en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
fr: %1$s dispose d’une gamme complète d’outils pour gérer les fichiers robots.txt, ainsi que d'autres technologies connexes, comme les sitemaps XML.

en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
fr: %1$s dispose d’un assistant intuitif pour vous aider lors du processus de configuration.

en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
fr: %1$s a détecté un fichier robots.txt physique dans le dossier racine de votre installation WordPress. Nous vous recommandons de supprimer ce fichier puisqu'il pourrait provoquer des conflits avec celui généré dynamiquement par WordPress. %2$s peut importer ce fichier et le supprimer, ou vous pouvez simplement le supprimer.

en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
fr: %1$s a identifié des fichiers plan de site statiques dans le dossier racine de votre installation WordPress. Aussi longtemps que ces fichiers sont présents, %2$s cela ne permet pas de générer de manière dynamique votre plan de site.

en: %1$s has detected that you are blocking access to search engines, which will prevent your site from ranking in search results. You can re-enable indexing under %2$sSettings > Reading →%3$s
fr: %1$s a détecté que vous bloquez l’accès aux moteurs de recherche, ce qui empêchera votre site de se classer dans les résultats de recherche. Vous pouvez réactiver l’indexation sous %2$sRéglages > Lecture →%3$s

en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
fr: %1$s a détecté que vous avez un ou plusieurs champs personnalisés avec des espaces dans leur nom. Pour que %2$s analyse correctement ces champs personnalisés, leurs noms ne peuvent pas contenir des espaces.

en: %1$s has found some errors in sitemaps that were previously submitted to Google Search Console. Since %1$s manages your sitemaps, these additional sitemaps can be removed.
fr: %1$s a trouvé des erreurs dans les plans de site qui ont été précédemment soumis à la Google Search Console. Comme %1$s gère vos plans de site, ces plans de site supplémentaires peuvent être supprimés.

en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
fr: %1$s vous aide à comprendre comment les internautes interagissent avec votre site via les cartes thermiques et les enregistrements de session. %2$s

en: %1$s in image alt attributes
fr: %1$s dans les attributs alt d'image

en: %1$s in introduction
fr: %1$s dans l'introduction

en: %1$s in meta description
fr: %1$s dans la méta description

en: %1$s is Installed & Active
fr: %1$s est installé et actif

en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
fr: %1$s a été créé par %2$s, la même équipe qui est à l’origine du site WPBeginner, le plus important site de ressources WordPress, OptinMonster, le plus populaire logiciel de génération de leads, MonsterInsights, la meilleure extension WordPress pour les outils de statistique.

en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
fr: %1$s est en train de mettre à jour votre base de données et de migrer vos données SEO en arrière-plan.

en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
fr: %1$s importe vos données SEO existantes en arrière-plan.

en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
fr: %1$s est légèrement longue. Essayez de la raccourcir.

en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
fr: %1$s est la meilleure extension WordPress SEO. Rejoignez %2$s professionnels qui utilisent déjà %3$s afin d’améliorer le classement de leur site.

en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
fr: %1$s est trop longue. Essayez de la raccourcir.

en: %1$s is updated to the latest version
fr: %1$s est mis à jour vers la dernière version

en: %1$s length
fr: Longueur de la %1$s

en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
fr: %1$s facilite la configuration des réglages SEO de votre site sans avoir besoin d’embaucher un expert. Et cela prend moins de 10 minutes !

en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
fr: %1$s facilite énormément l'ajout d'une balise Schema.org à votre site. Ayant une interface graphique simple, vous n'êtes pas obligés de vous salir les mains avec un balisage HTML complexe.

en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
fr: %1$s a migré tous les formats de vos titres, dont certains étaient vides. Si vous avez utilisé volontairement des formats vides dans la version précédente d’%2$s et si vous voulez que WordPress gère vos titres, vous pouvez ignorer ce message. Pour en savoir plus, consultez notre documentation sur les %3$sformats de titre vides%4$s.

en: %1$s needs to be updated
fr: %1$s doit être mis à jour

en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
fr: %1$s introuvable dans le(s) attribut(s) alt d'image. Ajouter une image avec votre %1$s comme texte alt.

en: %1$s not found in meta description.
fr: %1$s non trouvée dans la méta description.

en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
fr: %1$s des phrases contiennent plus de %2$s mots, ce qui est supérieur au maximum recommandé de %3$s. Essayez de raccourcir les phrases.

en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
fr: %1$s des phrases utilisent la voix passive, ce qui est au-dessus du maximum recommandé de %2$s. Essayez plutôt d’employer la forme active.

en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
fr: %1$s sur %2$s caractères maximum recommandés.

en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
fr: %1$s repose sur l’API Rest WordPress et votre site semble l’avoir désactivée. %2$s.

en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
fr: %1$s vous indique exactement quel contenu recueille le maximum de visites pour que vous puissiez l’analyser et l’optimiser afin d’augmenter les conversions.

en: %1$s was successfully imported!
fr: %1$s a été importé avec succès!

en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
fr: %1$sUne clé de licence valide est obligatoire%2$s pour se connecter à %3$s.

en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
fr: %1$sAjouter %2$srel="UGC"%3$s au lien

en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
fr: %1$sAjouter %2$srel="nofollow"%3$s au lien

en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
fr: %1$sAjouter %2$srel="sponsored"%3$s au lien

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
fr: %1$sBonus:%2$s Vous pouvez mettre à niveau votre plan %3$s aujourd'hui et %4$séconomisez %5$s %6$s (remise appliquée automatiquement).

en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
fr: %1$sRemarque :%2$s L'extension %3$s est désactivée sur votre site jusqu'à ce que vous résolviez le problème.%4$sLire pour en savoir plus.%5$s

en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
fr: %1$sLe marqueur personnalisé doit être de 100x100 px.%2$s Si l’image dépasse ces dimensions, elle risque de (partiellement) couvrir l’infobulle.

en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
fr: %1$sMettez à niveau votre offre %2$s %3$s%4$s pour voir les positions des mots-clés

en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
fr: %2$sVotre redirection a été ajoutée et vous pouvez la modifier <a href="%1$s" target="_blank">ici</a>.%3$s

en: %s Overview
fr: Vue d’ensemble : %s

en: %s Setup
fr: Configuration d’%s

en: %s click | %s clicks
fr[0]: %s clic
fr[1]: %s clics

en: %s keyword | %s keywords
fr[0]: %s mot-clé
fr[1]: %s mots-clés

en: %s point | %s points
fr[0]: %s point
fr[1]: %s points

en: %s spot | %s spots
fr[0]: %s place
fr[1]: %s places

en: (Default)
fr: (Par défaut)

en: (discount auto-applied)
fr: (remise appliquée automatiquement)

en: (legacy)
fr: (hérité)

en: (no title)
fr: (aucun titre)

en: .htaccess Editor
fr: Éditeur .htaccess

en: .htaccess file is empty.
fr: Le fichier .htaccess est vide.

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: 10-15%
fr: 10-15 %

en: 10-20%
fr: 10-20 %

en: 11-50 Position
fr: Position 11-50

en: 20-30%
fr: 20 - 30 %

en: 4-10 Position
fr: Position 4-10

en: 404 - Page Not Found
fr: 404 - Page non trouvée

en: 404 Error Format
fr: Format d'erreur 404

en: 404 Monitoring
fr: Surveillance 404

en: 404 Redirects
fr: Redirections 404

en: 50-100 Position
fr: Position 50-100

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
fr: Une balise description est obligatoire pour afficher correctement les méta descriptions sur votre site.

en: A JSON, CSV or INI file is required to import.
fr: Un fichier JSON, CSV ou INI est nécessaire pour importer.

en: A custom field from the current page/post.
fr: Un champ personnalisé de la page actuelle / article actuel.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
fr: Un bon titre attire l'attention des lecteurs et propose une raison convaincante de lire votre contenu. Cela promet un avantage crédible.

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
fr: Un nom que Google peut utiliser pour votre page d’accueil dans les résultats de recherche mobiles. Si ce champ n’est pas renseigné, le titre du site WordPress est utilisé par défaut.

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
fr: Une redirection existe déjà pour cette URL source. Pour faire des modifications, modifiez plutôt la redirection existante.

en: A sample alt tag for your image
fr: Un exemple d'étiquette alt pour votre image

en: A short description for your product.
fr: Une courte description de votre produit.

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
fr: Une extension de calendrier d’évènements simple et puissante pour WordPress qui comprend toutes les fonctionnalités de gestion d’événements, y compris les paiements, la planification, les fuseaux horaires, la billetterie, les évènements récurrents, etc.

en: A valid license key is required
fr: Une clé de licence valide est obligatoire

en: A valid license key is required in order to use our addons.
fr: Vous devez avoir une clé de licence valide afin d’utiliser nos modules complémentaires.

en: A very good score is between %1$d and %2$d.
fr: Un très bon score se situe entre %1$d et %2$d.

en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
fr: Un très bon score se situe entre %1$s%3$d et %4$d%2$s.

en: AIOSEO Settings
fr: Réglages AIOSEO

en: AIOSEO Writing Assistant
fr: Assistant d’écriture AIOSEO

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: About 61,000,000,000 results (0.40 seconds)
fr: Environ 61 000 000 000 de résultats (0,40 secondes)

en: About Page
fr: Page « À propos »

en: About Page URL
fr: URL de la page À propos

en: About Page URL:
fr: URL de la page À propos:

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Access Control
fr: Contrôle d'accès

en: Access Control Settings
fr: Réglages de contrôle d'accès

en: Access Control is a %1$s Feature
fr: Le contrôle d’accès est une fonctionnalité %1$s

en: Access our Premium Support
fr: Accédez à notre support Premium

en: Actionable Link Suggestions
fr: Suggestions de liens actionnables

en: Activate
fr: Activer

en: Activate %1$s
fr: Activer %1$s

en: Activate All Features
fr: Activer toutes les fonctionnalités

en: Activate Author SEO (E-E-A-T)
fr: Activer le SEO d’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Activate IndexNow
fr: Activer IndexNow

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Activate WPCode
fr: Activer WPCode

en: Activated
fr: Activé

en: Active Notifications
fr: Notifications actives

en: Active Plugins
fr: Extension active

en: Active Theme
fr: Thème active

en: Activities
fr: Activités

en: Activity
fr: Activité

en: Actor
fr: Acteur

en: Ad free (no banner adverts)
fr: Sans publicité (sans bannières publicitaires)

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Custom Rule
fr: Ajouter une règle personnalisée

en: Add Email Address
fr: Ajouter une adresse e-mail

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
fr: Ajoutez la prise en charge d’IndexNow pour notifier instantanément les moteurs de recherche lorsque votre contenu a changé.

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed. This helps the search engines to prioritize the changes on your website and helps you rank faster.
fr: Ajoutez la prise en charge d’IndexNow pour notifier instantanément les moteurs de recherche lorsque votre contenu a changé. Les moteurs de recherche peuvent ainsi prioriser les modifications sur votre site web et cela accélère votre classement.

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Add Keywords
fr: Ajouter des mots-clés

en: Add License Key
fr: Ajouter une clé de licence

en: Add Link
fr: Ajouter un lien

en: Add Page
fr: Ajouter une page

en: Add Redirect
fr: Ajouter une redirection

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
fr[0]: Ajouter une redirection pour améliorer le SEO
fr[1]: Ajouter des redirections pour améliorer le SEO

en: Add Redirects
fr: Ajouter des redirections

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Add URL
fr: Ajouter l’URL

en: Add a Redirect
fr: Ajouter une redirection

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
fr: Ajoutez un bloc de titre ci-dessous pour commencer à générer la table des matières.

en: Add content after each post in your site feed.
fr: Ajoutez du contenu après chaque publication dans le flux de votre site.

en: Add content before each post in your site feed.
fr: Ajoutez du contenu avant chaque publication dans le flux de votre site.

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
fr: Ajoutez des liens vers des ressources internes et externes utiles pour vos lecteurs et lectrices. Les liens internes doivent être très pertinents pour le sujet que vous traitez. Les liens externes doivent rediriger vers des sites de haute qualité, car Google pénalise les liens vers les sites « spammy » (c’est-à-dire, les sites non conformes aux directives des webmasters Google).

en: Add to Group
fr: Ajouter au groupe

en: Add to KRT
fr: Ajouter au suivi du classement des mots-clés

en: Additional Data
fr: Données supplémentaires

en: Additional Pages
fr: Pages supplémentaires

en: Additional Profiles
fr: Profils supplémentaires

en: Additional Schema Types
fr: Types de schémas supplémentaires

en: Additional Site Information
fr: Informations supplémentaires sur le site

en: Additional URLs to help identify the item (e.g. "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").
fr: URL supplémentaires pour aider à identifier l’élément (par exemple, « https://fr.wikipedia.org/wiki/Amazon_(société) »).

en: Address
fr: Adresse

en: Address Line 1
fr: Adresse ligne 1

en: Address Line 2
fr: Adresse ligne 2

en: Admin Bar Menu
fr: Menu de la barre d'administration

en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
fr: Le menu de la barre d’administration est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Adults
fr: Adultes

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced %1$s Support
fr: Support avancé de %1$s

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
fr: Extraits enrichis avancés + Balisage Schema.org

en: Advanced SEO
fr: SEO avancé

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: Advanced WooCommerce
fr: WooCommerce avancé

en: Advanced support for e-commerce
fr: Support avancé pour commerce électronique

en: Affiliate
fr: Affiliation

en: Affiliate Links
fr: Liens d’affiliation

en: Algeria
fr: Algerie

en: Alias Of
fr: Alias de

en: All
fr: Tous

en: All %1$s Settings
fr: Tous les réglages %1$s

en: All (recommended)
fr: Tout (recommandé)

en: All CSS files appear to be minified.
fr: Tous les fichiers CSS semblent être minifiés.

en: All Content Types
fr: Tous les types de contenu

en: All Good!
fr: Tout va bien!

en: All Good, I'm already getting it
fr: Tout va bien, je reçois déjà les informations

en: All Groups
fr: Tous les groupes

en: All Items
fr: Tous les éléments

en: All Javascript files appear to be minified.
fr: Tous les fichiers Javascript semblent être minifiés.

en: All Keywords
fr: Tous les mots-clés

en: All Post Types
fr: Tous les types de contenu

en: All Settings
fr: Tous les réglages

en: All Wheel Drive
fr: Transmission intégrale

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
fr: Toutes les catégories actuellement assignées à la publication actuelle, séparées par des virgules.

en: All errors have been resolved
fr: Toutes les erreurs ont été résolues

en: All good
fr: Tout ok

en: All images on the page have alt attributes.
fr: Toutes les images sur la page ont les attributs alt.

en: All images on your page have alt attributes.
fr: Toutes les images sur votre page ont des attributs alt.

en: All in One SEO
fr: All in One SEO Pack

en: All in One SEO Team
fr: L’équipe All in One SEO

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
fr: All in One SEO est une extension parfaite pour les propriétaires d’entreprises, les blogueurs et les blogueuses, les concepteurs et les conceptrices, les photographes, et pratiquement tous les autres. Vous voulez optimiser votre SEO WordPress ? Alors utilisez le pack All in One SEO !

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
fr: Toutes les lettres sont converties en minuscules.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
fr: Tous les types de publication sont définis sur noindex ou votre site n’a aucun type de publication enregistré pris en charge par cette fonctionnalité.

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
fr: Toutes les taxonomies sont définies sur noindex ou votre site n’a aucune taxonomie enregistrée prise en charge par cette fonctionnalité.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
fr: Toutes les balises méta Open Graph nécessaires ont été trouvées.

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
fr: Vous permet de préciser le nombre maximum de publications pour le sitemap RSS. Nous recommandons 50 publications.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
fr: Vous permet de spécifier le nombre maximum d’articles dans le plan de site (jusqu’à 50000).

en: Alphabetical
fr: Par ordre alphabétique

en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
fr: Déjà acheté? Il suffit de saisir votre clé de licence ci-dessous pour vous connecter à %1$s!

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
fr: De plus, essayez d'inclure des synonymes et une terminologie pertinente dans le texte de l'étiquette H2. Les moteurs de recherche sont assez intelligents - ils savent quels mots apparaissent ensemble dans chaque créneau.

en: Alt Tag
fr: Attribut Alt

en: Alternate Website Name
fr: Autre nom pour le site

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
fr: Sinon, vous pouvez créer un fichier index.php vide et le sauvegarder dans chaque répertoire de votre site. C'est la méthode utilisée par WordPress et qui fonctionne très bien.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
fr: Vous pouvez également utiliser une extension CMS pour simplifier le processus - c'est une option plus facile à utiliser. WordPress dispose d'un grand nombre d'extensions de mise en cache et la plupart d’entre eux vous offrent des options pour contrôler les en-têtes de mise en cache.

en: Alumni Of
fr: Ancien élève de

en: Ampersand (&)
fr: Perluète (&)

en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
fr: Un plan de site XML représente une liste de tout votre contenu que les moteurs de recherche utilisent lorsqu'ils explorent votre site. Cette partie est essentielle au niveau SEO car elle contient des informations importantes dont les moteurs de recherche ont besoin lors de l'exploration de votre site. Le plan de site XML créé par %1$s indique aux moteurs de recherche où trouver tout le contenu de votre site.

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
fr: Un autre nom pour votre site. Par exemple, un acronyme ou le nom de votre site en version plus courte.

en: An email was sent out to %1$s.
fr: Un e-mail a été envoyé à %1$s.

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’activation du module. Veuillez le téléverser manuellement ou contacter le support pour plus d’informations.

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’ajout de vos redirections. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: An error occurred while analyzing your site.
fr: Une erreur est survenue lors de l'analyse de votre site.

en: An error occurred while changing the addon status. Please try again or contact support for more information.
fr: Une erreur s’est produite lors de la modification de l’état du module. Veuillez réessayer ou contacter le support pour plus d’informations.

en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'importation de %1$s. Veuillez réessayer.

en: An error occurred while trying to add the query arg to the blocklist. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative d’ajout de l’argument de requête à la liste de blocage. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: An error occurred while trying to delete the query arg. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de suppression de l’argument de requête. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: An error occurred while trying to remove the query arg from the blocklist. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de retrait de l’argument de requête de la liste de blocage. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
fr: Une erreur s'est produite en essayant d’écrire dans le fichier .htaccess.  Veuillez réessayer plus tard.

en: An example of content from your page/post.
fr: Un exemple de contenu de votre page/publication.

en: An unknown error occurred, please try again later.
fr: Une erreur inconnue s’est produite, veuillez réessayer ultérieurement.

en: An update is available for %1$s. %2$sUpgrade to the latest version%3$s%4$s
fr: Une mise à jour est disponible pour %1$s. %2$sPasser à la version la plus récente%3$s%4$s

en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
fr: Mise à jour disponible pour %1$s. Passez à la dernière version pour recevoir toutes les dernières fonctionnalités, corrections de bogues et améliorations de la sécurité.

en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
fr: Une mise à jour est requise pour ce module pour continuer à utiliser %1$s %2$s.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
fr: Une mise à niveau est requise pour débloquer les fonctionnalités suivantes.

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Analyze
fr: Analyser

en: Analyze Headline
fr: Analyser le titre

en: Analyze this page
fr: Analysez cette page

en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
fr: Seuls les utilisateurs et utilisatrices possédant la licence %2$s peuvent analyser le contenu avec les mots-clés %1$s. %3$s

en: Analyzing...
fr: En cours d'analyse...

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
fr: Les valeurs des ancres n’ont pas été envoyées au serveur et ne peuvent pas être redirigées.

en: And many more...
fr: Et beaucoup plus...

en: Andorra
fr: Andorre

en: Animal Shelter
fr: Refuge animalier

en: Announcements
fr: Annonces

en: Annual
fr: Annuel

en: Antigua & Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
fr: Toutes les publications attribuées à ces termes seront également exclues de votre plan de site.

en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
fr: Toutes les personnes peuvent voir que le thème %1$s est utilisé.

en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
fr: Tout le monde peut voir que vous utilisez le thème %1$s.

en: Apostrophe (')
fr: Apostrophe (’)

en: Append Author Bio to Posts
fr: Ajouter la biographie de l’auteur/autrice aux publications

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Headline
fr: Appliquer le titre

en: Archive Date
fr: Date de l'archive

en: Archive Format
fr: Format d'archive

en: Archive Organization
fr: Société d'archivage

en: Archive Title
fr: Titre de l'archive

en: Archive format
fr: Format de l’archive

en: Archives for
fr: Archives pour

en: Are you enjoying %1$s?
fr: Appréciez-vous %1$s?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
fr: Confirmez-vous l’activation de ces modules sur le réseau ?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
fr: Confirmez-vous l’activation de ce module sur le réseau ?

en: Are you sure you want to block these query args?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez bloquer ces arguments de requête ?

en: Are you sure you want to block this query arg?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez bloquer cet argument de requête ?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
fr: Confirmez-vous la désactivation de ces modules sur le réseau ?

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
fr: Confirmez-vous la désactivation de ce module sur le réseau ?

en: Are you sure you want to delete all links?
fr: Confirmez-vous la suppression de tous les liens ?

en: Are you sure you want to delete these links?
fr: Confirmez-vous la suppression de ces liens ?

en: Are you sure you want to delete these pages?
fr: Confirmez-vous la suppression de ces pages ?

en: Are you sure you want to delete these query args?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez supprimer ces arguments de requête ?

en: Are you sure you want to delete this backup?
fr: Confirmez-vous la suppression de cette sauvegarde ?

en: Are you sure you want to delete this link?
fr: Confirmez-vous la suppression de ce lien ?

en: Are you sure you want to delete this page?
fr: Confirmez-vous la suppression de cette page ?

en: Are you sure you want to delete this query arg?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez supprimer cet argument de requête ?

en: Are you sure you want to disconnect Google Search Console?
fr: Confirmez-vous que vous voulez déconnecter la Google Search Console?

en: Are you sure you want to disconnect from SEOBoost?
fr: Confirmez-vous la déconnexion de SEOBoost ?

en: Are you sure you want to reset SEOBoost logins?
fr: Confirmez-vous vouloir réinitialiser les connexions SEOBoost ?

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les paramètres sélectionnés par défaut?

en: Are you sure you want to restore this backup?
fr: Confirmez-vous la restauration de cette sauvegarde ?

en: Are you sure you want to unblock these query args?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez débloquer ces arguments de requête ?

en: Are you sure you want to unblock this query arg?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez débloquer cet argument de requête ?

en: Area Served
fr: Zone desservie

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Armenie

en: Article Section
fr: Section d’article

en: Article Tags
fr: Étiquettes d’article

en: Article Title
fr: Titre de l'archive

en: Article Type
fr: Type d'article

en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
fr: En tant qu'utilisateur estimé, vous recevez %1$s, automatiquement appliquée à la caisse!

en: Ascending
fr: Croissant

en: Associate Degree
fr: Diplôme d’associé

en: At least one
fr: Au moins un

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
fr: Au moins un paragraphe est long. Pensez à utiliser des paragraphes courts.

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
fr: Cette longueur risque d’être tronquée dans les résultats de recherche. Essayez de réduire le nombre de caractères à 55 environ.

en: Athlete
fr: Athlète

en: Atom Feed
fr: Flux Atom

en: Attached Image
fr: Image jointe

en: Attachment
fr: Fichier joint

en: Attachment Parent
fr: Article parent

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Attachments Feed
fr: Flux des fichiers joints

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Author
fr: Auteur

en: Author Archives
fr: Archives d’auteur

en: Author Bio Block
fr: Bloc Bio de l’auteur/autrice

en: Author Biography
fr: Biographie de l'auteur

en: Author Display Name
fr: Nom affiché de l’auteur/autrice

en: Author Experience Topics (E-E-A-T)
fr: Sujets traités par l’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Author Feeds
fr: Flux de l’auteur/autrice

en: Author First Name
fr: Prénom de l'auteur

en: Author Info (E-E-A-T)
fr: Infos sur l’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Author Last Name
fr: Nom de famille de l'auteur

en: Author Link
fr: Lien vers l'auteur

en: Author Link (Alt)
fr: Lien de l'auteur (Alt)

en: Author Name
fr: Nom de l’auteur/autrice

en: Author Pages
fr: Pages d’auteur

en: Author SEO
fr: SEO de l’auteur/autrice

en: Author SEO (E-E-A-T)
fr: SEO de l’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Author SEO (E-E-A-T) is a %1$s Feature
fr: Le SEO de l’auteur/autrice (E-E-A-T) est une fonctionnalité %1$s

en: Author Schema
fr: Schéma de l’auteur/autrice

en: Author Sitemap
fr: Plan de site de l'auteur

en: Author URL
fr: URL de l’auteur/autrice

en: Author archive link (link as text).
fr: Lien vers l'archive de l'auteur (lien sous forme de texte).

en: Author archive link (name as text).
fr: Lien vers l'archive de l'auteur (nom sous forme de texte).

en: Autogenerate %1$s on Upload
fr: Générer automatiquement la %1$s lors du téléversement

en: Autogenerate Descriptions
fr: Autogénérer les descriptions

en: Autogenerate image attributes
fr: Générer automatiquement les attributs d’image

en: Automatic Redirects
fr: Redirections automatiques

en: Automatic Updates
fr: Mises à jour automatiques

en: Automatically Generate Article Tags
fr: Balises d’articles générées automatiquement

en: Automatically Ping Search Engines
fr: Notifier automatiquement les moteurs de recherche

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
fr: Ajoutez automatiquement du contenu au flux RSS de votre site.

en: Automotive Business
fr: Industrie automobile

en: Available as Addon Plugin
fr: Disponible en tant que module

en: Avg. CTR
fr: Taux de clic moyen

en: Avg. Position
fr: Position moyenne

en: Awesome! Google Search Console is connected to your site. This will help you monitor and maintain your site's presence in Google Search results.
fr: Génial ! La Google Search Console est connectée à votre site. Cela vous aidera à surveiller et à maintenir la présence de votre site dans les résultats de recherche Google.

en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
fr: Impressionnant! Ceux-ci sont nécessaires pour le balisage du schéma d'organisation de %1$s.

en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
fr: Impressionnant ! Celles-ci sont nécessaires pour le balisage schéma de %1$s relative à une personne.

en: Bachelor Degree
fr: Licence

en: Back
fr: Retour

en: Back to Homepage
fr: Revenir à la page d’accueil

en: Backup Settings
fr: Réglages de sauvegarde

en: Bad Gateway
fr: Passerelle incorrecte

en: Bad Request
fr: Demande incorrecte

en: Baidu Verification Code
fr: Code de vérification Baidu

en: Baidu Webmaster Tools
fr: Outils Baidu pour les webmasters

en: Band
fr: Groupe

en: Base Directory:
fr: Répertoire de base:

en: Base URL:
fr: URL de base:

en: Basic Guide to Google Analytics
fr: Guide d'utilisation de Google Analytics

en: Basic Guide to Google Search Console
fr: Guide d'utilisation de Google Search Console

en: Basic SEO
fr: SEO de base

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
fr: Vu que votre titre joue un rôle important dans l'engagement des lecteurs, il vaut la peine de passer plus de temps à le perfectionner. De nombreux rédacteurs principaux passent des heures pour réussir - parfois ils passent plus de temps sur le titre que sur le reste de l'article!

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
fr: Commencez par saisir un ID de publication, un titre ou un slug pour la recherche…

en: Begin typing a term ID or name to search...
fr: Commencez par saisir un ID de terme ou un nom pour la recherche...

en: Beginning & Ending Words
fr: Premiers et derniers mots

en: Beginning Words
fr: Premiers mots

en: Belgium
fr: Belgique

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
fr: Ci-dessous se trouvent les scores TruSEO de vos publications en ligne. Prenez le temps d’améliorer votre score TruSEO afin d’atteindre un meilleur classement.

en: Below you can track how your page is performing in search results based on your keyword(s).
fr: Ci-dessous, vous pouvez suivre les performances de votre page dans les résultats de recherche en fonction de vos mots-clés.

en: Best Practices for Domains and URLs
fr: Les bonnes pratiques pour les domaines et URL

en: Billing Support
fr: Assistance facturation

en: Bing Verification Code
fr: Code de vérification Bing

en: Bing Webmaster Tools
fr: Outils Bing pour les webmasters

en: Blank Title Formats Detected
fr: Formats de titres vides détectés

en: Blended
fr: Mixte

en: Block Key
fr: Bloquer la clé

en: Block Key & Value
fr: Bloquer la clé et la valeur

en: Block Query Arg
fr: Bloquer l’argument de requête

en: Block Query Args
fr: Bloquer les arguments de requête

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Blocked by regex:
fr: Bloqué par regex :

en: Blocked by robots.txt
fr: Bloqué par robots.txt

en: Blocked due to access forbidden (403)
fr: Bloqué en raison d’une interdiction d’accès (403)

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404)
fr: Bloqué en raison d’un autre problème 4xx (ni 403 ni 404)

en: Blocked due to unauthorized request (401)
fr: Bloqué en raison d’une demande non autorisée (401)

en: Blocked!
fr: Bloqué !

en: Blog Page Title
fr: Titre de la page du blog

en: Blog Post
fr: Article de blog

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bonus:
fr: Bonus :

en: Book
fr: Livre

en: Boost your SEO performance by highlighting the professional expertise and trustworthiness of your authors, aligning with Google's E-E-A-T standards.
fr: Améliorez vos performances SEO en mettant en lumière l’expertise professionnelle et la fiabilité de vos auteurs/autrices, en accord avec les standards E-E-A-T de Google.

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
fr: Augmentez vos ventes et conversions jusqu’à 15 % grâce à des notifications de preuve sociale en temps réel. TrustPulse vous aide à afficher en direct l’activité et les achats des utilisateurs et utilisatrices pour aider à convaincre d’autres personnes d’effectuer un achat.

en: Bosnia & Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
fr: Les versions de l’URL avec www ou sans www sont redirigées vers le même site.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
fr: Les versions www et non-www de votre URL sont redirigées vers le même site.

en: Brazil
fr: Brésil

en: Breadcrumb Prefix
fr: Préfixe pour le fil d'Ariane

en: Breadcrumb Settings
fr: Réglages de fil d'Ariane

en: Breadcrumb Templates
fr: Modèles de fil d’ariane

en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
fr: Les modèles de fils d’ariane sont une fonctionnalité %1$s

en: Breadcrumbs
fr: Fil d’ariane

en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
fr: Les fils d’ariane sont essentiels pour le SEO. Par défaut, %1$s ajoute automatiquement des fils d’ariane à la balise schéma que nous ajoutons à votre site. Aucune action n’est requise de votre côté pour que cela fonctionne. Les fils d’ariane peuvent aussi être utilisés comme système de navigation secondaire qui indique aux utilisateurs et utilisatrices où ils/elles se trouvent sur un site par rapport à la page d’accueil.

en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
fr: Les fils d’ariane étant actuellement désactivés, ce bloc sera rendu vide. Vous pouvez activer la fonctionnalité de fil d’ariane de %1$s sous %2$sRéglages généraux > Fils d’ariane%3$s.

en: Broken Link Checker
fr: Vérificateur de liens rompus

en: Broken Link Checker by AIOSEO is an essential tool for ensuring that all internal and external links on your website are functioning correctly. Quickly check your site for broken links and easily fix them to improve SEO.
fr: Le vérificateur de liens rompus d’AIOSEO est un outil essentiel qui permet de s’assurer que tous les liens internes et externes de votre site fonctionnent correctement. Recherchez rapidement les liens rompus sur votre site et corrigez-les facilement pour améliorer votre référencement.

en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
fr: Parcourir la documentation, le matériel de référence et les tutoriels de %1$s.

[ctx: BuddyPress]
en: Activities (%1$s)
fr: Activités (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Action
fr: Action de l’activité

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Content
fr: Contenu de l’activité

[ctx: BuddyPress]
en: Group Description
fr: Description du groupe

[ctx: BuddyPress]
en: Group Name
fr: Nom du groupe

[ctx: BuddyPress]
en: Group Type Plural Name
fr: Nom pluriel du type de groupe

[ctx: BuddyPress]
en: Group Type Singular Name
fr: Nom singulier du type de groupe

[ctx: BuddyPress]
en: Groups (%1$s)
fr: Groupes (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Members (%1$s)
fr: Membres (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Activity Action
fr: Exemple d’action d’activité

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Group Name
fr: Exemple de nom de groupe

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Type Plural
fr: Exemple de type pluriel

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Type Singular
fr: Exemple de type singulier

[ctx: BuddyPress]
en: Sample activity content
fr: Exemple de contenu d’activité

[ctx: BuddyPress]
en: Sample group description
fr: Exemple de description de groupe

[ctx: BuddyPress]
en: The activity action.
fr: L’action effectuée lors de l’activité.

[ctx: BuddyPress]
en: The activity content.
fr: Le contenu de l’activité.

[ctx: BuddyPress]
en: The group description.
fr: La description du groupe.

[ctx: BuddyPress]
en: The group name.
fr: Le nom du groupe.

[ctx: BuddyPress]
en: The group type plural name.
fr: Le nom pluriel du type de groupe.

[ctx: BuddyPress]
en: The group type singular name.
fr: Le nom singulier du type de groupe.

en: Build a Better %1$s
fr: Aidez-nous à améliorer %1$s

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Bulk Editing
fr: Modification en bloc

en: Business Event
fr: Évènement d’entreprise

en: Business Info
fr: Informations commerciales

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
fr: Infos sur l’entreprise et blocs d’emplacement, widgets et codes courts

en: Businesses
fr: Entreprises

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
fr: En nous permettant de suivre les données d’utilisation, nous pourrons mieux vous aider car nous saurons quelles configurations, quels thèmes et quelles extensions WordPress nous devrions tester.

en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
fr: Par défaut, les administrateurs et administratrices ont accès à %1$stous les réglages SEO du site.%2$s

en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
fr: Par défaut, les auteurs ont accès aux %1$sréglages SEO pour les pages individuelles et articles qu'ils ont déjà l'autorisation de modifier.%2$s

en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
fr: Par défaut, les contributeurs et contributrices ont accès aux %1$sréglages SEO pour les pages et les publications individuelles qu’ils ou elles ont déjà le droit de modifier.%2$s

en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
fr: Par défaut, les éditeurs et éditrices peuvent accéder aux %1$sréglages SEO pour les réglages généraux, l’apparence de la recherche, les réseaux sociaux et les redirections, ainsi que pour tous les réglages des pages et des publications individuelles.%2$s

en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
fr: Par défaut, les éditeurs et éditrices SEO ont accès aux %1$sréglages SEO pour les pages et publications individuelles.%2$s

en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
fr: Par défaut, les responsables SEO peuvent accéder %1$saux réglages SEO pour les réglages généraux, les plans de site, l’assistant d’amélioration des liens, les redirections, le SEO local ainsi qu’aux publications et aux pages individuelles.%2$s

en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
fr: Par défaut le rôle %1$s %2$sn’a pas accès%3$s aux paramètres %4$s.

en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
fr: Par défaut, seuls les admins ont le droit de gérer %1$s dans WordPress. Avec les contrôles d’accès, vous pouvez facilement étendre les droits d’accès à d’autres rôles d’utilisateurs/utilisatrices.

en: CSS Validator
fr: Validateur CSS

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
fr: Les fichiers CSS sont présents dans des nombreux endroits, y compris dans les cadres d'application (comme Bootstrap), dans les thèmes et modèles et dans les extensions tiers.

en: CSV example file
fr: Fichier exemple CSV

en: Cafe
fr: Café

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Cape Verde
fr: Cape Vert

en: Caption
fr: Légende

en: Caption for the current media file.
fr: Légende du fichier multimédia actuel.

en: Car
fr: Voiture

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Casing
fr: Casse

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Hierarchy
fr: Hiérarchie des catégories

en: Category Name
fr: Nom de la catégorie

en: Cause
fr: Motif

en: Central African Republic
fr: République du Centre Afrique

en: Chad
fr: Tchad

en: Change Frequency
fr: Fréquence de modification

en: Character Count
fr: Nombre de caractères

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
fr: Vérifiez le score de votre site avec notre outil d'analyse SEO et comparez-le avec le site concurrent.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que les catégories d’un article donné soient utilisées comme balise méta de mots-clés (en plus des mots-clés que vous avez spécifié dans l’outil d’édition d’article).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
fr: Cochez cette option si vous souhaitez que vos mots-clés de votre page Articles (définis dans WordPress sous Réglages, Lecture, Affichage de la page d'accueil) et vos pages d'archive soient générés dynamiquement à partir des mots-clés des articles affichés sur cette page. Si cette option n'est pas cochée, elle utilisera les mots-clés définis dans l'écran de modification de la page pour la page des articles.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fr: Cochez ceci si vous souhaitez que les étiquettes d’un article donné soient utilisées comme balise méta de mots-clés de cet article (en plus des mots-clés que vous avez spécifié dans l’outil d’édition d’article).

en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez effacer TOUTES les données de %1$s lors de la suppression de l'extension. Tous les formulaires, entrées et fichiers téléchargés seront irrécupérables.

en: Checkout Page
fr: Page de paiement

en: Childcare
fr: Garde d'enfants

en: Childrens Event
fr: Évènement pour enfants

en: Chile
fr: Chili

en: Choose Features
fr: Choisissez les fonctionnalités

en: Choose Image
fr: Choisir une image

en: Choose a File
fr: Choisissez un fichier

en: Choose a Person
fr: Choisir une personne

en: Choose a Post Type
fr: Choisir un type de publication

en: Choose a plugin to import Local SEO directly into %1$s.
fr: Choisissez une extension pour importer le SEO local directement dans %1$s.

en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
fr: Choisissez une extension pour importer les données SEO directement dans %1$s.

en: Choose country
fr: Choisir le pays

en: Choose whether %1$s should automatically append a compact author bio at the end of every post. You can also manually insert the author bio using the Author Bio block.
fr: Choisissez si %1$s devrait automatiquement ajouter une biographie d’auteur/autrice compacte à la fin de chaque publication. Vous pouvez également insérer manuellement la biographie de l’auteur/autrice en utilisant le bloc Biographie de l’auteur/autrice.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
fr: Choisissez si le site représente une personne ou une organisation.

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
fr: Choisissez si vous voulez utiliser par défaut les données OG de l’onglet Facebook dans vos pages/publications individuelles.

en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
fr: Choisissez si vos %1$s doivent être inclus(es) dans les résultats de recherche. Si vous sélectionnez « Non », alors vos %1$s ne seront pas indexé(e)s et seront exclu(e)s du plan de site pour que les moteurs de recherche les ignorent.

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
fr: Choisissez la casse à appliquer à l’attribut.

en: City
fr: Ville

en: Clean uploaded image filenames
fr: Nettoyer les noms de fichier de l’image téléversée

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
fr: Clean-param doit commencer par au moins un paramètre, éventuellement suivi d’un chemin.

en: Clear
fr: Effacer

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Click here to learn more
fr: Cliquez ici pour en savoir plus

en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre attribut %1$s.

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre description.

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre titre de la page d’accueil.

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre méta description.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre nom du site.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre titre de site.

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre modèle.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
fr: Cliquez sur les étiquettes ci-dessous pour ajouter des variables à votre titre.

en: Click to Copy
fr: Cliquez pour copier

en: Click to Sort...
fr: Cliquez pour trier…

en: Clicks
fr: Clics

en: Close
fr: Fermer

en: Close and Exit Wizard Without Saving
fr: Fermer et quitter l'assistant sans enregistrer

en: Closed
fr: Fermé

en: Code Snippets
fr: Extraits de code

en: Collection Page
fr: Page de collection

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comedy Event
fr: Évènement comique

en: Common Words
fr: Mots fréquents

en: Compact Archives
fr: Archives compactes

en: Company
fr: Entreprise

en: Compare Revisions of
fr: Comparer les révisions de

en: Compare any two revisions
fr: Comparer deux révisions au choix

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
fr: Comparez les pourcentages de vos résultats pour les objectifs de chaque catégorie et ajustez le cas échéant.

en: Competitors
fr: Concurrents

en: Complete SEO Checklist
fr: Liste complète du SEO

en: Complete Site Audit Checklist
fr: Liste de vérification complète pour l'audit du site

en: Complete Support
fr: Support complet

en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
fr: La documentation complète sur le suivi de l'utilisation est disponible %1$sici%2$s.

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
fr: Terminez la prise en charge de la balise schéma pour obtenir plus de clics et de trafic avec les extraits enrichis.

en: Configure Local SEO
fr: Configurer le SEO local

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
fr: Configurez la balise schéma pour votre contenu. Les moteurs de recherche utilisent des données structurées pour afficher les résultats enrichis dans les SERP.

en: Configure Sitemap
fr: Configurer le plan de site

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
fr: Configurez l'apparence du contenu de votre site web dans Google, Bing et d'autres moteurs de recherche.

en: Conflicting Plugins Detected
fr: Extensions en conflit détectées

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect Your Site to Google Search Console
fr: Connectez votre site à la Google Search Console

en: Connect Your Site with Google Search Console
fr: Connecter votre site web à la la Google Search Console

en: Connect to AIOSEO
fr: Se connecter à AIOSEO

en: Connect to Google Search Console
fr: Se connecter à la Google Search Console

en: Connect to Google to automatically add sitemaps and keep them in sync.
fr: Connectez-vous à Google pour ajouter automatiquement des plans de site et les maintenir synchronisés.

en: Connect to SEOBoost
fr: Se connecter à SEOBoost

en: Connect to SEOBoost to get access to the Writing Assistant.
fr: Se connecter à SEOBoost pour accéder à l’assistant d’écriture.

en: Connect to an Existing Account
fr: Connecter à un compte existant

en: Connect with %1$s
fr: Connectez-vous avec %1$s

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
fr: Connectez-vous à Google Search Console pour suivre les performances de votre site dans les classements des moteurs de recherche et générer des rapports contenant des informations exploitables qui vous aident à tirer le meilleur parti de votre contenu. (offre Elite uniquement)

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 15 billion notifications each month.
fr: Utilisez le meilleur logiciel de notifications push pour contacter vos visiteurs et visiteuses lorsqu’ils/elles ont quitté votre site. Plus de 10 000 entreprises dans le monde utilisent PushEngage pour envoyer plus de 15 milliards de notifications tous les mois.

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
fr: Connectez-vous à la Google Search Console pour recevoir des informations sur la manière dont votre contenu est découvert. Identifiez les zones à améliorer et générez plus de trafic sur votre site.

en: Connecting...
fr: Connexion…

en: Consecutive sentences
fr: Propositions consécutives

en: Constants
fr: Constantes

en: Contact Info
fr: Informations de contact

en: Contact Page
fr: Page de contact

en: Contact Page URL
fr: URL de la page de contact

en: Contact Page URL:
fr: URL de la page de contact:

en: Content
fr: Contenu

en: Content Decay Tracking
fr: Suivi de l’obsolescence du contenu

en: Content Drop
fr: Baisse de contenu

en: Content Performance
fr: Performance du contenu

en: Content Rankings
fr: Classements du contenu

en: Content Summary
fr: Résumé du contenu

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Content length
fr: Longueur du contenu

en: Continue Reading
fr: Continuer la lecture

en: Contractor
fr: Sous-traitant

en: Contributor
fr: Contributeur/contributrice

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
fr: Contrôlez la priorité et la fréquence de chaque publication, page, catégorie, étiquette, etc.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
fr: Contrôlez la priorité et la fréquence par type de publication/taxonomie

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
fr: Contrôlez le titre, la balise alt, la légende, la description et le nom de fichier de vos images (offres Plus, Pro et Elite uniquement)

en: Conversion Tools
fr: Outils de conversion

en: Convert casing of image attributes
fr: Convertir la casse des attributs d’image

en: Cook Islands
fr: Iles Cook

en: Copied!
fr: Copié!

en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
fr: Copiez le message d’erreur ci-dessus et collez-le dans un message à envoyer à l’équipe de support %1$s.

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Cornerstone Content
fr: Contenu pilier

en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
fr: Contenu pilier est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
fr: Le contenu pilier désigne les articles ou les pages les plus importants et les plus informatifs de votre site qui servent de base à votre stratégie de contenu. AIOSEO utilise le contenu pilier pour

en: Corporation
fr: Société

en: Could Be Better
fr: Peut mieux faire...

en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
fr: Impossible d’installer la mise à niveau. Veuillez la télécharger depuis %1$s et l’installer manuellement.

en: Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fr: Pourriez-vous s’il vous plaît nous faire une GRANDE faveur et nous donner une note de 5 étoiles sur WordPress pour nous aider à faire passer le mot et à booster notre motivation ?

en: Count
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Country code
fr: Code du pays

en: Course
fr: Cours

en: Crawl Cleanup
fr: Nettoyage de l’exploration

en: Crawl Cleanup changes you should know about
fr: Liste des modifications à connaître pour la fonctionnalité Nettoyage d’exploration

en: Crawl-delay must be a number starting from 1.
fr: Crawl-delay doit être un nombre commençant par 1.

en: Create Backup
fr: Créer une sauvegarde

en: Create Group
fr: Créer un groupe

en: Create New Post
fr: Créer un nouvel article

en: Create a Free Account
fr: Créer un compte gratuit

en: Credits
fr: Crédits

en: Croatia
fr: Croatie

en: Currencies Accepted
fr: Devises acceptées

en: Current Date
fr: Date actuelle

en: Current Day
fr: Jour actuel

en: Current Item
fr: Élément actuel

en: Current Month
fr: Mois en cours

en: Current Score
fr: Score actuel

en: Current Year
fr: Année en cours

en: Current or first category title.
fr: Titre de la catégorie actuelle ou de la première catégorie.

en: Current or first term link (link as text).
fr: Lien du terme actuel ou du premier terme (lien sous forme de texte).

en: Current or first term link (name as text).
fr: Lien du terme actuel ou du premier terme (nom sous forme de texte).

en: Custom Breadcrumb Templates
fr: Modèles de fils d’ariane personnalisés

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom Field Name
fr: Nom du champ personnalisé

en: Custom Field Support
fr: Prise en charge du champ personnalisé

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom Fields is a %1$s Feature
fr: Champs personnalisés est une fonctionnalité %1$s

en: Custom HTML templates
fr: Modèles HTML personnalisés

en: Custom Image
fr: Image personnalisée

en: Custom Marker
fr: Marqueur personnalisé

en: Custom Robots.txt Preview
fr: Prévisualisation personnalisée de Robots.txt

en: Custom Role
fr: Rôle personnalisé

en: Custom Rules
fr: Règles personnalisées

en: Custom Schema
fr: Schéma personnalisé

en: Custom Taxonomies are a PRO Feature
fr: Les taxonomies personnalisées sont une fonctionnalité PRO

en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
fr: La prise en charge des taxonomies personnalisées est une fonctionnalité %1$s

en: Custom field names with spaces detected
fr: Noms de champs personnalisés avec des espaces détectés

en: Custom separator:
fr: Séparateur personnalisé:

en: Customer Data
fr: Données du client

en: Customer Support
fr: Service client

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czechia
fr: Tchèque, République

en: DRAFT
fr: Brouillon

en: Daily
fr: Quotidien

en: Dance Event
fr: Évènement de danse

en: Danish
fr: Danois

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Dashboard Widgets
fr: Widgets du tableau de bord

en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
fr: Les widgets du tableau de bord sont une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Dashes (-)
fr: Tirets (-)

en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
fr: Données : %1$.2f Mo / Index : %2$.2f Mo / Moteur : %3$s / Collation : %4$s

en: Database
fr: Base de données

en: Database Powered By
fr: Base de données alimentée par

en: Database Size
fr: Taille de la base de données

en: Database Tools
fr: Outils de base de données

en: Database Version
fr: Version de la base de données

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Date Archive Pages
fr: Pages d’archives par date

en: Date Archive Sitemap
fr: Plan de site de l'archive par date

en: Date Archives
fr: Archive par date

en: Day
fr: Jour

en: Day-by-Day Basis
fr: Au jour le jour

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivate All Features
fr: Désactiver toutes les fonctionnalités

en: Deactivate License
fr: Désactiver la licence

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
fr: La désactivation a échoué. Veuillez vérifier les autorisations et réessayer.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
fr: Décidez si vous souhaitez que les URL de votre site incluent un "www" ou si vous préférez un nom de domaine simple. De point de vue commercial, il y a des avantages et des inconvénient pour chaque choix, mais ni l'un ni l'autre n'est meilleur ou pire pour le référencement - à condition que vous soyez cohérent.

en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
fr: Les plans de site HTML dédiés ne fonctionneront pas lors de l’utilisation de permaliens « bruts ». Veuillez mettre à jour votre %1$sstructure de permaliens%2$s pour utiliser cette option.

en: Dedicated Page
fr: Page dédiée

en: Default
fr: Par défaut

en: Default (Set under Social Networks)
fr: Par défaut (défini sous les réseaux sociaux)

en: Default Card Type
fr: Type de carte par défaut

en: Default Image (Set Below)
fr: Image par défaut (définir ci-dessous)

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
fr: Source de l'image par défaut (prévu dans les réseaux sociaux)

en: Default Language
fr: Langue par défaut

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
fr: Type d'objet par défaut (défini dans les réseaux sociaux)

en: Default Post Facebook Image
fr: Image Facebook de publication par défaut

en: Default Post Image Source
fr: Source de l'image de la publication par défaut

en: Default Post Type Object Types
fr: Types d'objets de type de publication par défaut

en: Default Post X Image
fr: Image de publication par défaut pour X

en: Default Region
fr: Région par défaut

en: Default Social Share Image
fr: Image de partage social par défaut

en: Default Taxonomy Object Types
fr: Types d'objets de taxonomie par défaut

en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
fr: Types d’objets de taxonomie par défaut est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Default Term Facebook Image
fr: Image Facebook du terme par défaut

en: Default Term Image Source
fr: Source de l'image du terme par défaut

en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
fr: Source de l’image du terme par défaut est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Default Term X Image
fr: Image du terme par défaut pour X

en: Default settings that just work
fr: Des réglages par défaut qui sont pleinement fonctionnels

en: Default template for all pages.
fr: Modèle par défaut pour toutes les pages.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete All %1$s Links
fr: Supprimer tous les liens %1$s

en: Delete Link
fr: Supprimer le lien

en: Delete Page
fr: Supprimer la page

en: Delete Query Arg
fr: Supprimer l’argument de requête

en: Delete Query Args
fr: Supprimer les arguments de requête

en: Delete Rule
fr: Supprimer la règle

en: Delete Static Files
fr: Supprimer les fichiers statiques

en: Delete selected pages
fr: Supprimer les pages sélectionnées

en: Delivery Event
fr: Évènement de livraison

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dentist
fr: Dentiste

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
fr: En fonction du volume du contenu sur votre site, ce processus peut prendre un certain temps. Vous pouvez quitter cette page en toute sécurité et revenir ultérieurement pour vérifier.

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
fr: En fonction du nombre de publications en cours d’analyse, ce processus peut durer un certain temps. Vous pouvez quitter cette page en toute sécurité et revenir ultérieurement pour vérifier.

en: Descending
fr: Décroissant

en: Description Format
fr: Format de la description

en: Description for the current media file.
fr: Description du fichier média actuel.

en: Desktop user agent
fr: Agent utilisateur de l’ordinateur

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
fr: Adresse exacte, contact et infos de paiement

en: Details
fr: Détails

en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
fr: Saviez-vous qu’%1$s Pro vous autorise à choisir une %2$scatégorie principale%3$s pour vos publications ? Cette fonctionnalité est utilisée conjointement avec notre puissant modèle de fil d’ariane pour vous donner un contrôle total de la navigation afin d’aider à améliorer votre classement dans les moteurs de recherche !

en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
fr: Savez-vous que vous pouvez ajouter automatiquement des liens internes à l’aide de l’assistant d’amélioration des liens ? %1$s

en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
fr: Vous n’attendiez pas ce résultat ? Vérifiez si votre plan de site est activé et si votre contenu est défini pour être indexé. %1$sEn savoir plus →%2$s

en: Director
fr: Réalisateur

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
fr: Les listes de répertoires semblent désactivées sur le serveur.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
fr: Le listage des répertoires semble être désactivé sur votre serveur.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
fr: Les listes de répertoires semblent activées sur le serveur.

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
fr: Le listage des répertoires semble être activé sur votre serveur.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
fr: Il N’EST PAS recommandé de désactiver le flux RSS global. Cela empêche les utilisateurs et utilisatrices de s’abonner à votre contenu et peut impacter négativement votre classement SEO.

en: Disallow
fr: Interdire

en: Discard Changes
fr: Rejeter les modifications

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss All
fr: Ignorer tout

en: Dismissed Notifications
fr: Ignorer les notifications

en: Display Block
fr: Afficher le bloc

en: Display HTML Sitemap
fr: Afficher le plan de site HTML

en: Display Info
fr: Afficher les informations

en: Display Opening Hours
fr: Afficher les horaires d'ouverture

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
fr: Affichez la hiérarchie complète de la catégorie même si elle n’est pas sélectionnée pour chaque publication.

en: Display the current page breadcrumb.
fr: Affichez le fil d’ariane de la page actuelle.

en: Display the sitemap on a dedicated page:
fr: Affichez le plan de site sur une page dédiée :

en: Displayed when the business is closed.
fr: S’affiche lorsque l’entreprise est fermée.

en: Displayed when the business is open all day long.
fr: S’affiche lorsque l’entreprise est ouverte 24 h / 24.

en: Dive into your top-performing pages with %1$s and uncover growth opportunities.
fr: Explorez vos pages les plus performantes avec %1$s et découvrez des opportunités de croissance.

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
fr: Obtenez-vous un plan du site blanc ou une erreur 404?

en: Do you have multiple authors?
fr: Avez-vous plusieurs auteurs?

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain Activations
fr: Activations de domaine

en: Domain Activations is an %1$s Feature
fr: Activations de domaine est une fonctionnalité %1$s

en: Domains Report
fr: Rapport sur les domaines

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
fr: N’essayez pas de forcer les mots-clés dans le sous-titre, s’ils ne sont pas de manière naturelle. Cela va envoyer un mauvais message à vos lecteurs, les en chassant peut-être.

en: Don't update the modified date
fr: Ne pas mettre à jour la date de modification

en: Done
fr: Terminé

en: Down
fr: Bas

en: Download Sample CSV File
fr: Télécharger un exemple de fichier CSV

en: Download System Info File
fr: Télécharger le fichier d'informations sur le système

en: Drink
fr: Boisson

en: Driving Directions
fr: Itinéraires

en: Drop (%)
fr: Baisse (%)

en: Dry Cleaning/Laundry
fr: Nettoyage à sec / Blanchisserie

en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
fr: En raison d’un bogue dans la version précédente de %1$s, le titre et la description de votre page d’accueil pourraient avoir été modifiés. Veuillez prendre une minute pour examiner les réglages de votre page d’accueil pour vérifier leur exactitude.

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
fr: En raison de modifications liées au fonctionnement de notre intégration Open Graph, vos titres et descriptions Facebook pourraient avoir été modifiés. Vous utilisiez les options suivantes qui ont été retirées :

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
fr: Des balises méta Open Graph en double ont été trouvées.

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dynamically Generate
fr: Générer dynamiquement

en: Dynamically Generate Meta Keywords
fr: Générer dynamiquement des mots-clés méta

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
fr: Crée dynamiquement le plan de site XML au lieu d’utiliser un fichier statique.

en: E-E-A-T for Higher Rankings
fr: E-E-A-T pour de meilleurs classements

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
fr: Créez et gérez facilement les redirections pour vos liens rompus afin de ne pas perturber les moteurs de recherche ni les internautes, et d’éviter également de perdre des liens retour précieux.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
fr: Affichez facilement du contenu Facebook sur votre site WordPress sans écrire de code. Livré avec plusieurs modèles, la possibilité d’intégrer des albums, contenu de groupe, commentaires, vidéos en direct, commentaires et réactions.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
fr: Affichez facilement du contenu Instagram sur votre site WordPress sans écrire de code. Livré avec plusieurs modèles, la possibilité d’afficher du contenu à partir de plusieurs comptes, hashtags, et plus encore. Déjà utilisé sur 1 million de sites.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
fr: Affichez facilement du contenu Twitter dans WordPress sans écrire de code. Livré avec plusieurs mises en page, la possibilité de combiner plusieurs flux Twitter, prise en charge des cartes Twitter, modération de tweet, et plus encore.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
fr: Affichez facilement des vidéos YouTube sur votre site WordPress sans écrire de code. Livré avec plusieurs mises en page, la capacité d’intégrer des flux en direct, filtrage vidéo, la capacité de combiner plusieurs vidéos de canal, et plus encore.

en: Easily generate unlimited schema markup for your content to help you rank higher in search results. Our schema validator ensures your schema works out of the box.
fr: Générez facilement un balisage de schéma illimité pour votre contenu afin de vous aider à mieux vous classer dans les résultats de recherche. Notre validateur de schéma permet de s’assurer que votre schéma est prêt à l’emploi.

en: Easy to manage revisions
fr: Gestion facile des révisions

en: Ecuador
fr: Equateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %1$s
fr: Modifier %1$s

en: Edit .htaccess
fr: Modifier .htaccess

en: Edit Facebook Meta Data
fr: Modifier les métadonnées Facebook

en: Edit Group(s)
fr: Modifier le(s) groupe(s)

en: Edit HTML Anchor:
fr: Modifier l’ancre HTML :

en: Edit SEO
fr: Modifier le SEO

en: Edit Snippet
fr: Modifier l'extrait

en: Edit Title and Description
fr: Modifier titre et description

en: Edit User
fr: Modifier l’utilisateur/utilisatrice

en: Edit X Meta Data
fr: Modifier les métadonnées X

en: Edit Your Meta Description
fr: Modifier votre méta description

en: Edit Your Page
fr: Modifier votre page

en: Edit Your Page Title
fr: Modifier le titre de votre page

en: Editor
fr: Éditeur

en: Education Event
fr: Évènement éducatif

en: Egypt
fr: Egypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Elevate your SEO with AIOSEO Writing Assistant
fr: Optimisez votre SEO avec l’assistant d’écriture AIOSEO

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email Debug Information
fr: Envoyer des informations de débogage par e-mail

en: Email Reports
fr: Rapports d’e-mail

en: Emergency Service
fr: Service d'urgence

en: Emotional Words
fr: Mots liés aux émotions

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
fr: Les titres avec des déclencheurs émotionnels génèrent souvent plus de clics.

en: Employer
fr: Employeur

en: Employment Agency
fr: Agence d'emploi

en: Empty Content or Post ID
fr: ID de contenu ou de publication vide

en: Empty Post ID
fr: ID de publication vide

en: Empty progress and result.
fr: Progression et résultat vides.

en: Empty response from service
fr: Réponse vide du service

en: Enable Author Info
fr: Activer les infos sur l’auteur/autrice

en: Enable Author SEO (E-E-A-T) on Your Site
fr: Activer le SEO pour les auteurs/autrices (E-E-A-T) sur votre site

en: Enable Breadcrumbs
fr: Activer le fil d'Ariane

en: Enable Custom Robots.txt
fr: Activer les robots.txt personnalisés

en: Enable Email Reports
fr: Activer les rapports par e-mail

en: Enable Email reports?
fr: Activer les rapports par e-mail ?

en: Enable Open Graph Markup
fr: Activer la balise Open Graph

en: Enable Post Types
fr: Activer les types de publication

en: Enable Schema Markup
fr: Activer la balise schéma

en: Enable Sitemap
fr: Activer sitemap

en: Enable Sitemap Indexes
fr: Activer les index de plan de site

en: Enable X Card
fr: Activer la carte X

en: Enable email reports to receive a digest of the most important SEO updates for your site, right in your inbox.
fr: Activez les rapports par e-mail pour recevoir un récapitulatif des mises à jour SEO les plus importantes pour votre site, directement dans votre boîte de réception.

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
fr: Activez notre analyseur de titres pour vous aider à créer des titres attractifs et améliorer votre classement dans les résultats de recherche.

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
fr: Activez notre score TruSEO pour vous aider à optimiser votre contenu pour un trafic maximal.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fr: Activez cette fonctionnalité si vous souhaitez que Facebook ou d'autres réseaux sociaux affichent un aperçu avec des images et un extrait de texte lorsqu'un lien vers votre site est partagé.

en: Enable this feature if you want X to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
fr: Activez cette fonctionnalité si vous souhaitez que X affiche une carte de prévisualisation avec des images et un extrait de texte lorsqu’un lien vers votre site est partagé.

en: Enable this option to show additional X data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
fr: Activez cette option pour afficher des données X supplémentaires sur vos publications et pages (c’est-à-dire : l’auteur/autrice de la publication et le temps de lecture estimé pour cet article).

en: Enabled
fr: Activé

en: End Date
fr: Date de fin

en: Ending Words
fr: Derniers mots

en: English
fr: Anglais

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
fr: Assurez-vous que vos mots-clés les plus importants apparaissent dans l'étiquette H1 - ne les forcez pas, utilisez-les d’une manière naturelle, compréhensible par les lecteurs humains.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
fr: Assurez-vous que le titre de votre page contient les mots-clés cibles et concevez-le de manière à encourager les utilisateurs à cliquer.

en: Enter Competitor URL
fr: Saisissez l'URL du concurrent

en: Enter License Key
fr: Saisissez la clé de licence

en: Enter Your Headline
fr: Saisissez votre titre

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
fr: Saisissez un code de paramètre régional, par exemple : en_GB, es_ES

en: Enter a URL and press enter
fr: Saisir une URL et appuyer sur Entrée

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
fr: Saisissez une URL ou commencez à saisir un titre de page ou de publication, un slug ou un ID.

en: Enter a WordPress Filter Name
fr: Saisissez un nom de filtre WordPress

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
fr: Saisissez une liste d’ID de publication séparés par des virgules.

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
fr: Saisissez une liste d’ID de terme séparés par des virgules.

en: Enter a custom field/taxonomy name...
fr: Saisissez un nom de champ / taxonomie personnalisé…

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
fr: Saisissez un titre différent de celui de votre publication pour les comparer.

en: Enter a page URL, e.g. %1$s
fr: Saisissez une page URL, par exemple  %1$s

en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
fr: Saisissez une URL relative pour les redirections ou commencez à saisir un titre de page ou de publication, un slug ou un ID. Vous pouvez également utiliser les expressions régulières (%1$s).

en: Enter an IP Address
fr: Saisissez une adresse IP

en: Enter one or multiple values
fr: Saisir une ou plusieurs valeurs

en: Enter the Server Name
fr: Saisissez le nom du serveur

en: Enter the primary phone number for your business. Don’t have a business phone number? %1$sSee this guide on how to get one.%2$s
fr: Saisissez le numéro de téléphone principal de votre entreprise. Vous n’avez pas de numéro de téléphone d’entreprise ? %1$sConsultez ce guide sur la façon d’en obtenir un.%2$s

en: Enter your %1$s License Key
fr: Saisissez votre clé de licence %1$s

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
fr: Saisissez ici votre ID d'administrateur Facebook. Vous pouvez saisir plusieurs IDs, séparés par des virgules.

en: Enter your answer
fr: Saisissez votre réponse

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
fr: Saisissez vos codes de vérification ci-dessous pour activer les outils pour les webmasters.

en: Entertainment Business
fr: Industrie du divertissement

en: Episode
fr: Épisode

en: Equivalent to rule #%1$s%2$s. The trailing wildcard is ignored.
fr: Équivalent à la règle n° %1$s%2$s. Le caractère générique de fin est ignoré.

en: Error in the SeoBoost service. Please contact support.
fr: Erreur dans le service SeoBoost. Veuillez contacter le support.

en: Est. reading time
fr: Estimation du temps de lecture

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Event
fr: Évènement

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
fr: Chaque page de votre site doit avoir une balise <link> avec un attribut 'rel="canonical"'. La balise de lien doit aller à l'intérieur de la balise head de la page et elle doit contenir l'URL "correcte" de la page.

en: Exact match all parameters in any order
fr: Correspondance exacte de tous les paramètres dans n’importe quel ordre

en: Example
fr: Exemple

en: Example search string
fr: Exemple de chaine de recherche

en: Excellent!
fr: Parfait!

en: Exclude Images
fr: Exclure les images

en: Exclude Images from your sitemap.
fr: Excluez les images de votre plan de site.

en: Exclude Pages/Posts
fr: Exclure des pages / articles

en: Exclude Posts / Pages
fr: Exclure les articles / pages

en: Exclude Terms
fr: Exclure les termes

en: Exhibition Event
fr: Évènement d’exposition

en: Experience the power of AI-driven writing assistance seamlessly integrated into SEOBoost. Login to enhance your content creation process and boost your search rankings.
fr: Découvrez la puissance de l’assistance à l’écriture pilotée par IA, intégrée de manière transparente dans SEOBoost. Connectez-vous pour améliorer votre processus de création de contenu et booster vos classements de recherche.

en: Explore Sample Reports
fr: Explorer des exemples de rapports

en: Export All Post Types
fr: Exporter tous les types de publication

en: Export All Settings
fr: Exporter tous les réglages

en: Export All Taxonomies
fr: Exportation de toutes les taxonomies

en: Export As
fr: Exporter en tant que

en: Export Content
fr: Exporter le contenu

en: Export Settings
fr: Exporter réglages

en: Export as JSON
fr: Exporter comme JSON

en: Exporting Terms is a %1$s Feature
fr: L’exportation des termes est une fonctionnalité %1$s

en: External
fr: Externe

en: External Links
fr: Liens externes

en: External links
fr: Liens internes

en: External:
fr: Externe:

en: FAQ Options
fr: Options FAQ

en: FAQ Page
fr: Page FAQ

en: FAQ schema is a Pro feature.
fr: Schéma FAQ est une fonctionnalité Pro.

en: FUTURE
fr: PLANIFIÉE

en: Facebook Admin ID
fr: Admin ID Facebook

en: Facebook App ID
fr: App ID Facebook

en: Facebook Author URL
fr: URL de l'auteur Facebook

en: Facebook Debugger
fr: Débogueur Facebook

en: Facebook Description
fr: Description Facebook

en: Facebook Image
fr: Image Facebook

en: Facebook Preview
fr: Aperçu Facebook

en: Facebook Title
fr: Titre Facebook

en: Fact Check
fr: Vérification des faits

en: Failed to send email to %1$s. Make sure the address is correct and that your site is configured correctly to send emails.
fr: Échec de l’envoi de l’e-mail à %1$s. Assurez-vous que l’adresse est correcte et que votre site est correctement configuré pour envoyer des e-mails.

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
fr: Fantastique ! En effectuant une mise à jour vers la dernière version, vous avez accès à toutes les dernières fonctionnalités, corrections de bogues et améliorations de sécurité.

en: Fast Server Redirects
fr: Redirections serveur rapides

en: Fax Number
fr: Numéro de fax

en: Feature Manager
fr: Gestionnaire de modules

en: Featured Image
fr: Image à la une

en: Features:
fr: Fonctionnalités :

en: Feeds
fr: Flux

en: Female
fr: Féminin

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter by Group
fr: Filtrer par groupe

en: Financial Service
fr: Service financier

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
fr: Peaufinez votre site avec nos outils puissants, notamment l'éditeur Robots.txt, importer / exporter, etc.

en: Finland
fr: Finlande

en: First Available Image
fr: Première image disponible

en: First Image in Content
fr: Première image du contenu

en: Fix Errors
fr: Correctif

en: Fix Now
fr: Réparer maintenant

en: Fix Sitemap Errors
fr: Corriger les erreurs du plan de site

en: Flesch reading ease
fr: Test de lisibilité Flesch

en: Flesch reading ease N/A
fr: Test de lisibilité Flesch N/A

en: Follow on YouTube
fr: Suivre sur YouTube

en: Food
fr: Nourriture

en: Food Establishment
fr: Établissement alimentaire

en: Food Event
fr: Évènement culinaire

en: For best results, you should strive for %1$d and above.
fr: Pour de meilleurs résultats, visez un score de %1$d au moins.

en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
fr: Pour de meilleurs résultats, visez un score de %1$s%3$d au moins%2$s.

en: For some crawlers, encountering conflicting "Crawl-delay" might lead to unpredictable behavior.
fr: Pour certains robots d’indexation, des « crawl-delay » contradictoires peuvent entraîner des comportements imprévisibles.

en: For the best user experience there should be exactly one H1 tag on each page.
fr: Pour une meilleure expérience utilisateur, il doit y avoir exactement une balise H1 sur chaque page.

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Forever
fr: Toujours

en: Format the label used for archives page.
fr: Définissez le format du libellé utilisé pour les pages d’archive.

en: Format the label used for the 404 error page.
fr: Définissez le format du libellé utilisé pour la page d’erreur 404.

en: Format the label used for the search results page.
fr: Définissez le format du libellé utilisé pour la page des résultats de recherche.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
fr: Heureusement, chaque serveur web célèbre contient des options pour empêcher les listes de répertoires. À la place, un message « 403 interdit » sera affiché.

en: Found
fr: Trouvé

en: Founding Date
fr: Date de fondation

en: Four Wheel Drive
fr: Quatre roues motrices

en: Free
fr: Gratuit

en: Free Plugins
fr: Extensions gratuites

en: French
fr: Français

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Front Page Info
fr: Informations première page

en: Front Wheel Drive
fr: Traction avant

en: Full Site Redirect
fr: Redirection complète du site

en: Full Site Redirects
fr: Redirections complètes du site

en: Full Time
fr: Temps plein

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
fr: Personnalisez durablement votre site à l’aide de l’extension la plus populaire de gestion d’extraits de code pour WordPress. Plébiscitée par plus de 1,5 million de sites, cette extension vous permet d’ajouter du code à WordPress directement depuis la zone d’administration.

en: Gambia
fr: Gambie

en: Game
fr: Jeu

en: Gateway Timeout
fr: Délai d’attente de la passerelle

en: General
fr: Général

en: General Facebook Settings
fr: Réglages généraux Facebook

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: General Sitemap
fr: Plan de site général

en: Generate Report
fr: Générer rapport

en: Generate Schema
fr: Générer le schéma

en: Generate a New Report
fr: Générer un nouveau rapport

en: Generate a Report
fr: Générer un rapport

en: Generate an XML Sitemap specifically for videos on your site to help search engines find them.
fr: Générez un plan de site XML spécifiquement pour les vidéos sur votre site afin d’aider les moteurs de recherche à les trouver.

en: Generated by
fr: Généré par

en: Generating Report For
fr: Génération de rapport pour

en: Generating Report...
fr: Génération du rapport...

en: German
fr: Allemand

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
fr: Accédez à %1$s %2$s et débloquez toutes les fonctionnalités puissantes

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
fr: Accédez à %1$s %2$s et débloquez toutes les fonctionnalités puissantes.

en: Get More Reports
fr: Obtenez plus de rapports

en: Get Started with Google Analytics for Free
fr: Commencer avec Google Analytics gratuitement

en: Get Support
fr: Obtenir de l'aide

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
fr: Obtenez les bons outils pour vous assurer que votre site apparaît dans la recherche Google.

en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
fr: Obtenez des suggestions utiles de la part d’%1$s sur la façon d’optimiser le contenu de votre site pour être mieux classé dans les résultats de recherche.

en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
fr: Bénéficiez de fonctionnalités améliorées et de correctifs plus rapides en partageant les données non sensibles via le suivi de l’utilisation qui nous informe de l’utilisation d’%1$s. Aucune donnée personnelle n’est suivie ni enregistrée.

en: Get more features in %1$s %2$s:
fr: Obtenez plus de fonctionnalités dans %1$s %2$s :

en: Get out the word!
fr: Faites passer le mot !

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
fr: Bénéficiez de suggestions pertinentes pour ajouter des liens internes à tout votre contenu et détecter les publications orphelines sans lien interne.

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
fr: Bénéficiez de suggestions pertinentes pour l’ajout de liens internes à du contenu ancien et pour détecter les publications orphelines sans lien interne.

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
fr: Obtenez l'extensions de statistique n° 1 pour voir comment les gens trouvent et utilisent votre site. En bref, consultez les statistiques qui comptent.

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
fr: Obtenez l’extension d’optimisation de conversion n° 1 pour convertir le trafic croissant de votre site en abonnés, prospects et ventes.

en: Get the best tool to monitor your site for broken links and easily fix them to improve your SEO.
fr: Obtenez le meilleur outil pour détecter les liens rompus sur votre site et corrigez-les facilement pour améliorer votre SEO.

en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
fr: Tirer le meilleur parti de %1$s en passant à Pro et en débloquant toutes les fonctionnalités puissantes.

en: Get your Baidu verification code in %1$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Baidu dans %1$s.

en: Get your Bing verification code in %1$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Bing dans %1$s.

en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
fr: Récupérez votre ID de Google Tag Manager dans votre %1$s.

en: Get your Google verification code in %1$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Google dans %1$s.

en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Pinterest dans votre %1$s.

en: Get your Yandex verification code in %1$s.
fr: Récupérez votre code de vérification Yandex dans %1$s.

en: Getting Started
fr: Premiers pas

en: Getting There
fr: Vous y êtes presque !

en: Getting started? Read the Beginners Guide
fr: Vous débutez ? Lisez le guide de démarrage

en: Give feedback
fr: Donnez votre avis

en: Give us a 5-star rating!
fr: Donnez-nous une note de 5 étoiles!

en: Global Comments RSS Feed
fr: Flux RSS global des commentaires

en: Global RSS Feed
fr: Flux RSS global

en: Global Robots Meta
fr: Méta robots globaux

en: Global Settings
fr: Réglages globaux

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
fr: Contrôlez globalement les attributs Title et Alt pour les images de votre contenu. Ces attributs sont essentiels tant pour l’accessibilité que pour le référencement.

en: Globally control the title, alt text, description and filename for attachment pages & images that are embedded in your content.
fr: Contrôlez globalement le titre, le texte alternatif, la description et le nom de fichier pour les pages et images de fichiers joints qui sont embarqués dans votre contenu.

en: Go Back
fr: Retourner

en: Go back to the Dashboard
fr: Retourner au tableau de bord

en: Go to Plugins
fr: Allez dans Extensions

en: Go to Schema Settings
fr: Allez dans Réglages du schéma

en: Go to Settings > General
fr: Allez dans Réglages > Général

en: Go to Settings > Reading
fr: Allez dans Réglages > Lecture

en: Go to Social Networks
fr: Accéder aux réseaux sociaux

en: Go to editor
fr: Aller à l’éditeur

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
fr: Accédez à l’onglet Avancé pour ajouter/modifier des mots-clés méta

en: Goal:
fr: Objectif :

en: Goal:
fr: Objectif  :

en: Gone
fr: Supprimé

en: Good
fr: Bien

en: Good Results
fr: Bons résultats

en: Good job!
fr: Bon travail !

en: Good 🙂
fr: Bien 🙂

en: Good!
fr: Bien !

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
fr: Tableau de bord Google Analytics + statistiques en temps réel

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
fr: Suivi du commerce électronique amélioré Google Analytics

en: Google Analytics is now handled by %1$s.
fr: Google Analytics est désormais géré par %1$s.

en: Google Maps API Key
fr: Clé de l’API Google Maps

en: Google Page Speed Test
fr: Test de Google PageSpeed

en: Google Places Support
fr: Support de Google Places

en: Google Reviews
fr: Avis Google

en: Google Rich Results Test
fr: Test des résultats enrichis Google

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
fr: Google Safe Browsing affiche des avertissements et alertes aux utilisateurs s'ils visitent un site web suspect. Si vous êtes signalés par Google Safe Browsing, vous devez prendre des mesures immédiates afin de résoudre ce problème.

en: Google Search Console Integration
fr: Intégration de la Google Search Console

en: Google Search Console Metrics
fr: Statistiques de la Google Search Console

en: Google Search Console is Connected
fr: La Google Search Console est connectée.

en: Google Search Console is Connected.
fr: La Google Search Console est connectée.

en: Google Tag Manager Container ID
fr: ID du conteneur Google Tag Manager

en: Google Tag Manager account
fr: Compte Google Tag Manager

en: Google Verification Code
fr: Code de vérification Google

en: Google has not flagged this site for malware.
fr: Google n’a pas signalé ce site comme contenant des logiciels malveillants.

en: Google has not flagged your site for malware!
fr: Google n'a pas signalé votre site en tant que logiciel malveillant.

en: Google recommends you making sure that the image looks how you intend it to look on a purely white background.
fr: Google vous recommande de vous assurer que l’image a l’apparence souhaitée sur un arrière-plan entièrement blanc.

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
fr: Google, Bing et d'autres moteurs de recherche utilisent des données spécifiques de votre balise schéma afin de générer des données dans leurs fiches info. Ces données sont connues sous le nom de Knowledge Graph. Utilisez ces réglages pour modifier l'apparence de ces données.

en: Got It!
fr: J’ai compris !

en: Government Office
fr: Bureau du gouvernement

en: Grade
fr: Niveau

en: Grade Summary
fr: Récapitulatif des niveaux

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
fr: Contrôle granulaire du modèle pour chaque type de publication, taxonomie et archive.

en: Granular controls per role
fr: Contrôles granulaires par rôle

en: Great Scott! Where'd they all go?
fr: Super Scott! Où sont-ils tous allés?

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
fr: Excellent choix ! Lancez-vous dès aujourd’hui avec MonsterInsights pour découvrir comment les internautes trouvent et utilisent votre site.

en: Great job!
fr: Excellent travail!

en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
fr: Génial! Celles-ci sont nécessaires pour le balisage schéma de %1$s et sont souvent utilisées comme valeurs de secours pour d'autres fonctionnalités.

en: Great! You are linking to external resources.
fr: Génial! Vous ajoutez un lien vers des ressources externes.

en: Greater transparency and accountability
fr: Transparence et responsabilité accrues

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Group
fr: En groupe

en: Grouped
fr: Groupé

en: Groups
fr: Groupes

en: Gutenberg Block
fr: Bloc Gutenberg

en: Gutenberg Blocks
fr: Blocs Gutenberg

en: Guyana
fr: Guyane

en: H2 tags were found on the page.
fr: Des balises H2 ont été trouvées sur la page.

en: H2 tags were found on your page.
fr: Étiquettes H2 trouvées sur votre page.

en: HTML Sitemap
fr: Plan de site HTML

en: HTML Sitemap Settings
fr: Réglages du plan de site HTML

en: HTML Validator
fr: Validateur HTML

en: HTTP Header
fr: En-tête HTTP

en: HTTP Version Not Supported
fr: Version HTTP non prise en charge

en: Have you connected your site to Google Search Console?
fr: Avez-vous connecté votre site à la Google Search Console ?

en: Heading
fr: Titre

en: Heading Presence
fr: Présence des titres

en: Heading Presence (Highest)
fr: Présence des titres (la plus élevée)

en: Heading Presence (Lowest)
fr: Présence des titres (la plus basse)

en: Heading presence
fr: Présence des titres

en: Headline Analyzer
fr: Analyseur de titres

en: Headline Score
fr: Score du titre

en: Headline Type
fr: Type de titre

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
fr: Les internautes ont tendance à cliquer davantage sur les titres d’environ 6 mots dans les résultats de recherche.

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
fr: Les titres de 55 caractères environ seront affichés entièrement dans les résultats de recherche et ont généralement un taux de clic plus élevé.

en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
fr: Titres sous forme de liste et comment augmenter l’intérêt moyen par rapport à d’autres types de titres. %1$s%2$sEn savoir plus%3$s →

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
fr: Les titres très positifs ou très négatifs ont tendance à avoir plus d’impact que les titres neutres.

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
fr: Les titres comportant 20 à 30 % de mots fréquents sont plus susceptibles d’obtenir des clics.

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
fr: Les titres contenant des mots puissants sont plus susceptibles d’obtenir des clics.

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
fr: Les titres contenant des mots rares sont plus susceptibles d’obtenir des clics.

en: Heads up!
fr: Attention!

en: Health & Beauty Business
fr: Entreprise santé et beauté

en: Height
fr: Hauteur

en: Help make %1$s better for everyone
fr: Aidez à rendre %1$s meilleur pour tout le monde

en: Help us improve
fr: Aidez-nous à nous améliorer

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
fr: Voici à quoi ressemblera votre titre sur la page des résultats de recherche de Google.

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
fr: Ici, vous pouvez ajouter une redirection ou voir vos redirections existantes depuis cette page. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour voir le panneau des redirections.

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
fr: Ici, vous pouvez voir un aperçu de vos liens existants et trouver des suggestions pour de nouveaux liens internes. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour voir le panneau de l’assistant d’amélioration des liens.

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
fr: Ici vous pouvez voir et modifier la miniature, le titre et la descriptions qui seront affichés lorsque votre site est partagé sur les réseaux sociaux. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour voir et modifier l'aperçu.

en: Hey, we noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fr: Hé, nous avons remarqué que vous utilisiez %1$s depuis un certain temps. C’est génial ! Pourriez-vous nous faire une GRANDE faveur et lui donner une note de 5 étoiles sur WordPress pour nous aider à faire passer le mot et booster notre motivation ? Merci !

en: Hi there!
fr: Bonjour !

en: Hidden
fr: Masqué

en: Hide
fr: Masquer

en: High
fr: Élevée

en: High School
fr: Lycée

en: Highlight sections in the Editor
fr: Mettre en surbrillance des sections dans l’éditeur

en: Highlighting is disabled for current view
fr: La mise en surbrillance est désactivée pour la vue actuelle

en: Historical record of optimization efforts
fr: Historique des efforts d’optimisation

en: Hits
fr: Nombre d’accès

en: Home
fr: Domicile

en: Home & Construction Business
fr: Entreprise maison et construction

en: Home Page
fr: Page d'accueil

en: Home Page Image
fr: L'image de la page d'accueil

en: Home Page Meta Description
fr: Méta description de la page d’accueil

en: Home Page Settings
fr: Réglages de la page d’accueil

en: Home Page Title
fr: Titre de la page d'accueil

en: Home URL
fr: URL de la page d’accueil

en: Homepage Link
fr: Lien de la page d'accueil

en: Homepage label
fr: Libellé de la page d’accueil

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures d’ouverture

en: How To
fr: Guide

en: How to Control Search Results
fr: Comment contrôler les résultats de la recherche

en: How to Get Started
fr: Comment démarrer

en: How to get your Facebook Admin ID
fr: Comment trouver l'identifiant d'administrateur Facebook

en: How to get your Facebook App ID
fr: Comment trouver votre identifiant d'application Facebook

en: How to get your Facebook Author URL
fr: Comment trouver votre URL d'auteur Facebook

en: How-To
fr: Documentation

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I already did
fr: Je l'ai déjà fait

en: I couldn't get the plugin to work
fr: Je n’ai pas réussi à faire fonctionner l’extension

en: I have two sets of opening hours per day
fr: J’ai deux plages horaires d’ouverture par jour

en: I no longer need the plugin
fr: Je n’ai plus besoin de l’extension

en: I'll do it later
fr: Je le ferai ultérieurement

en: I'm a Teapot
fr: Je suis une théière

en: I'm switching to a different plugin
fr: Je passe à une autre extension

en: IDs
fr: ID

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
fr: Si vous n'utilisez pas un certificat SSL pour votre site cela signifie que vous perdez beaucoup de trafic potentiel. Nous recommandons d'installer aussitôt un certificat SSL.

en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
fr: Si vous n’avez pas encore de projet sur %1$s, créez-en un %2$sici%3$s.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating %1$s:
fr: Si vous avez un moment, veuillez préciser pourquoi vous désactivez %1$s :

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
fr: Si vous avez déjà confirmé votre site web avec Pinterest, vous pouvez ignorer l'étape ci-dessous.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
fr: Si vous utilisez les serveurs web Apache ou NGINX, vous pouvez modifier les fichier de configuration afin de définir des en-têtes « expires » pour toutes vos images. Pour Apache, vous pouvez utiliser aussi un fichier « .htaccess » afin de changer les réglages de chaque dossier.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
fr: Si vous souhaitez continuer à améliorer votre temps de réponse, la méthode la plus simple et la plus rapide est d'utiliser une extension de mise en cache. Les extensions de mise en cache conservent une version en cache de chaque page de votre site. Au lieu de construire la page à partir de zéro, le serveur enverra la copie en cache.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
fr: Si vous avez republié un article d'une autre source (par exemple, un autre site ou une section distincte de votre site), vous devez choisir l'URL « correcte » et l'utiliser!

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore & pass parameters to the target
fr: Ignorer et passer les paramètres à la cible

en: Ignore Case
fr: Ignorer la casse

en: Ignore Slash
fr: Ignorer la barre oblique

en: Ignore all parameters
fr: Ignorer tous les paramètres

en: Ignore all parameters except UTM
fr: Ignorer tous les paramètres sauf UTM

en: Image Alt Tag
fr: Balise Alt d'image

en: Image SEO
fr: SEO image

en: Image SEO Optimization
fr: Optimisation SEO d'image

en: Image SEO is a %1$s Feature
fr: SEO image est une fonctionnalité %1$s

en: Image Source
fr: Source de l'image

en: Image Title
fr: Titre de l’image

en: Image from Custom Field
fr: Image du champ personnalisé

en: Images/videos in content
fr: Images/vidéos dans le contenu

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export
fr: Importer/Exporter

en: Import / Restore %1$s Settings or Content
fr: Importer/Restaurer les réglages ou le contenu %1$s

en: Import Additional Pages
fr: Importer des pages supplémentaires

en: Import Data and Continue
fr: Importer des données et continuer

en: Import Local SEO From Other Plugins
fr: Importer le SEO local à partir d’autres extensions

en: Import Robots.txt
fr: Importer Robots.txt

en: Import Settings From Other Plugins
fr: Importer réglages d'autres extensions

en: Import and Delete
fr: Importer et supprimer

en: Import data from your current plugins
fr: Importez les données de vos extensions actuelles

en: Import from CSV
fr: Importer depuis un CSV

en: Import from CSV file...
fr: Importer depuis le fichier CSV…

en: Import from URL
fr: Importer à partir d’une URL

en: Import from a JSON, CSV or INI file...
fr: Importer depuis un fichier JSON, CSV ou INI...

en: Import your Local SEO settings and locations from other plugins.
fr: Importez vos réglages et emplacements SEO local depuis d’autres extensions.

en: Import/Export
fr: Importer / Exporter

en: Importance (Highest)
fr: Importance (la plus élevée)

en: Importance (Lowest)
fr: Importance (la plus basse)

en: Important Issues
fr: Problèmes importants

en: Imported will overwrite existing data and will not be merged.
fr: L’importation écrasera les données existantes et ne sera pas fusionnée.

en: Improve SEO Rankings
fr: Améliorer les classements SEO

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
fr: Améliorer le classement SEO local avec un schéma pour l'adresse commerciale, les horaires d'ouverture, les contacts et plus encore.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 3 million websites use it to fix WordPress email issues.
fr: Améliorez la délivrabilité de vos e-mails WordPress et assurez-vous que les e-mails de votre site atteignent la boîte de réception des utilisateurs et utilisatrices avec l’extension SMTP n° 1 pour WordPress. Plus de 3 millions de sites l’utilisent pour résoudre les problèmes d’e-mail WordPress.

en: Improved SEO strategy
fr: Stratégie SEO améliorée

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
fr: Afin de réduire la taille de la page, retirez les étiquettes inutiles de votre balisage. Cela inclut les commentaires des développeurs, qui restent invisibles à vos utilisateurs - de plus, les moteurs de recherche ignorent le texte dans les commentaires.

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
fr: Pour soumettre un Plan de site actualités à Google, vous devez avoir ajouté votre site au Centre pour les éditeurs de Google et l’avoir fait approuver.

en: Inactive Plugins
fr: Extension inactive

en: Inbound
fr: Entrant

en: Inbound Internal
fr: Interne entrant

en: Inbound Links
fr: Liens entrants

en: Inbound Suggestions
fr: Suggestions entrantes

en: Include
fr: Inclure

en: Include All Post Type Archives
fr: Inclure toutes les archives de types de publications

en: Include All Post Types
fr: Inclure tous les types de publication

en: Include All Taxonomies
fr: Inclure toutes les taxonomies

en: Include Author Archives in your sitemap.
fr: Inclure les archives par auteur dans votre plan de site.

en: Include Date Archives in your sitemap.
fr: Inclure les archives par date dans le plan de site.

en: Include all post types
fr: Inclure tous les types de publications

en: Included as Pro Feature
fr: Inclus en tant que fonctionnalité Pro

en: Increase Rankings
fr: Amélioration des classements

en: Index Now
fr: IndexNow

en: IndexNow API Key
fr: Clé de l’API IndexNow

en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
fr: IndexNow est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Indexed
fr: Indexé

en: Indexing Allowed?
fr: L’indexation est-elle autorisée ?

en: Indexing allowed
fr: Indexation autorisée

en: India
fr: Indie

en: Indicates the index status of the page in Search Statistics. This is the verdict result for the analysis.
fr: Indique l’état de l’index de la page dans les statistiques de recherche. Il s’agit du résultat du verdict pour l’analyse.

en: Indicates whether Google crawled the page as a mobile or desktop user agent. This is important because Google uses mobile-first indexing for most websites.
fr: Indique si Google a exploré la page en tant qu’agent utilisateur mobile ou ordinateur. Cette information est importante, car Google utilise l’indexation mobile-first pour la plupart des sites.

en: Indicates whether Google successfully fetched the page during its last visit.
fr: Indique si Google a bien récupéré la page lors de sa dernière visite.

en: Indonesia
fr: Indonesie

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Infants
fr: Nourrissons

en: Insert keyword that you want to rank for.
fr: Insérez le mot-clé pour lequel vous souhaitez améliorer votre référencement.

en: Insert/edit link
fr: Insérer/Modifier un lien

en: Install
fr: Installer

en: Install %1$s
fr: Installer %1$s

en: Install Free Plugin
fr: Installer l’extension gratuite

en: Install Plugin
fr: Installer l’extension

en: Install WPCode
fr: Installer WPCode

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
fr: L'installation a échoué. Veuillez vérifier les autorisations et réessayer.

en: Installing %1$s %2$s
fr: Installation de %1$s %2$s

en: Installs AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)
fr: Installe AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)

en: Installs AIOSEO Image SEO
fr: Installe le SEO image AIOSEO

en: Installs AIOSEO Index Now
fr: Installe AIOSEO IndexNow

en: Installs AIOSEO Link Assistant
fr: Installe l’assistant d’amélioration des liens AIOSEO

en: Installs AIOSEO Local SEO
fr: Installe le SEO local AIOSEO

en: Installs AIOSEO News Sitemap
fr: Installe le plan de site des actualités AIOSEO

en: Installs AIOSEO REST API
fr: Installe l’API REST AIOSEO

en: Installs AIOSEO Video Sitemap
fr: Installe le plan de site vidéo AIOSEO

en: Installs Broken Link Checker
fr: Installe le vérificateur de liens rompus

en: Installs MonsterInsights Free
fr: Installe MonsterInsights (version gratuite)

en: Installs OptinMonster
fr: Installe OptinMonster

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
fr: Obtenez instantanément plus d’abonné•es, de prospects et de ventes avec la boîte à outils n°1 d’optimisation de conversion. Créez des fenêtres surgissantes à conversion élevée, des barres d’annonce, faites tourner une roue et plus encore grâce à un ciblage et une personnalisation intelligents.

en: Integrate seamlessly with SEOBoost via AIOSEO to supercharge your WordPress content.
fr: Bénéficiez de l’intégration fluide avec SEOBoost via AIOSEO pour améliorer significativement votre contenu WordPress.

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
fr: L’intégration avec Google Maps permettra à vos utilisateurs et utilisatrices de trouver le lieu exact de votre entreprise. Nos cartes interactives leur permettent de consulter vos avis Google et d’obtenir des itinéraires directement à partir de votre site. Créez plusieurs cartes pour les utiliser avec plusieurs lieux.

en: Intern
fr: Stagiaire

en: Internal Links
fr: Liens internes

en: Internal Server Error
fr: Erreur interne du serveur

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Internal links
fr: Liens internes

en: Internal vs External vs Affiliate Links
fr: Liens internes, liens externes et liens d’affiliation

en: Internal:
fr: Interne:

en: Internet Cafe
fr: Cybercafé

en: Invalid Description Format
fr: Format de description non valide

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
fr: Numéro de téléphone non valide pour Knowledge Graph

en: Invalid URL
fr: URL non valide

en: Invalid robots.txt URL.
fr: URL de robots.txt non valide.

en: Ireland
fr: Irlande

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
fr: Le site est-il en construction ou lancé (prêt à être indexé)?

en: Issues
fr: Problèmes

en: It appears that your server is running on %1$s, so the fix should be as simple as checking the %2$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%3$s.
fr: Il semble que votre serveur fonctionne sur %1$s, donc le correctif devrait être aussi simple que de vérifier %2$sl’implémentation correcte de .htaccess sur wordpress.org%3$s.

en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
fr: Il semble que votre serveur fonctionne sur nginx, donc le correctif nécessitera probablement d’ajouter les règles de réécriture correctes à notre configuration nginx. %1$sVeuillez consulter notre documentation pour plus d’informations%2$s.

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
fr: Apparemment, ce site a été ajouté à l’une des listes de logiciels malveillants de Google.

en: It looks like you are accessing our analyzer from a local install. Our SEO analyzer does not work on local installs because we are unable to access it. Please try again once the site has been published.
fr: Apparemment, vous accédez à notre outil d’analyse à partir d’une installation locale. Notre outil d’analyse SEO ne fonctionne pas sur les installations locales, car nous ne pouvons pas y accéder. Veuillez réessayer une fois que le site a été publié.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
fr: Il semble que vous ne disposez pas des règles de réécriture appropriées pour le fichier robots.txt.

en: It looks like you haven't selected any post types yet!
fr: Apparemment, vous n’avez pas encore sélectionné de type de publication !

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
fr: Il semble que votre site a été inclus dans une liste Google de logiciels malveillants.

en: It seems there is no content yet to be displayed.
fr: Appareemment, il n’y a pas encore de contenu à afficher.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
fr: Il devrait être facile d'ajouter les mots-clés principaux et secondaires dans les étiquettes H2 - finalement, ces mots-clés décrivent votre contenu! Si c'est difficile d'intégrer des mots-clés dans vos sous-titres, cela peut indiquer que les mots-clés ne sont pas étroitement liés à votre contenu.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
fr: C'est une bonne idée de masquer les extensions visibles. De temps en temps, des vulnérabilités sont trouvées dans les extensions et si votre site n'est pas mis à jour en temps opportun, les extensions et les thèmes obsolètes peuvent être exploités.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
fr: C'est une bonne idée de masquer les thèmes visibles. De temps en temps, des vulnérabilités sont trouvées dans les thèmes et si votre site n'est pas mis à jour en temps opportun, les extensions et les thèmes obsolètes peuvent être exploités.

en: It's a temporary deactivation
fr: C’est une désactivation temporaire

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
fr: Une page unique ne peut pas traiter tous les aspects d’un sujet. Toutefois, les lecteurs et lectrices pourront être fascinés par un détail que vous évoquez à peine. Si vous créez un lien vers une ressource qui les informera davantage sur ce sujet, ils et elles vous en seront reconnaissants. La cerise sur le gâteau ? Vous bénéficierez d’un meilleur classement !

en: Italian
fr: Italien

en: Italy
fr: Italie

en: Item Page
fr: Page de l’élément

en: Jamaica
fr: Jamaique

en: Japan
fr: Japon

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
fr: Les fichiers JavaScript sont présents dans des nombreux endroits, y compris dans les cadres d'application (comme Bootstrap), dans les thèmes et modèles et dans les extensions tiers.

en: Job Posting
fr: Offre d’emploi

en: Join Our Community
fr: Rejoindre notre communauté

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
fr: Toute comme WordPress, %1$s génère un fichier dynamique ce qui fait que votre serveur n'ait aucun fichier statique trouvé. Le contenu du fichier robots.txt est stocké dans votre base de données WordPress.

en: Key
fr: Clé

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Keyword Performance
fr: Performance des mots-clés

en: Keyword Performance Tracking
fr: Suivi des performances des mots-clés

en: Keyword Positions
fr: Positions des mots-clés

en: Keyword Rank Tracker
fr: Suivi des classements des mots-clés

en: Keyword Ranking Pages
fr: Pages de classement des mots-clés

en: Keyword Rankings
fr: Classements des mots-clés

en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
fr: Le suivi des mots-clés est une fonctionnalité %1$s

en: Keyword not found or not ready
fr: Mot-clé introuvable ou non prêt

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Kids
fr: Enfants

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Label
fr: Libellé

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
fr: Libellé utilisé pour le lien de la page d’accueil (premier élément) dans les fils d’ariane.

en: Label:
fr: Libellé :

en: Labels
fr: Libellés

en: Landmark
fr: Point de repère

en: Language
fr: Langue

en: Large
fr: Grand

en: Last 28 Days
fr: 28 derniers jours

en: Last 3 Months
fr: 3 derniers mois

en: Last 6 Months
fr: 6 derniers mois

en: Last 7 Days
fr: 7 derniers jours

en: Last Accessed
fr: Dernier accès

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last Updated Date
fr: Date de la dernière mise à jour

en: Last Updated On
fr: Dernière mise à jour le

en: Latest version:
fr: Dernière version:

en: Launch Setup Wizard
fr: Lancer l’assistant de configuration

en: Launch the Setup Wizard
fr: Lancer l'assistant de configuration

en: Leading WordPress backup & site migration plugin. Over 1,500,000+ smart website owners use Duplicator to make reliable and secure WordPress backups to protect their websites. It also makes website migration really easy.
fr: Extension WordPress de sauvegarde et de migration de site leader sur le marché. Plus de 1 500 000 propriétaires de sites intelligents utilisent Duplicator pour créer des sauvegardes WordPress fiables et sécurisées afin de protéger leurs sites. Cette extension facilite également la migration des sites.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn More about WPCode Snippets
fr: En savoir plus sur les extraits WPCode

en: Learn how to %1$sdisable%2$s it.
fr: Découvrez comment %1$sdésactiver%2$s cette fonctionnalité.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
fr: Apprendre à accéder à votre code de vérification Pinterest

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more about Author SEO (E-E-A-T)
fr: En savoir plus sur le SEO de l’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Learn more about Smart Tags
fr: En savoir plus sur les balises intelligentes

en: Learn more about all features
fr: En savoir plus sur toutes les fonctionnalités

en: Legal Service
fr: Service juridique

en: Less than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too few.
fr: Moins de %1$s de vos sous-titres H2 et H3 reflètent le sujet de votre texte. C’est trop peu.

en: Let's Get Started
fr: C'est parti

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this month.
fr: Voyons comment votre site s’est comporté dans les résultats de recherche ce mois-ci.

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this week.
fr: Voyons comment votre site s’est comporté dans les résultats de recherche cette semaine.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this month.
fr: Jetons un coup d’œil à vos mises à jour SEO et aux progrès de votre contenu ce mois-ci.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this week.
fr: Jetons un coup d’œil à vos mises à jour SEO et aux progrès de votre contenu cette semaine.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Libya
fr: Libye

en: License
fr: Licence

en: License Key
fr: Clé de licence

en: Limited Support
fr: Support limité

en: Link Assistant
fr: Assistant d’amélioration des liens

en: Link Assistant is a %1$s Feature
fr: L’Assistant d’amélioration des liens est une fonctionnalité %1$s

en: Link Suggestions
fr: Suggestion(s) de liens

en: Link current item
fr: Lier l’élément actuel

en: Link has been inserted.
fr: Le lien a été inséré.

en: Link selected.
fr: Lien sélectionné.

en: Link suggestions are being processed.
fr: Les suggestions de liens sont en cours de traitement.

en: Linking Opportunities
fr: Opportunités de liens

en: Links & Suggestions for "%1$s"
fr: Liens et suggestions pour « %1$s »

en: Links Per Sitemap
fr: Liens par plan de site

en: Links Report
fr: Rapports sur les liens

en: List
fr: Liste

en: List Style
fr: Style de liste

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
fr: Liste de noms de champ personnalisés à inclure dans le contenu de publication pour les étiquettes et l’analyse SEO de la page. Ajoutez-en un par ligne.

en: Literary Event
fr: Évènement littéraire

en: Lithuania
fr: Lithuanie

en: Live Site
fr: Site actif

en: Loading new report data...
fr: Chargement des nouvelles données du rapport…

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local Business SEO
fr: SEO entreprise locale

en: Local Business Schema
fr: Schéma d’entreprise locale

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
fr: Schéma d’entreprise locale (plusieurs emplacements pris en charge) + Blocs Infos entreprise et Emplacement, widgets et codes courts (offres Plus, Pro et Elite uniquement)

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
fr: La balise schéma Entreprise Locale (Local Business) vous permet d'indiquer à Google votre entreprise, y compris le nom, l'adresse et le numéro de téléphone de votre entreprise, les horaires d'ouverture et la fourchette de prix. Ces informations peuvent être affichées sous forme de carte Knowledge Graph ou de carrousel professionnel.

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
fr: Le balisage du schéma Entreprise locale informe Google des détails de votre entreprise, tels que le nom, l’adresse, le numéro de téléphone, les heures d’ouverture et la fourchette de prix, qui peuvent apparaître dans une carte Knowledge Graph ou dans un carrousel professionnel.

en: Local SEO
fr: SEO Local

en: Local SEO is a %1$s Feature
fr: SEO local est une fonctionnalité %1$s

en: Locale
fr: Paramètre régional

en: Locations
fr: Emplacement

en: Lodging Business
fr: Hébergement

en: Logged In
fr: Connecté

en: Logged Out
fr: Déconnecté(e)

en: Login Status
fr: État de la connexion

en: Login to SEOBoost
fr: Connexion à SEOBoost

en: Logs
fr: Journaux

en: Logs Retention
fr: Conservation des journaux

en: Looking for meta keywords?
fr: Vous cherchez d’autres mots-clés méta ?

en: Looks Good! 👍👍
fr: Bien ! 👍👍

en: Loss
fr: Perte

en: Low
fr: Faible

en: Lower Case
fr: Minuscules

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
fr: Réalisé avec ♥ par l’équipe AIOSEO

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
fr: Les mots principaux commencent par une lettre majuscule et les autres mots conservent la casse d’origine.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
fr: Assurez-vous que toutes les images ont une balise alt et ajouter des descriptions utiles à chaque image. Ajouter vos mots-clés et des synonymes - mais faites-le de manière naturelle.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
fr: Assurez-vous de bloquer uniquement les parties que vous ne souhaitez pas indexer.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
fr: Assurez-vous d'avoir un bon équilibre entre les étiquettes H2 et le texte brut dans votre contenu. Divisez les contenu en sections logiques et utilisez des en-têtes afin de présenter chaque nouveau sujet.

en: Malaysia
fr: Malaysie

en: Male
fr: Masculin

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Google Analytics
fr: Gérer Google Analytics

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
fr: Gérez tous les réglages de votre plan de site, y compris XML, vidéo, actualités, etc.

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
fr: Gérez les liens existants, bénéficiez de suggestions pertinentes pour l’ajout de liens internes à du contenu ancien, détectez les publications orphelines, et plus encore.

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
fr: Gérez votre publication et les termes méta SEO via l’API REST WordPress. Ce module fonctionne également de manière transparente avec les installations WordPress sans affichage.

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs. (Plus, Pro & Elite plans only)
fr: Gérez les méta SEO de vos publications et de vos termes via l’API REST de WordPress. Ce module fonctionne également de manière transparente avec les installations WordPress sans affichage. (uniquement pour les offres Plus, Pro et Elite)

en: Manual Redirects
fr: Redirections manuelles

en: Manually Enter Person
fr: Saisir manuellement une personne

en: Manually Enter Type
fr: Saisissez manuellement le type

en: Map
fr: Carte

en: Map Display
fr: Afficher la carte

en: Map Preview
fr: Prévisualisation de la carte

en: Maps
fr: Cartes

en: Mark as Cornerstone
fr: Marquer comme pilier

en: Max Image Preview
fr: Aperçu de l'image maximale

en: Max Snippet
fr: Max. pour l’extrait

en: Max Video Preview
fr: Max. pour l’aperçu vidéo

en: Media Caption
fr: Légende des médias

en: Media Description
fr: Description du média

en: Medical Business
fr: Affaires médicales

en: Medical Page
fr: Page médicale

en: Medium
fr: Moyen

en: Memory Usage
fr: Utilisation de la mémoire

en: Meta Description
fr: Méta description

en: Meta Keywords
fr: Mots-clés méta

en: Meta Tags
fr: Balises méta

en: Meta description length
fr: Longueur de la méta description

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronesie

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
fr: Taille minimale: 112px x 112px, l'image doit être en format JPG, PNG, GIF, SVG ou WEBP.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
fr: Taille minimale: 144px x 144px, rapport idéal 1:1, 5MB max. formats JPG, PNG, WEBP and GIF uniquement.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
fr: Taille minimale : 200 px x 200 px, rapport idéal 1,91:1, 5 Mo max (ex : 1640 px x 856 px ou 3280 px x 1712 px pour les écrans Retina). Formats JPG, PNG, WEBP et GIF uniquement.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
fr: Taille minimale : 200 px x 200 px, rapport idéal 1,91:1, 8 Mo max (ex : 1640 px x 856 px ou 3280 px x 1712 px pour les écrans Retina). Formats JPG, PNG, WEBP et GIF uniquement.

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
fr: Taille minimale: 300px x 157px, rapport idéal 2:1, 5MB max. formats JPG, PNG, WEBP and GIF uniquement.

en: Minor Only
fr: Mineures uniquement

en: Miscellaneous Verification
fr: Vérifications diverses

en: Missing access token
fr: Jeton d’accès manquant

en: Missing data to generate a report
fr: Données manquantes pour générer un rapport

en: Missing parameters
fr: Paramètres manquants

en: Missing social markup!
fr: Balise sociale absente !

en: Mobile Snapshot
fr: Capture d'écran sur mobile

en: Mobile user agent
fr: Agent utilisateur mobile

en: Modal Content
fr: Contenu modal

en: Moderate
fr: Moyen

en: Modified Posts
fr: Publications modifiées

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Monday
fr: Lundi

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: MonsterInsights Free
fr: MonsterInsights (version gratuite)

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Montserrat
fr: Monteserrat

en: More than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
fr: Plus de %1$s de vos sous-titres H2 et H3 reflètent le sujet de votre texte. C’est trop. Ne sur-optimisez pas !

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
fr: Plus de 20 requêtes peuvent entraîner un chargement lent de la page.

en: Most Linked to Domains
fr: Domaines les plus liés

en: Most Recent Published
fr: Publications les plus récentes

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
fr: La plupart des lecteurs et lectrices lisent les 3 premiers mots d’un titre avant de décider de cliquer ou non.

en: Moved Online
fr: Déplacé en ligne

en: Moved Permanently
fr: Déplacé définitivement

en: Movie
fr: Film

en: Multiple Locations
fr: Lieux multiples

en: Music
fr: Musique

en: Music Album
fr: Album

en: Music Event
fr: Évènement musical

en: Music Group
fr: Groupe

en: Musician
fr: Musicien

en: Must-Use Plugins
fr: Extension indispensable

en: Myanmar (Burma)
fr: Myanmar (Birmanie)

en: NEW
fr: Nouveauté

en: NEW!
fr: NOUVEAUTÉ !

en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
fr: NOTE : l’activation de ce paramètre risque de générer des conflits avec des extensions/thèmes tiers. %1$s

en: Name
fr: Nom

en: Namibia
fr: Namibie

en: Needs Improvement
fr: Améliorations requises

en: Needs improvement
fr: Améliorations requises

en: Needs%1$sImprovement!
fr: Améliorations%1$srequises !

en: Negative
fr: Négatif

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
fr: Les titres négatifs retiennent l’attention et obtiennent en général de meilleurs résultats que les titres neutres.

en: Network Activated
fr: Activé sur le réseau

en: Network Admin (no site)
fr: Admin réseau (aucun site)

en: Network Settings
fr: Réglages réseau

en: Network Tools
fr: Outils réseau

en: Network Tools is a %1$s Feature
fr: Outils réseau est une fonctionnalité %1$s

en: Neutral
fr: Neutre

en: Neutral Sentiment
fr: Sentiment neutre

en: Never
fr: Jamais

en: New
fr: Neuf

en: New Notifications
fr: Nouvelles notifications

en: New Score
fr: Nouveau score

en: New: %1$s %2$s integration
fr: Nouveauté : intégration d’%2$s à %1$s

en: Newborns
fr: Nouveaux-nés

en: News & Video Sitemap
fr: Actualités et plan de site vidéo

en: News Article
fr: Article de presse

en: News Channel
fr: Chaîne d'actualité

en: News Sitemap
fr: Plan de site actualités

en: News Sitemaps is a %1$s Feature
fr: Plan de site actualités est une fonctionnalité %1$s

en: Next
fr: Suivant

en: Niue
fr: Niué

en: No
fr: Aucune

en: No %1$s found
fr: %1$s non trouvés

en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
fr: Aucun balisage %1$s ne sera généré pour votre publication, car la fonctionnalité est actuellement désactivée. Vous pouvez activer le balisage %1$s dans les réglages des réseaux sociaux. %2$s

en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
fr: Aucune %1$s n'a été définie. Définissez une %1$s afin de calculer votre score SEO.

en: No Archive
fr: Aucune archive

en: No Follow
fr: Aucun suivi

en: No Follow Paginated
fr: Aucun suivi paginé

en: No H1 tag was found.
fr: Aucune étiquette H1 trouvée.

en: No H2 tags were found on the page.
fr: Aucune balise H2 trouvée sur la page.

en: No H2 tags were found on your page.
fr: Aucune étiquette H2 trouvée sur votre page.

en: No Image Index
fr: Aucun index d'image

en: No Index
fr: Aucun index

en: No Index Paginated
fr: Aucun index paginé

en: No Index RSS Feeds
fr: Aucun flux RSS d’index

en: No ODP
fr: Aucun ODP

en: No Pagination for Canonical URLs
fr: Aucune pagination pour les URL canoniques

en: No Schema.org data was found on the page.
fr: Aucune donnée Schema.org n’a été trouvée sur cette page.

en: No Schema.org data was found on your page.
fr: Aucune donnée Schema.org trouvée sur votre page.

en: No Snippet
fr: Aucun extrait de code

en: No Translate
fr: Aucune traduction

en: No User-agent found in the content beginning.
fr: Aucun agent utilisateur n’a été trouvé au début du contenu.

en: No canonical link tag found on the page.
fr: Aucune balise de lien canonique n’a été trouvée sur cette page.

en: No canonical link tag found on your page.
fr: Aucune balise de lien canonique trouvée sur votre page.

en: No content added yet.
fr: Aucun contenu n’a encore été ajouté.

en: No content yet
fr: Aucun contenu pour le moment

en: No data yet
fr: Aucune donnée pour le moment

en: No date archives could be found.
fr: Aucune archive par date n’a été trouvée.

en: No internal links were found on the page.
fr: Aucun lien interne n’a été trouvé sur la page.

en: No internal links were found on your page.
fr: Aucuns liens internes trouvés sur votre page.

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
fr: Aucune méta description n'a été spécifiée. Les moteurs de recherche afficheront la copie de la page à la place. Assurez-vous d'en écrire un!

en: No meta description was found for the page.
fr: Aucune méta description n’a été trouvée pour la page.

en: No meta description was found for your page.
fr: Aucune méta description trouvée pour votre page.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
fr: Aucun lien sortant n'a été trouvé. Ajoutez des liens vers des ressources externes.

en: No post types available.
fr: Aucun type de publication disponible.

en: No posts/terms could be found.
fr: Aucune publication/Aucun terme n’a été trouvé·e.

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No results found for your search. Try again!
fr: Aucun résultat pour votre recherche. Réessayez !

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: No taxonomies available.
fr: Aucune taxonomie disponible.

en: No thanks
fr: Non merci

en: No title has been specified. Make sure to write one!
fr: Aucun titre n’a été spécifié. N'oubliez pas d’en écrire un!

en: No, I changed my mind
fr: Non, j’ai changé d’avis

en: No, I need to make a backup
fr: Non, j'ai besoin de faire une sauvegarde

en: Nofollowed content
fr: Contenu nofollow

en: Noindexed content
fr: Contenu noindex

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
fr: Le contenu non indexé ne sera pas affiché dans votre plan de site.

en: Non-Profit
fr: À but non lucratif

en: None
fr: Aucun

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
fr: Aucune phrase ne contient de mot de transition. Nous vous conseillons d’en ajouter.

en: Nope, maybe later
fr: Non, peut-être plus tard

en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Not Available
fr: Indisponible

en: Not Enough Words
fr: Pas assez de mots

en: Not Enough Words 🙃
fr: Pas assez de mots 🙃

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not Implemented
fr: Non implémenté

en: Not Installed
fr: Non installé

en: Not Looking Great
fr: Pas formidable...

en: Not Modified
fr: Non modifié

en: Not Really...
fr: Pas vraiment...

en: Not Set
fr: Non défini

en: Not found (404)
fr: Non trouvé (404)

en: Not set
fr: Non défini

en: Now Connect to Your SEOBoost Account
fr: Connectez-vous maintenant à votre compte SEOBoost

en: Now Integrated into SEOBoost
fr: Désormais intégré à SEOBoost

en: Now you're ready to harness the power of data-driven insights. Create your first report and discover how to optimize your content for better search visibility and engagement.
fr: Vous pouvez désormais exploiter les informations fournies par les données. Créez votre premier rapport et découvrez comment optimiser votre contenu pour améliorer la visibilité dans les recherches et l’engagement.

en: Number of Employees
fr: Nombre d’employé·e·s

en: Number of Posts
fr: Nombre de publications

en: Numbers (0-9)
fr: Chiffres (0-9)

en: OR
fr: OU

en: Object Type
fr: Type d’objet

en: Off
fr: Arrêt

en: Ok, you deserve it
fr: D'accord, tu le mérites

en: Okay
fr: Correct

en: On
fr: Marche

en: One H1 tag was found on the page.
fr: Une balise H1 a été trouvée sur la page.

en: One H1 tag was found on your page.
fr: Une étiquette H1 trouvée sur votre page.

en: Online
fr: En ligne

en: Online Store
fr: Boutique en ligne

en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
fr: Seulement %1$s des phrases contiennent des mots de transition. Ce n’est pas suffisant. Utilisez-en plus.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
fr: Vous devez utiliser l'étiquette méta ou l'en-tête noindex uniquement sur les pages que vous souhaitez garder hors de portée des moteurs de recherche!

en: Onsite
fr: En présentiel

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
fr: Oups ! JavaScript n’a pas été chargé…

en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
fr: Oups ! Il semble qu’une erreur se soit produite lors de l’enregistrement des modifications. Veuillez réessayer ou %1$scontacter notre équipe de support%2$s.

en: Open 24/7
fr: Ouvert 24/7

en: Open 24h
fr: Ouvert 24h

en: Open HTML Sitemap
fr: Ouvrir le plan de site HTML

en: Open Link Assistant
fr: Ouvrir l’assistant d’amélioration des liens

en: Open News Sitemap
fr: Ouvrir le plan de site actualités

en: Open RSS Sitemap
fr: Ouvrir le sitemap RSS

en: Open Redirects
fr: Ouvrir les redirections

en: Open Report %1$s
fr: Ouvrir le rapport %1$s

en: Open Robots.txt
fr: Ouvrir Robots.txt

en: Open SEO Revisions
fr: Ouvrir Révisions SEO

en: Open Sitemap
fr: Ouvrir le plan de site

en: Open Video Sitemap
fr: Ouvrir le plan de site vidéo

en: Open Your Atom Feed
fr: Ouvrir votre flux Atom

en: Open Your Comments RSS Feed
fr: Ouvrir votre flux RSS de commentaires

en: Open Your RDF Feed
fr: Ouvrir votre flux RDF

en: Open Your RSS Feed
fr: Ouvrir votre flux RSS

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
fr: Ouvrir le flux RSS de page de publications statique

en: Open in Keyword Rank Tracker
fr: Ouvrir dans le suivi des classements des mots-clés

en: Opening Hours
fr: Horaires d'ouverture

en: Opening Hours Settings
fr: Réglages horaires d'ouverture

en: Opening Hours block, widget and shortcode
fr: Bloc d’heures d’ouverture, widget et code court

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Optimization Wizard
fr: Assistant d’optimisation

en: Optimize your site for Google's E-E-A-T ranking factor by proving your writer's expertise through author schema markup and new UI elements.
fr: Optimisez votre site pour le facteur de classement E-E-A-T de Google en prouvant l’expertise de votre rédacteur/rédactrice grâce au balisage de schéma d’auteur/autrice et aux nouveaux éléments de l’interface utilisateur.

en: Optimized Search Appearance
fr: L'apparence optimisée dans les résultats de recherche

en: Optimizing individual content for SEO is a low-hanging fruit of opportunity because it can often be done quickly and easily with a relatively small time investment. By making sure that each piece of content on your website is optimized for relevant keywords and follows best practices for on-page SEO, you can improve the visibility and ranking of that content in the search results. This can drive more traffic to your website and help you achieve better overall SEO results.
fr: L’optimisation du contenu individuel pour le SEO est une opportunité accessible, car elle peut souvent s’effectuer facilement et en très peu de temps. En veillant à ce que chaque élément de contenu de votre site soit optimisé pour les mots-clés pertinents et respecte les meilleures pratiques en matière de SEO sur la page, vous pouvez améliorer la visibilité et le classement de ce contenu dans les résultats de recherche. Cela peut augmenter le trafic vers votre site et vous aider à obtenir de meilleurs résultats globaux en matière de référencement.

en: Optimizing your Content Headings
fr: Optimiser les titres de votre contenu

en: Or
fr: Ou

en: Organization
fr: Organisation

en: Organization Description
fr: Description de l’organisation

en: Organization Name
fr: Nom de l’organisation :

en: Organizations
fr: Organisations

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
fr: Organisez les entrées de plan de site dans des fichiers distincts dans votre plan de site. Nous vous recommandons d'activer ce paramètre si votre plan du site contient plus de 1,000 URL.

en: Orphaned Posts
fr: Publications orphelines

en: Orphaned posts are posts that have no inbound internal links yet and may be more difficult to find by search engines.
fr: Les publications orphelines sont des publications qui n’ont pas encore de liens internes entrants et qui peuvent être plus difficiles à trouver par les moteurs de recherche.

en: Other
fr: Autre

en: Other Options
fr: Autres options

en: Other:
fr: Autre:

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
fr: Notre plan de site Google Actualité vous permet de contrôler le contenu envoyé à Google Actualité et contient uniquement les articles publiés dans les 48 dernières heures. Afin d'envoyer un plan de site actualité à Google vous devez en préalable ajouter votre site au Centre pour les éditeurs et recevoir l'approbation.

en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
fr: Notre outil Analyseur de titres vous aide à rédiger des titres SEO attractifs%1$squi génèrent du trafic, des partages et améliorent votre classement dans les résultats de recherche.

en: Our Local SEO addon enables you to tell Google about your business (name, address, opening hours, contact info & more) and further enhances your Knowledge Graph schema markup.
fr: Notre module SEO local vous permet de fournir à Google des informations sur votre entreprise (nom, adresse, heures d’ouverture, informations de contact, etc.) et améliore davantage votre balisage de schéma de Knowledge Graph.

en: Our Opening Hours:
fr: Nos heures d’ouverture :

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
fr: Notre gestionnaire de redirections vous permet de créer et de gérer facilement des redirections pour les liens rompus afin d’éviter d’embrouiller les moteurs de recherche et les utilisateurs/utilisatrices et d’empêcher la perte de liens retour.

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
fr: Notre widget Actualités SEO fournit des liens utiles qui vous permettent de tirer le meilleur parti de votre SEO et contribuent à améliorer votre classement face à vos concurrents dans les résultats de recherche.

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
fr: Notre widget Vue d’ensemble SEO vous aide à déterminer les publications ou les pages que vous devriez mettre à jour pour améliorer votre classement dans les résultats de recherche.

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
fr: Notre widget Assistant de configuration SEO dans le tableau de bord vous rappelle de terminer la configuration de certains paramètres essentiels pour votre site afin d’atteindre un meilleur classement dans les résultats de recherche. Une fois que vous avez suivi toutes les étapes de l’assistant, ce widget disparaît automatiquement.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
fr: Notre but est de simplifier l'optimisation de votre site web pour les moteurs de recherche.

en: Our location:
fr: Notre emplacement :

en: Our powerful revisions feature provides a valuable record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions.
fr: Notre puissante fonctionnalité de révisions fournit un enregistrement précieux des mises à jour SEO, vous permettant ainsi de surveiller l’efficacité de vos efforts de référencement et de prendre des décisions éclairées.

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
fr: Notre éditeur de modèle vous permet de personnaliser facilement l’affichage des fils d’ariane sur votre site en fonction de chaque type de publication ou de la taxonomie.

en: Outbound Internal
fr: Interne sortant

en: Outbound Suggestions
fr: Suggestions sortantes

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
fr: Au fil du temps, nous avons constaté que la plupart des autres extensions SEO de WordPress étaient pléthoriques, boguées, lentes et très difficiles à utiliser. Nous avons donc conçu notre extension comme un outil simple et puissant.

en: Overall Score
fr: Score global

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
fr: Remplacez le modèle par défaut des fils d’ariane sur votre site à l’aide de notre éditeur de modèle simple d’utilisation.

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: PENDING
fr: En attente

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: PHP Exif Support
fr: Prise en charge de PHP Exif

en: PHP IPTC Support
fr: Prise en charge de PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
fr: Taille maximale de la publication PHP

en: PHP Max Script Execution Time
fr: Temps maximal d’exécution du script PHP

en: PHP Max Upload Size
fr: Taille maximale de téléchargement PHP

en: PHP Memory Limit
fr: Limite de mémoire PHP

en: PHP Version
fr: Version PHP

en: PHP XML Support
fr: Prise en charge de PHP XML

en: Page Analysis
fr: Analyse de page

en: Page Number
fr: Numéro de page

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Paged Format
fr: Format paginé

en: Paginated Content
fr: Contenu paginé

en: Paginated RSS Feeds
fr: Flux RSS paginés

en: Paid
fr: Payant

en: Paragraphs length
fr: Longueur des paragraphes

en: Parent Term
fr: Terme parent

en: Parent Title
fr: Titre parent

en: Parsing Block Data...
fr: Analyse des données de bloc...

en: Part Time
fr: Temps partiel

en: Partially Free
fr: Partiellement gratuit

en: Pass through
fr: Transfert direct

en: Passive voice
fr: Voix passive

en: Passive voice is not supported in your current language.
fr: La voix passive n’est pas prise en charge dans votre langue actuelle.

en: Paste Robots.txt text
fr: Collez le texte Robots.txt

en: Paste your image URL or select a new image
fr: Collez l'URL de votre image et sélectionnez une image nouvelle

en: Paste your license key here
fr: Collez ici votre clé de licence

en: Path
fr: Chemin

en: Path:
fr: Chemin:

en: Payment Info
fr: Informations de paiement

en: Payment Methods Accepted
fr: Moyens de paiement acceptés

en: Peak
fr: Pic

en: People
fr: Personnes

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
fr: Effectuez une analyse SEO approfondie du site web de votre concurrent.

en: Performance Score
fr: Score de performance

en: Permalink
fr: Permalien

en: Permalink Structure
fr: Structure du permalien

en: Permalinks are not currently supported.
fr: Les permaliens ne sont pas pris en charge actuellement.

en: Permanent Redirect
fr: Redirection permanente

en: Person
fr: Individu

en: Person Name
fr: Nom de la personne

en: Person or Organization
fr: Personne ou organisation

en: Personal Options
fr: Options personnelles

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone :

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Phone/Fax Country Code
fr: Code pays téléphone/fax

en: Physical Robots.txt File Detected
fr: Fichier Robots.txt physique détecté

en: Pinterest Site Verification
fr: Vérification du site Pinterest

en: Pinterest Verification Code
fr: Code de vérification Pinterest

en: Pinterest account
fr: Compte Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
fr: Pinterest, tout comme Facebook, utilise les métadonnées Open Graph. Assurez-vous d'avoir coché la case Open Graph dans l'onglet Facebook si vous souhaitez optimiser votre site pour Pinterest.

en: Pitcairn Islands
fr: Îles Pitcairn

en: Places
fr: Lieux

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
fr: Veuillez activer WPCode pour charger la bibliothèque d’extraits AIOSEO

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
fr: Veuillez installer WPCode pour charger la bibliothèque d’extraits AIOSEO

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
fr: Veuillez mettre à jour WPCode pour charger la bibliothèque d’extraits AIOSEO

en: Please add a title first.
fr: Veuillez d'abord ajouter un titre.

en: Please add some content first.
fr: Veuillez d'abord ajouter du contenu.

en: Please configure the map for this location: %1$s
fr: Veuillez configurer la carte pour cet emplacement : %1$s

en: Please enable multiple locations before using this block.
fr: Veuillez activer plusieurs emplacements avant d’utiliser ce bloc.

en: Please enter a valid URL.
fr: Veuillez saisir une URL valide

en: Please enter a valid email.
fr: Veuillez saisir un e-mail valide.

en: Please enter a valid headline.
fr: Veuillez saisir un titre valide.

en: Please enter a valid relative source URL.
fr: Veuillez saisir une URL source relative valide.

en: Please enter your license key to connect.
fr: Veuillez saisir votre clé de licence pour vous connecter.

en: Please keep only one %1$s plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %2$sClick here to Deactivate.%3$s
fr: Veuillez ne garder qu’une seule extension %1$s active, sinon, vous pourriez perdre votre classement et votre trafic. %2$sCliquez ici pour désactiver.%3$s

en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
fr: Veuillez noter que l’importation de métadonnées de publication ou de terme depuis %1$s v3.7.1 ou une version antérieure fonctionnera uniquement si l’ID de la publication ou du terme est identique à celui du site source.

en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
fr: Veuillez évaluer %1$s %2$s sur %3$s pour nous aider à faire passer le mot. Merci!

en: Please select an option
fr: Veuillez sélectionner une option

en: Please share the reason
fr: Veuillez préciser la raison

en: Please share which plugin
fr: Veuillez indiquer quelle extension

en: Plugin installed & activated.
fr: Extension installée et activée.

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
fr: L'extension n'a pas les dépendances nécessaires. Pour plus d'information, veuillez contacter le support.

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
fr: La mise à jour de l’extension a échoué. Veuillez vérifier les droits et réessayer.

en: Plugins from the website are publicly visible.
fr: Les extensions du site sont visibles au public.

en: Plugins from your website are publicly visible.
fr: Les extensions de votre site web sont visibles au public.

en: Poland
fr: Pologne

en: Politician
fr: Politicien

en: Portfolio
fr: Portefeuille

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Position History
fr: Historique des positions

en: Positive
fr: Positif

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
fr: Les titres positifs retiennent l’attention et obtiennent en général de meilleurs résultats que les titres neutres ou négatifs.

en: Post
fr: Article

en: Post Archive
fr: Archive de publication

en: Post Author Image
fr: Image de l’auteur de l’article

en: Post Comment Feeds
fr: Flux de commentaires de la publication

en: Post Custom Field Name
fr: Nom du champ personnalisé de la publication

en: Post Detail
fr: Détails de la publication

en: Post Meta
fr: Publication méta

en: Post Optimizations
fr: Optimisations de la publication

en: Post Report
fr: Rapport sur la publication

en: Post Title
fr: Titre de la publication

en: Post Tracking is a %1$s Feature
fr: Le suivi des publications est une fonctionnalité %1$s

en: Post Type Archive Feeds
fr: Flux des archives du type de publication

en: Post Type Columns
fr: Colonnes pour types de publication

en: Post Type Name
fr: Nom du type de publication

en: Post Type Priority Score
fr: Score prioritaire de type de publication

en: Post Types
fr: Types de publication

en: Post Types:
fr: Types de publication :

en: Post link (link as anchor text).
fr: Lien de la publication (lien en tant que texte d’ancre).

en: Post link (name as anchor text).
fr: Lien de la publication (nom en tant que texte d’ancre).

en: Post/Term ID
fr: ID de la publication / du terme

en: Postgraduate Degree
fr: Diplôme de troisième cycle

en: Postponed
fr: Reporté

en: Posts Crawled
fr: Publications explorées

en: Posts to Optimize
fr: Publications à optimiser

en: Posts, Pages and custom Post Types only
fr: Articles, pages et types de publication personnalisés uniquement

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
fr: Articles, pages, catégories et étiquettes uniquement

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
fr: Publications, Pages, Catégories, Étiquettes + Navigation en fil d’ariane + graphiques avancés (Produit, Page FAQ, Recette, etc.)

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
fr: Articles, pages, types de publication personnalisés + catégories, étiquettes et taxonomies personnalisées

en: Pound (#)
fr: Dièse (#)

en: Power Words
fr: Mots puissants

en: Prefix for breadcrumb path.
fr: Préfixe pour le chemin de fil d’ariane

en: Press enter to create a keyword
fr: Appuyez sur la touche Entrée pour créer un mot-clé

en: Press enter to create a value
fr: Appuyez sur Entrée pour créer une valeur

en: Press enter to create an article tag
fr: Appuyez sur Entrée pour créer une étiquette d’article

en: Press enter to insert a URL
fr: Appuyer sur Entrée pour insérer une URL

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Preview & Edit
fr: Prévisualiser et modifier

en: Preview Snippet Editor
fr: Aperçu éditeur d'extraits de code

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Scores
fr: Scores précédents

en: Price Indicator
fr: Indicateur de prix

en: Priority
fr: Priorité

en: Priority Score
fr: Score prioritaire

en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
fr: Score prioritaire est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Priority Support
fr: Support prioritaire

en: Pro version is already installed.
fr: La version Pro est déjà installée.

en: Product
fr: Produit

en: Product Attribute
fr: Attribut de produit

en: Product Attributes
fr: Attributs de produit

en: Product Review
fr: Avis sur le produit

en: Product Short Description
fr: Description courte du produit

en: Products & Entertainment
fr: Produits et divertissement

en: Professional Certificate
fr: Certificat professionnel

en: Professional Service
fr: Services professionnels

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Page
fr: Page de profil

en: Pros and cons include
fr: Les avantages et les inconvénients incluent

en: Public Figure
fr: Personnage public

en: Publication Date
fr: Date de publication

en: Publication Event
fr: Évènement de publication

en: Publication Name
fr: Nom de la publication

en: Publish Date
fr: Date de publication

en: Published on %1$s.
fr: Publié le %1$s.

en: Punctuation Characters to Keep:
fr: Caractères de ponctuation à conserver :

en: Purchase License
fr: Acheter une licence

en: Purchase and Install Now
fr: Acheter et installer maintenant

en: Query Arg Monitoring
fr: Surveillance de l’argument de requête

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
fr: Configuration simple et rapide de Google Analytics

en: Quick Feedback
fr: Retour rapide

en: Quick Links
fr: Liens rapides

en: Quicklinks
fr: Liens rapides

en: Quickly verify ownership in Google Search Console and automatically submit sitemaps with one click. Speed up indexing, increase visibility and optimize your site's performance to effortlessly attract more organic traffic.
fr: Vérifiez rapidement la propriété dans la Google Search Console et soumettez automatiquement des plans de site en un clic. Accélérez l’indexation, augmentez la visibilité et optimisez les performances de votre site pour attirer facilement plus de trafic organique.

en: RDF/RSS 1.0 Feed
fr: Flux RDF/RSS 1.0

en: REST API
fr: API REST

en: REST API support
fr: Prise en charge de l’API REST

en: RSS After Content
fr: RSS après le contenu

en: RSS Before Content
fr: RSS avant le contenu

en: RSS Content
fr: Contenu RSS

en: RSS Content Settings
fr: Réglages du contenu RSS

en: RSS Sitemap
fr: Sitemap RSS

en: Radio Station
fr: Station de radio

en: Rank Tracker
fr: Suivi de classement

en: Rate %1$s
fr: Évaluer %1$s

en: Rating
fr: Note

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Read the %1$s user guide
fr: Lire le guide de l'utilisateur de %1$s

en: Read the Setup Guide
fr: Lire le guide de configuration

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
fr: Lire le guide ultime du SEO WordPress

en: Readability
fr: Lisibilité

en: Real Estate Agent
fr: Agent immobilier

en: Real Estate Listing
fr: Annonces immobilières

en: Rear Wheel Drive
fr: Traction arrière

en: Recipe
fr: Recette

en: Recommended Improvements
fr: Améliorations recommandées

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: Reconnect Google Search Console
fr: Reconnecter la Google Search Console

en: Recycling Center
fr: Centre de recyclage

en: Redirect Attachment URLs
fr: Rediriger les URL des fichiers joints

en: Redirect Monitoring
fr: Surveillance des redirections

en: Redirect attachment pages?
fr: Rediriger les pages des fichiers joints?

en: Redirection Manager
fr: Gestionnaire de redirections

en: Redirection error
fr: Erreur de redirection

en: Redirects
fr: Redirections

en: Reduce Word Count
fr: Réduire le nombre de mots

en: Reduce Word Count 🙂
fr: Réduire le nombre de mots 🙂

en: Referrer
fr: Référence

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Results
fr: Actualiser les résultats

en: Refreshing data
fr: Actualiser les données

en: Regenerate API Key
fr: Générer une nouvelle clé de l’API

en: Region
fr: Région

en: Related Keywords
fr: Mots-clés associés

en: Relaunch Setup Wizard
fr: Relancer l'assistant de configuration

en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
fr: Pensez à activer l’option %1$s s’il s’agit d’une expression régulière.

en: Remind Me Later
fr: Rappeler plus tard

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Category Base Prefix
fr: Supprimer le préfixe de base de la catégorie

en: Remove Smart Tag
fr: Retirer la balise intelligente

en: Remove from Group
fr: Retirer du groupe

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
fr: La suppression des espaces blancs peut également influer sur la taille de votre page HTML. Les espaces blancs tels que les retours chariot et les tabulations sont ignorés par le navigateur, mais ils rendent le balisage plus facile à lire pour les développeurs. Alors vous devez toujours les supprimer de vos modèles ou thèmes avant de les utiliser dans un environnement de production.

en: Reorder
fr: Réordonner

en: Report Defaults
fr: Réglages par défaut des rapports

en: Report Details
fr: Détails du rapport

en: Report History
fr: Historique du rapport

en: Report Keyword
fr: Mot-clé du rapport

en: Reports
fr: Rapports

en: Rescheduled
fr: Replanifié

en: Reservations
fr: Réservations

en: Reset / Restore Settings
fr: Réinitialiser / restaurer les paramètres

en: Reset SEOBoost Logins
fr: Réinitialiser les connexions SEOBoost

en: Reset Selected Settings to Default
fr: Réinitialiser les paramètres sélectionnés à la valeur par défaut

en: Resolve This Issue
fr: Résoudre ce problème

en: Restore
fr: Restaurer

en: Reveals the canonical URL chosen by Googlebot. Sometimes, Googlebot may select a different canonical URL than the user-declared one.
fr: Indique l’URL canonique choisie par Googlebot. Il arrive que Googlebot sélectionne une URL canonique différente de celle déclarée par le compte.

en: Review Now
fr: Vérifier

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
fr: Examiner vos titres et descriptions Facebook Open Graph

en: Review Your Homepage Title & Description
fr: Examiner le titre et la description de votre page d’accueil

en: Reviewed By Schema
fr: Schéma Évalué Par

en: Robots Meta Settings
fr: Réglages méta robots

en: Robots meta:
fr: Méta robots :

en: Robots.txt Editor
fr: Editeur robots.txt

en: Romania
fr: Romanie

en: Romanian
fr: Roumain

en: Run Shortcodes
fr: Exécuter des codes courts

en: Run Shortcodes in Description
fr: Exécuter des codes courts dans la description

en: Run Shortcodes in Title
fr: Exécuter les codes courts dans le titre

en: Russia
fr: Russie

en: SEO Analysis
fr: Analyse SEO

en: SEO Changes Performance Tracking
fr: Suivi des performances des modifications SEO

en: SEO Editor
fr: Éditeur SEO

en: SEO Editor Role
fr: Rôle d'éditeur SEO

en: SEO Inspector
fr: Inspecteur SEO

en: SEO Manager
fr: Responsable SEO

en: SEO Manager Role
fr: Rôle de responsable SEO

en: SEO Meta Import In Progress
fr: Importation de méta SEO en cours

en: SEO Milestones
fr: Étapes clés du SEO

en: SEO News
fr: Actualités SEO

en: SEO Overview
fr: Vue d’ensemble SEO

en: SEO Plugin Import Failed
fr: Échec de l'importation de l'extension SEO

en: SEO Preview
fr: Aperçu SEO

en: SEO Report
fr: Rapport SEO

en: SEO Revisions
fr: Révisions SEO

en: SEO Revisions Comparison
fr: Comparaison des révisions SEO

en: SEO Revisions is a %1$s Feature
fr: Révisions SEO est une fonctionnalité %1$s

en: SEO Revisions provide a historical record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions. (Plus, Pro & Elite plans only)
fr: Les révisions SEO fournissent un historique des mises à jour SEO, ce qui vous autorise à surveiller l’efficacité de vos efforts de référencement et à prendre des décisions éclairées. (uniquement pour les offres Plus, Pro et Elite)

en: SEO Settings
fr: Réglages SEO

en: SEO Setup
fr: Configuration SEO

en: SEO Setup Wizard
fr: Assistant de configuration SEO

en: SEO Site Score
fr: Score SEO du site

en: SEO Statistics
fr: Statistiques SEO

en: SEO Title length
fr: Longueur de titre SEO

en: SEO Title/Description
fr: Titre/Description SEO

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
fr: SEO pour les catégories, les étiquettes et les taxonomies personnalisées

en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
fr: SEO pour WordPress. Comprend de nombreuses fonctionnalités : plans de site XML, SEO pour les types de publication personnalisés, SEO pour les blogs, les sites d’entreprise et les sites de commerce électronique, etc. Plus de 100 millions de téléchargements depuis 2007.

en: SEOBoost CTA
fr: CTA SEOBoost

en: SEOBoost logins have been reset.
fr: Les connexions SEOBoost ont été réinitialisées.

en: SERP Preview
fr: Aperçu SERP

en: SERP: Search Engine Results Page preview. Your site's potential appearance in Google search results. Final display may vary, but this preview closely resembles it.
fr: SERP : aperçu de la page de résultats du moteur de recherche (Search Engine Result Page). Apparence potentielle de votre site dans les résultats de recherche Google. L’affichage final peut varier, mais cet aperçu lui ressemble étroitement.

en: SQL Mode
fr: Mode SQL

en: Sale Event
fr: Évènement commercial

en: Sales
fr: Ventes

en: Same As URLs
fr: URL connexes

en: Sample Archive Title
fr: Titre de l'archive par défaut

en: Sample Category 1, Sample Category 2
fr: Exemple catégorie 1, exemple catégorie 2

en: Sample Crumb
fr: Exemple de fil d’ariane

en: Sample Custom Field Value
fr: Exemple de valeur d'un champ personnalisé

en: Sample Parent
fr: Exemple parent

en: Sample Parent Term Name
fr: Exemple de nom de terme parent

en: Sample Post
fr: Exemple de publication

en: Sample Taxonomy Name Value
fr: Exemple de valeur de nom de taxonomie

en: Sample Taxonomy Title
fr: Exemple de titre de taxonomie

en: Sample author biography
fr: Exemple de biographie de l'auteur

en: Sample caption for media.
fr: Exemple de légende pour les médias.

en: Sample data is available for you to explore. Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
fr: Des données d’échantillon sont disponibles pour vous permettre d’expérimenter. Connectez-vous à la Google Search Console pour recevoir des informations sur la manière dont votre contenu est découvert. Identifiez les zones à améliorer et générez plus de trafic sur votre site.

en: Sample description for media.
fr: Exemple de description pour les médias.

en: Sample excerpt from a page/post.
fr: Un exemple d'extrait d'une page / d'un article.

en: Sample featured image
fr: Exemple d’image mise en avant

en: Sample short description for your product.
fr: Exemple d'une courte description de votre produit.

en: Sample taxonomy description
fr: Exemple de description de la taxonomie

en: Saturday
fr: Samedi

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save (Don't Modify Date)
fr: Enregistrer (ne pas modifier la date)

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save and Continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Schedule
fr: Planification

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Schema
fr: Schéma

en: Schema Catalog
fr: Catalogue de schémas

en: Schema Generator
fr: Générateur de schéma

en: Schema Generator is a %1$s Feature
fr: Générateur de schéma est une fonctionnalité %1$s

en: Schema In Use
fr: Schéma en cours d’utilisation

en: Schema Markup
fr: Balise Schema.org

en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
fr: Le générateur de balises schéma est une fonctionnalité %1$s

en: Schema Rich Snippets
fr: Extraits enrichis de schéma

en: Schema Templates
fr: Modèles de schéma

en: Schema Type
fr: Type de schéma

en: Schema Validation
fr: Validation du schéma

en: Schema.org Validator
fr: Validateur Schema.org

en: School
fr: École

en: School, college, or university URL
fr: URL d’école, de collège ou d’université

en: Screening Event
fr: Évènement de projection

en: Search
fr: Recherche

en: Search Appearance
fr: Apparence de la recherche

en: Search Appearance > Advanced
fr: Apparence de la recherche > Avancé

en: Search Clicks
fr: Clics de recherche

en: Search Engine Optimization (SEO)
fr: L'optimisation pour les moteurs de recherche (SEO)

en: Search Engine Visibility
fr: Visibilité des moteurs de recherche

en: Search Engines Blocked
fr: Moteurs de recherche bloqués

en: Search Engines Blocked!
fr: Moteurs de recherche bloqués !

en: Search Feed
fr: Flux de recherche

en: Search Impressions
fr: Impressions dans la recherche

en: Search Page
fr: Page de recherche

en: Search Preview
fr: Aperçu de la recherche

en: Search Result Format
fr: Format des résultats de recherche

en: Search Results Page
fr: Page de résultats de recherche

en: Search Results for
fr: Résultats de recherche pour

en: Search Schema
fr: Chercher un schéma

en: Search Statistics
fr: Statistiques de recherche

en: Search Statistics is a %1$s Feature
fr: Statistiques de recherche est une fonctionnalité %1$s

en: Search String
fr: Chaine de recherche

en: Search Term
fr: Rechercher le mot

en: Search URLs
fr: Rechercher dans les URL

en: Search for Features...
fr: Recherchez des fonctionnalités...

en: Search for an item...
fr: Rechercher un élément...

en: Search result format
fr: Format du résultat de la recherche

en: Search statistics are being fetched.
fr: Les statistiques de recherche sont en cours de récupération.

en: Search traffic insights
fr: Rechercher dans les informations de trafic

en: Security
fr: Sécurité

en: See Affiliate Links
fr: Affichage des liens d’affiliation

en: See All
fr: Voir tout

en: See All %1$s %2$s Links
fr: Voir les %1$s liens %2$s

en: See All Linking Opportunities
fr: Voir toutes les opportunités de liens

en: See All Resources
fr: Voir toutes les ressources

en: See All SEO Statistics
fr: Voir toutes les statistiques SEO

en: See Dismissed Notifications
fr: Voir notifications ignorées

en: See Examples
fr: Voir des exemples

en: See Orphaned Posts
fr: Affichage des publications orphelines

en: See Other
fr: Voir Autre

en: See a Full Domains Report
fr: Voir un rapport complet sur les domaines

en: See a Full Links Report
fr: Voir un rapport complet sur les liens

en: See all dismissed notifications.
fr: Voir toutes les notifications ignorées.

en: See all features
fr: Voir toutes les fonctionnalités

en: See our full documentation
fr: Voir la documentation complète

en: Select Roles
fr: Sélectionner les rôles

en: Select Rule
fr: Sélectionner la règle

en: Select Settings
fr: Sélectionner les réglages

en: Select Site
fr: Sélectionner le site

en: Select Status
fr: Sélectionner l’état

en: Select a %1$s
fr: Sélectionner un %1$s

en: Select a Value or Add a New One
fr: Sélectionner une valeur ou en ajouter une nouvelle

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
fr: Sélectionnez une catégorie pour nous aider à réduire les options SEO qui fonctionnent le mieux pour vous et votre site.

en: Select a plugin...
fr: Sélectionnez une extension...

en: Select settings that you would like to reset:
fr: Sélectionner les paramètres que vous souhaitez réinitialiser:

en: Select the post types for which you want to automatically inject an author bio.
fr: Sélectionnez les types de publication pour lesquels vous souhaitez injecter automatiquement une biographie d’auteur/autrice.

en: Select the post types you want the Writing Assistant to be available.
fr: Sélectionnez les types de publications pour lesquels vous souhaitez mettre à disposition l’assistant d’écriture.

en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
fr: Sélectionnez les widgets %1$s à afficher dans le tableau de bord.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
fr: Sélectionnez les types de publication qui apparaissent dans votre plan de site.

en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
fr: Sélectionnez les types de publication avec lesquels vous souhaitez utiliser les colonnes %1$s.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
fr: Sélectionnez les taxonomies de votre plan de site.

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
fr: Sélectionnez les taxonomies qui doivent contenir un flux RSS.

en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
fr: Sélectionnez les taxonomies avec lesquelles vous souhaitez utiliser les colonnes %1$s.

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
fr: Sélectionnez les archives de type de publication qui doivent contenir un flux RSS. Cela s’applique uniquement aux types de publication comportant une page d’archive.

en: Select your timezone
fr: Sélectionnez votre fuseau horaire

en: Select your timezone:
fr: Sélectionnez votre fuseau horaire:

en: Self Storage
fr: Self-stockage

en: Send Test Email
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Sending summaries to additional email addresses is a %1$s feature. %2$s
fr: L’envoi de récapitulatifs à des adresses e-mail supplémentaires est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Sentence Case
fr: Casse de la phrase

en: Sentence length is looking great!
fr: La longueur de la phrase est excellente !

en: Sentences length
fr: Longueur des phrases

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator Character
fr: Caractère séparateur

en: Serbia
fr: Serbie

en: Server
fr: Serveur

en: Server Info
fr: Informations sur le serveur

en: Server error (5xx)
fr: Erreur serveur (5xx)

en: Service Unavailable
fr: Service indisponible

en: Set Publication Name
fr: Définir le nom de la publication

en: Set custom SEO meta, social meta and more for individual terms.
fr: Définissez des métadonnées SEO personnalisées, des métadonnées sociales et plus encore pour des termes individuels.

en: Settings
fr: Réglages

en: Setup %1$s
fr: Configurer %1$s

en: Setup Open Graph for Facebook, X (Twitter), etc. to show the right content / thumbnail preview.
fr: Configurez Open Graph pour Facebook, X (Twitter), etc. pour afficher le bon aperçu du contenu / de la miniature.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
fr: Configurer l'outil d'analyse de site  + Recommandations intelligentes

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
fr: Partagez votre contenu sur vos plateformes de réseaux sociaux préférées afin de susciter l’intérêt et d’améliorer votre référencement.

en: Shopping Center
fr: Centre commercial

en: Shortcode
fr: Code court

en: Shortcodes
fr: Codes courts

en: Show
fr: Afficher

en: Show %1$s Meta Box
fr: Afficher le Meta Box d’%1$s

en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
fr: Afficher la miniature de %1$s dans la recherche personnalisée Google

en: Show Blog Home
fr: Afficher l’accueil du blog

en: Show Breadcrumbs on Your Website
fr: Afficher les fils d’ariane sur votre site

en: Show Facebook Author
fr: Afficher l'auteur Facebook

en: Show Icons
fr: Afficher les icônes

en: Show Labels
fr: Afficher les libellés

en: Show Less
fr: Afficher moins

en: Show More
fr: Voir plus

en: Show Opening Hours
fr: Voir horaires d'ouverture

en: Show Publication Date
fr: Afficher la date de publication

en: Show Results For:
fr: Afficher les résultats pour :

en: Show Tax ID
fr: Afficher le numéro d’identification fiscale

en: Show Title
fr: Afficher le titre

en: Show VAT ID
fr: Afficher l’ID de TVA

en: Show X Author
fr: Afficher l’auteur/autrice X

en: Show current item
fr: Afficher l’élément actuel

en: Show icon
fr: Afficher l’icône

en: Show icons
fr: Afficher les icônes

en: Show in Search Results
fr: Afficher dans les résultats de recherche

en: Show label
fr: Afficher le libellé

en: Show labels
fr: Afficher les libellés

en: Show more
fr: Afficher plus

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
fr: Affichez votre localisation à vos visiteurs en utilisant une carte interactive Google. Pour plusieurs localisations, créez plusieurs cartes.

en: Showing %1$s of %2$s
fr: Affichage de %1$s sur %2$s

en: Shows the canonical URL specified by you (the website owner). Canonical URLs help indicate the preferred version of a page, especially for duplicate content.
fr: Affiche l’URL canonique spécifiée par vous (propriétaire du site). Les URL canoniques aident à indiquer la version préférée d’une page, notamment en cas de contenu dupliqué.

en: Singapore
fr: Singapour

en: Site Aliases
fr: Alias de site

en: Site Description
fr: Description du site

en: Site Language
fr: Langue du site

en: Site Link
fr: Lien vers le site

en: Site Link (Alt)
fr: Lien vers le site (Alt)

en: Site Name
fr: Nom du site

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site URL
fr: URL du site

en: Site link (link as text).
fr: Lien vers le site (lien sous forme de texte).

en: Site link (name as text).
fr: Lien vers le site (nom sous forme de texte).

en: Sitemap
fr: Plan de site

en: Sitemap Errors
fr: Erreurs de plan de site

en: Sitemap Index
fr: Index de plan de site

en: Sitemap Settings
fr: Réglages du plan de site

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
fr: Les plans de site sont une liste de la totalité du contenu que les moteurs de recherche utilisent lorsqu'ils explorent votre site.

en: Skip %1$s Deactivate
fr: Passer et désactiver

en: Skip this Step
fr: Passer cette étape

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovenie

en: Slowly Recovering
fr: Récupération lente

en: Slug:
fr: Slug :

en: Small Offline Business
fr: Petite entreprise hors ligne

en: Smart Recommendations
fr: Recommandations intelligentes

en: Smart Schema
fr: Schéma intelligent

en: Social
fr: Réseaux sociaux

en: Social Event
fr: Évènement social

en: Social Media
fr: Réseaux sociaux

en: Social Meta
fr: Métadonnées sociales

en: Social Meta (Open Graph Markup)
fr: Métadonnées sociales (balise Open Graph)

en: Social Networks
fr: Réseaux sociaux

en: Social Profiles
fr: Profils sociaux

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
fr: Métadonnées sociales pour catégories, étiquettes et taxonomies personnalisées

en: Software
fr: Logiciel

en: Solomon Islands
fr: Îles Solomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Some CSS files don't seem to be minified.
fr: Certains fichiers CSS ne semblent pas être minifiés.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
fr: Certains fichiers Javascript ne semblent pas être minifiés.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
fr: Certaines balises méta Open Graph sont manquantes.

en: Some images on the page have no alt attribute.
fr: Certaines images sur la page n’ont pas d’attribut alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
fr: Certaines images sur votre page n'ont pas d'attribut alt.

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
fr: Certains serveurs sont peut-être configurés pour traiter directement les ressources de fichier, empêchant ainsi une redirection.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
fr: Parfois, le coupable est le CSS en ligne. Un peu de CSS en ligne peut aider votre page à s'afficher plus rapidement. Trop de CSS en ligne gonflera le fichier HTML et augmentera le temps de chargement de la page.

en: Song
fr: Chanson

en: Sort By
fr: Trier par

en: Sort Direction
fr: Ordre de tri

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Source URL
fr: URL source

en: Source URLs
fr: URL source

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Speed tests for individual pages/posts
fr: Tester la vitesse des pages/publications individuelles

en: Sports Activity Location
fr: Lieu des activités sportives

en: Sports Event
fr: Évènement sportif

en: Sports League
fr: Ligue sportive

en: Sports Team
fr: Équipe de sport

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: St. Vincent & Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start Date and End Date must be different.
fr: La date de début et la date de fin doivent être différentes.

en: State
fr: Région

en: State/Province
fr: État / Province

en: Static Posts Page Feed
fr: Flux de page des publications statiques

en: Static sitemap files detected
fr: Fichiers sitemap statiques détectés

en: Stats
fr: Statistiques

en: Status:
fr: État:

en: Stay ahead in SEO with our new email digest! Get the latest tips, trends, and tools delivered right to your inbox, helping you optimize smarter and faster. Enable it today and never miss an update that can take your rankings to the next level.
fr: Restez en tête du SEO avec notre nouveau digest par e-mail ! Obtenez les dernières astuces, tendances et outils directement dans votre boîte de réception, vous aidant à optimiser plus intelligemment et plus rapidement. Activez-le dès aujourd’hui et ne manquez jamais une mise à jour qui peut faire passer vos classements au niveau supérieur.

en: Step %1$s of %2$s
fr: Étape %1$s sur %2$s

en: Store
fr: Magasin

en: Strip Punctuation
fr: Supprimer la ponctuation

en: Strip punctuation from image attributes
fr: Supprimer la ponctuation des attributs d’image

en: Subheading distribution
fr: Répartition des sous-titres

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit %1$s Deactivate
fr: Envoyer et désactiver

en: Submit a Support Ticket
fr: Envoyez un ticket de support

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
fr: Envoyez un ticket et notre équipe de support de classe mondiale vous contactera bientôt.

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
fr: Soumettez des articles à Google Actualités qui ont été publiés dans les dernières 48 heures.

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
fr: Envoyez vos dernières stories à Google Actualités (offres Pro et Elite uniquement)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
fr: Envoyez vos vidéos aux moteurs de recherche (offres Pro et Elite uniquement)

en: Subscribe
fr: S’abonner

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Success
fr: Succès

en: Success!
fr: Succès!

en: Success! The backup was deleted.
fr: Succès! La sauvegarde a été supprimée.

en: Success! The backup was restored.
fr: Succès! La sauvegarde a été restaurée.

en: Success! Your settings have been imported.
fr: Succès! Vos réglages ont été importés.

en: Suggest a Feature
fr: Suggérer une fonctionnalité

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary with Large Image
fr: Résumé avec grande image

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Super! 🔥🔥🔥
fr: Super ! 🔥🔥🔥

en: Super-charge your SEO with Link Assistant! Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links. Use our reporting feature to see all link suggestions or add them directly from any page or post.
fr: Optimisez votre SEO avec Link Assistant ! Obtenez des suggestions pertinentes pour ajouter des liens internes aux anciens contenus et trouvez des publications orphelines qui n’ont pas de liens internes. Utilisez notre fonctionnalité d’envoi de rapports pour voir toutes les suggestions de liens ou ajoutez-les directement à partir de n’importe quelle page ou publication.

en: Support & Docs
fr: Support et documentation

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Sync your site with Google Search Console and get valuable insights right inside your WordPress dashboard. Track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
fr: Synchronisez votre site avec la la Google Search Console et récupérez des informations pertinentes directement dans votre Tableau de bord WordPress. Suivez les classements des mots clés et les performances de recherche pour des publications spécifiques et bénéficiez d’informations exploitables afin d’améliorer votre classement dans les résultats de recherche.

en: System Status
fr: État du système

en: System Status Info
fr: Informations sur l'état du système

en: São Tomé & Príncipe
fr: São Tomé et Príncipe

en: TV Show
fr: Émission TV

en: Table of Contents Settings
fr: Réglages de la table des matières

en: Tagline
fr: Slogan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Target URL
fr: URL cible

en: Tax ID
fr: Numéro d’identification fiscale

en: Tax ID:
fr: Numéro d'identification fiscale:

en: Taxonomy Columns
fr: Colonnes de taxonomie

en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
fr: Colonnes de taxonomie est une fonctionnalité %1$s. %2$s

en: Taxonomy Feeds
fr: Flux de taxonomie

en: Taxonomy Name
fr: Nom de la taxonomie

en: Taxonomy Priority Score
fr: Score prioritaire de taxonomie

en: Technical Support
fr: Support technique

en: Television Station
fr: Poste de télévision

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
fr: Indiquez à Google votre entreprise pour l'afficher sous forme de carte Knowledge Graph ou de carrousel professionnel.

en: Temporarily unable to load feed.
fr: Impossible de charger temporairement le flux.

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Temporary Redirect
fr: Redirection temporaire

en: Term
fr: Terme

en: Term (A-Z)
fr: Terme (A-Z)

en: Term (Z-A)
fr: Terme (Z-A)

en: Term Custom Field Name
fr: Nom du champ personnalisé du terme

en: Term Meta
fr: Terme méta

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
fr: Merci d'avoir choisi la meilleure extension SEO de WordPress. Les réglages par défaut de %1$s fonctionnent parfaitement dès la première utilisation. Nous avons créé l'assistant de configuration pour vous guider à travers quelques paramètres de configuration importants et les meilleures pratiques de SEO personnalisées pour votre site afin de vous aider à améliorer votre classement.

en: That's Awesome!
fr: C’est impressionnant !

en: That's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fr: C’est génial ! Pourriez-vous s’il vous plaît nous faire une GRANDE faveur et nous donner une note de 5 étoiles sur WordPress pour nous aider à faire passer le mot et booster notre motivation ?

en: The "Allow" rule takes precedence.
fr: La règle « Autoriser » est prioritaire.

en: The "Block key" blocks both the key and all of its values, while "Block Key & values" lets you selectively block only certain values, without blocking the entire key.
fr: L’option « Bloquer la clé » bloque à la fois la clé et toutes ses valeurs, tandis que l’option « Bloquer la clé et la valeur » vous permet de bloquer sélectivement certaines valeurs, sans bloquer la clé entière.

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
fr: L’extension de paiement Stripe n° 1 pour WordPress. Commencez à accepter des paiements uniques et récurrents sur votre site WordPress sans configurer de panier. Aucun code nécessaire.

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
fr: L’extension de gestion d’affiliation n° 1 pour WordPress. Créez facilement un programme d’affiliation pour votre boutique eCommerce ou votre site d’adhésion en quelques minutes et commencez à augmenter vos ventes grâce à la puissance du marketing de référence.

en: The %1$s SKU.
fr: Le SKU %1$s.

en: The %1$s Team
fr: L'équipe %1$s

en: The %1$s brand.
fr: La marque %1$s.

en: The %1$s price.
fr: Le prix %1$s.

en: The %1$s title.
fr: Le titre %1$s.

en: The %1$saverage click-through rate of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$staux de clic moyen de votre contenu dans les résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$saverage click-through rate of your tracked keywords in search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$staux de clic moyen de vos mots-clés suivis dans les résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$saverage position of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
fr: La %1$sposition moyenne de votre contenu dans les résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$stotal number of clicks that your website received from search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$snombre total de clics reçus par votre site à partir des résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$stotal number of clicks your tracked keywords have aggregated from search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$snombre total de clics agrégés par vos mots-clés suivis à partir des résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$stotal number of impressions your tracked keywords have aggregated in search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$snombre total d’impressions agrégées par vos mots-clés suivis dans les résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$stotal number of keywords that are being tracked%2$s for your website.
fr: Le %1$snombre total de mots-clés suivis%2$s pour votre site.

en: The %1$stotal number of keywords that your website ranks for in search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$snombre total de mots-clés pour lesquels votre site a été classé dans les résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The %1$stotal number of times your website appeared in search results%2$s within the selected timeframe.
fr: Le %1$snombre total de fois où votre site est apparu dans les résultats de recherche%2$s dans la période sélectionnée.

en: The 404 error format.
fr: Le format de l’erreur 404.

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
fr: La meilleure extension Google Analytics pour WordPress

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
fr: Le rapport sur le classement des contenus fournit des informations précieuses sur les performances de votre contenu dans les résultats de recherche et vous aide à optimiser vos publications pour obtenir de meilleurs résultats. Ce rapport est généré sur une base mensuelle et couvre les 12 derniers mois précédant le mois en cours. En consultant régulièrement ce rapport, vous pouvez identifier les tendances dans le classement de vos publications et prendre des décisions éclairées pour améliorer la visibilité de votre contenu et, par conséquent, augmenter votre classement dans les résultats de recherche.

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
fr: L'extension ExactMetrics Google Analytics pour WordPress vous permet à configurer correctement toutes les fonctionnalités puissantes de suivi de Google Analytics sans écrire de code ni embaucher un développeur.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
fr: L'identifiant de l'application Facebook de l'application du site. Afin d'utiliser  Facebook Insights vous devez ajouter l'identifiant de l'application à votre page. Insights vous permet de voir les statistiques de trafic vers votre site à partir de Facebook.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
fr: Le plan de site de Google Actualités vous permet de contrôler le contenu que vous soumettez à Google Actualités et ne contient que les articles publiés au cours des dernières 48 heures.

en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
fr: L’ancre HTML permet à %1$s d’établir un lien direct avec votre en-tête à partir de ce bloc de table des matières. N’hésitez pas à effectuer des modifications si vous le souhaitez, mais une ancre est obligatoire. Pour les titres sans ancre, %1$s les génère automatiquement.

en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
fr: Balise HTML utilisée pour le libellé de chaque section. La valeur par défaut est %1$s.

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
fr: Le module SEO image est une fonctionnalité premium qui vous permet de contrôler globalement le titre, l’attribut alt, la légende, la description et le nom de fichier des images sur votre site.

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
fr: Le module IndexNow est nécessaire pour utiliser cette fonctionnalité.

en: The IndexNow addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
fr: Le module IndexNow nécessite une mise à jour. %1$s %2$s requiert une version minimale de %3$s pour le module %4$s. Vous avez actuellement la version %5$s installée.

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
fr: La version Pro est installée correctement, mais elle doit être activée dans la page des extensions de votre espace d'administrateur WordPress.

en: The SEO analysis failed due to an unknown error. Please wait a moment and try again. If the issue continues to occur, then please contact our support team.
fr: L’analyse SEO a échoué en raison d’une erreur inconnue. Veuillez patienter un moment et réessayer. Si le problème continue de se produire, veuillez contacter notre équipe de support.

en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
fr: Le titre SEO comporte %1$d caractères, ce qui est trop long.

en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
fr: Le titre SEO ne comporte que %1$d caractères, ce qui est trop court.

en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
fr: Le titre SEO est défini et comporte %1$d caractères.

en: The Start Date must be lower than the End Date.
fr: La date de début doit être antérieure à la date de fin.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
fr: Le titre de la page ou du site que vous partagez

en: The URL of the author page.
fr: L’URL de la page de l’auteur/autrice.

en: The URL of the item the author knows about (e.g. "https://amazon.com").
fr: L’URL de l’élément que l’auteur/autrice connaît (par exemple, « https://amazon.fr »).

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
fr: L’URL de l’école, du collège ou de l’université où l’auteur/autrice a étudié.

en: The URL provided is invalid.
fr: L’URL fournie n’est pas valide.

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
fr: Le plan de site vidéo génère un plan de site XML pour le contenu vidéo de votre site. Les moteurs de recherche utilisent ces informations pour afficher des extraits riches dans les résultats de recherche.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
fr: Le plan de site vidéo fonctionne de la même manière que le module de plan de site XML, il génère un plan de site en XML particulièrement pour le contenu vidéo de votre site. Les moteurs de recherche utilisent cette information pour afficher des informations d'extrait enrichies dans les résultats de la recherche.

en: The archive format.
fr: Le format de l’archive.

en: The archive post type name.
fr: Le nom du type de publication d’archive.

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
fr: Le flux des fichiers joints permet à l’utilisateur ou l’utilisatrice de s’abonner aux notifications de modifications apportées à votre site dans les catégories de fichiers média.

en: The author's display name.
fr: Le nom affiché de l’auteur/autrice.

en: The author's first name.
fr: Le prénom de l’auteur/autrice.

en: The author's last name.
fr: Le nom de l’auteur/autrice.

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
fr: Le flux d’auteurs et d’autrices permet à vos utilisateurs et utilisatrices de s’abonner aux notifications des nouveaux contenus rédigés par un auteur ou une autrice spécifique.

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
fr: La meilleure extension WordPress eCommerce pour vendre des téléchargements numériques. Commencez à vendre des e-books, des logiciels, de la musique, de l’art numérique et plus encore en quelques minutes. Acceptez les paiements, gérez les abonnements, le contrôle d’accès avancé, et plus encore.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 1000+ form templates. Trusted by over 6 million websites as the best forms plugin.
fr: Le meilleur constructeur de formulaires WordPress en glisser-déposer. Créez facilement de magnifiques formulaires de contact, des enquêtes, des formulaires de paiement et plus encore avec nos plus de 1 000 modèles de formulaires. Plébiscitée par plus de 6 millions de sites comme étant la meilleure extension de formulaires.

en: The biography of the author.
fr: La biographie de l'auteur.

en: The blog page title.
fr: Le titre de la page du blog.

en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
fr: L’accent circonflexe %1$s doit être placé au début. Par exemple : %2$s

en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
fr: Le code ci-dessus sera ajouté entre les étiquettes %1$s sur chaque page de votre site.

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
fr: Le contenu est inférieur au minimum de mots. Ajoutez plus de contenu.

en: The content length is ok. Good job!
fr: La longueur du contenu est ok. Bon travail!

en: The content of your page/post.
fr: Le contenu de votre page/publication.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
fr: La copie obtient %1$s dans le teste, ce qui est considéré %2$s à lire.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
fr: La copie obtient %1$s dans le teste, ce qui est considéré %2$s à lire. %3$s

en: The crumb separator.
fr: Le séparateur de fil d’ariane.

en: The current date, localized.
fr: La date du jour, localisée.

en: The current day of the month, localized.
fr: Le jour actuel, localisé.

en: The current month, localized.
fr: Le mois en cours, localisé.

en: The current year, localized.
fr: L'année en cours, localisée.

en: The date of the current archive, localized.
fr: La date de l'archive actuelle, localisée.

en: The date when the page/post was published, localized.
fr: La date de publication de la page / l'article, localisée.

en: The day of the month when the page/post was published, localized.
fr: Le jour de publication de la page / l'article, localisé.

en: The day.
fr: Le jour.

en: The description for your site.
fr: La description de votre site.

en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
fr: Description du terme principal, du premier terme assigné ou du terme actuel.

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
fr: La description devrait susciter l'intérêt du lecteur et de lui convaincre de cliquer sur l'article. Vous pouvez le considérer comme une mini-publicité de votre contenu.

en: The display name of the post author.
fr: Affichage du nom de l'auteur sur l'article

en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
fr: Le symbole de dollar %1$s doit être placé à la fin. Par exemple : %2$s

en: The excerpt defined on your page/post.
fr: L'extrait défini sur votre page/article.

en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
fr: L’extrait défini sur votre page/publication. Ne réutilise pas le contenu de la publication.

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
fr: Le constructeur de page d’atterrissage en glisser-déposer le plus rapide pour WordPress. Créez des pages d’atterrissage personnalisées sans écrire de code, connectez-les à votre CRM, collectez des abonnés et augmentez votre audience. Déjà utilisé sur 1 million de sites.

en: The featured image of the current page/post.
fr: L’image mise en avant de la page/publication actuelle.

en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
fr: Les champs ci-dessous contiennent des informations SEO importantes de %1$s qui peuvent avoir un impact sur votre site.

en: The fields below provide structured information for search engines about the current author. By filling out these fields, you will enhance your online presence and improve search engine visibility. This increases the chances of your author details appearing prominently in search results, making it easier for readers, publishers, and media representatives to discover and connect with you.
fr: Les champs ci-dessous fournissent des informations structurées pour les moteurs de recherche sur l’auteur/autrice actuel(le). En remplissant ces champs, vous améliorerez votre présence en ligne et augmenterez la visibilité sur les moteurs de recherche. Vos détails d’auteur/autrice auront plus de chances d’apparaître clairement dans les résultats de recherche, permettant ainsi aux lecteurs/lectrices, éditeurs/éditrices et représentant·e·s des médias de vous découvrir et de vous contacter.

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
fr: Le fichier que vous avez sélectionné n’est pas un fichier CSV.

en: The first name of the post author.
fr: Le prénom de l'auteur de la publication.

en: The first word of each sentence starts with a capital.
fr: Le premier mot d’une phrase commence par une majuscule.

en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
fr: Les modules complémentaires %1$s suivants seront installés: %2$s

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.
fr: Les graphiques de statistiques SEO suivants sont des mesures utiles pour comprendre la visibilité de votre site ou de vos pages dans les résultats de recherche et peuvent vous aider à identifier des tendances ou des changements au fil du temps.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
fr: Les graphiques de statistiques SEO suivants sont des mesures utiles pour comprendre la visibilité de votre site ou de vos pages dans les résultats de recherche. Ils peuvent vous aider à identifier les tendances ou les modifications au fil du temps.<br /><br />Note : ces données sont plafonnées aux 100 premiers mots-clés par jour pour accélérer le traitement et vous aider à prioriser vos efforts de référencement. Les données pourront sembler incohérentes avec la Google Search Console, mais c’est intentionnel.

en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
fr: Les modules suivants ne peuvent pas être utilisés, car ils requièrent %1$s%2$s %3$s%4$s pour fonctionner :

en: The following function arguments can be used to override the default settings:
fr: Les arguments de fonction suivants peuvent être utilisés pour écraser les réglages par défaut :

en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
fr: Les extensions et les modules complémentaires de %1$s suivants seront installés: %2$s

en: The following plugins will be installed: %1$s
fr: Les extensions suivantes seront installées : %1$s

en: The following settings will be added directly to an author's schema meta data via the %1$sknowsAbout%2$s property. This property helps with the Experience aspect of Google's E-E-A-T guidelines. After setting the global options here, you can add them directly in an authors profile page.
fr: Les réglages suivants seront ajoutés directement aux métadonnées de schéma d’auteur/autrice via la propriété %1$sknowsAbout%2$s. Cette propriété aide pour l’aspect Expérience des directives E-E-A-T de Google. Après avoir défini les options globales ici, vous pouvez les ajouter directement dans la page de profil d’un·e auteur/autrice.

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
fr: Les attributs de code court suivants peuvent être utilisés pour remplacer les réglages par défaut :

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
fr: La fonction accepte un tableau associatif avec les arguments suivants pouvant être utilisés pour remplacer les réglages par défaut :

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
fr: La zone géographique où un service ou un article est fourni.

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
fr: Le flux RSS global indique si les utilisateurs et utilisatrices souhaitent s’abonner aux notifications de nouveaux contenus créés sur votre site.

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
fr: Le flux de commentaires globaux permet aux utilisateurs et utilisatrices de s’abonner aux notifications de nouveaux commentaires ajoutés sur votre site.

en: The keyword is being processed. This can take a couple of minutes.
fr: Le mot-clé est en cours de traitement. Cela peut prendre quelques minutes.

en: The label.
fr: Le libellé.

en: The last name of the post author.
fr: Le nom de famille de l'auteur de la publication.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
fr: L’extension WordPress Analytics qui vous montre comment les gens trouvent et utilisent votre site, de sorte que vous pouvez prendre des décisions axées sur les données pour développer votre entreprise. Configurez correctement Google Analytics sans écrire de code.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
fr: La clé de licence fournie est non valide. Veuillez utiliser une autre clé afin de continuer à recevoir des mises à jour automatiques.

en: The meta description for the current page/post.
fr: La méta description de la page/publication actuelle.

en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
fr: La méta description comporte %1$d caractères, ce qui est trop long.

en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
fr: La méta description ne comporte que %1$d caractères, ce qui est trop court.

en: The meta description is over 160 characters.
fr: La méta description dépasse 160 caractères.

en: The meta description is set and is %1$d characters long.
fr: La méta description est définie et comporte %1$d caractères.

en: The meta description is too short.
fr: La méta description est trop courte.

en: The month when the page/post was published, localized.
fr: Le mois de publication de la page / l'article, localisé.

en: The month.
fr: Le mois.

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
fr: L’extension WordPress de recherche la plus avancée. Personnalisez votre algorithme de recherche WordPress, réorganisez les résultats de recherche, effectuez le suivi des mesures de recherche et bénéficiez des outils clés pour exploiter la recherche afin de développer votre entreprise.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
fr: Le nom du premier terme d'une taxonomie donnée qui est attribué à la page/publication en cours.

en: The name of the item the author knows about (e.g. "Amazon").
fr: Le nom de l’élément que l’auteur/autrice connaît (par exemple, « Amazon »).

en: The name of the parent term of the current term.
fr: Le nom du terme parent du terme actuel.

en: The network rule takes precedence.
fr: La règle de réseau est prioritaire.

en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
fr: Les options ci-dessous sont désactivées car vous utilisez %1$s pour gérer votre SEO. Vous pouvez les modifier dans le %2$smenu Apparence de la recherche%3$s.

en: The organization the author works for.
fr: L’organisation pour laquelle l’auteur/autrice travaille.

en: The original title of the current post.
fr: Le titre d'origine de l'article actuel.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
fr: La page contient un en-tête noindex ou une balise méta.

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
fr: La page contient ni en-tête noindex ni balise méta.

en: The page has a correct number of internal and external links.
fr: La page contient un nombre correct de liens internes et externes.

en: The page is using the canonical link tag.
fr: La page utilise la balise de lien canonique.

en: The page makes %1$d requests.
fr: La page compte %1$d demandes.

en: The page number for the current paginated page.
fr: Numéro de page de la page numérotée actuelle.

en: The page number.
fr: Le numéro de page.

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
fr: La page que vous avez saisie n’est pas valide ou existe déjà. Veuillez saisir une page avec un slug unique.

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
fr: Les flux RSS paginés concernent les publications ou pages qui sont paginées.

en: The permalink for the current page/post.
fr: Le permalien de la page actuelle / article actuel.

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
fr: Le permalien pour cette publication vient de changer ! Les internautes pourraient rencontrer des erreurs 404 en consultant votre site.

en: The permalink.
fr: Le permalien.

en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
fr: Le numéro de téléphone que vous avez précédemment saisi pour votre balise schéma Knowledge Graph est non valide. Vu qu'il doit être au format international, veuillez le saisir à nouveau (%1$s) avec l'indicatif du pays, par exemple +1 (555) 555-1234.

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
fr: Les flux de commentaires de la publication permettent à vos utilisateurs et utilisatrices de s’abonner aux notifications de nouveaux commentaires sur une page ou une publication spécifique.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
fr: Types de publication (par slug, séparés par des virgules) qui sont inclus dans le plan de site.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
fr: L’objectif de la navigation en fil d’ariane est d’aider les utilisateurs et les utilisatrices à naviguer sur votre site. Elle aide également les moteurs de recherche à comprendre la structure et la hiérarchie des liens sur une page.

en: The query arg has been successfully added to the blocklist.
fr: L’argument de requête a bien été ajouté à la liste de blocage.

en: The query arg has been successfully deleted.
fr: L’argument de requête a bien été supprimé.

en: The query arg has been successfully unblocked.
fr: L’argument de requête a bien été débloqué.

en: The query arg you've entered is already being blocked.
fr: L’argument de requête que vous avez saisi est déjà bloqué.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
fr: Le rapport entre les liens internes et les liens externes est inégal.

en: The regex syntax is invalid.
fr: La syntaxe regex n’est pas valide.

en: The response time is under 0.2 seconds.
fr: Le temps de réponse est inférieur à 0,2 seconde.

en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
fr: Le délai de réponse de la page est de %1$f seconde(s). Nous recommandons de le maintenir égal ou inférieur à 0,2 seconde.

en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
fr: Le délai de réponse de votre page est de %1$f secondes. Nous recommandons de le maintenir égal ou inferieur à 0.2 secondes.

en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
fr: L'éditeur robots.txt de  %1$s vous permet de définir un fichier robots.txt pour votre site qui remplacera le fichier robots.txt par défaut créé par WordPress. En créant un fichier robots.txt avec %2$s vous avez un meilleur contrôle sur les instructions que vous donnez aux robot d'indexation concernant votre site.

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
fr: Le fichier robots.txt est manquant ou indisponible.

en: The school, college, or university where the author studied.
fr: L’école, le collège ou l’université où l’auteur/autrice a étudié.

en: The search feed allows visitors to subscribe to your content based on a specific search term.
fr: Le flux de recherche permet aux visiteurs et visiteuses de s’abonner à votre contenu en fonction d’un terme de recherche spécifique.

en: The search result format.
fr: Le format du résultat de la recherche.

en: The search string.
fr: La chaine de recherche.

en: The separator defined in the search appearance settings.
fr: Le séparateur défini dans les réglages d'apparence de la recherche.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
fr: Le serveur n’utilise pas d’en-têtes « expires » pour les images.

en: The server is using "expires" headers for the images.
fr: Le serveur utilise des en-têtes « expires » pour les images.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
fr: Le site a un fichier robots.txt contenant une ou plusieurs directives « disallow ».

en: The site has a robots.txt file.
fr: Le site a un fichier robots.txt.

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
fr: Le site n’utilise aucun protocole sécurisé de transfert (https).

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
fr: Le site utilise un protocole sécurisé de transfert (https).

en: The size of the HTML document is %1$d KB.
fr: La taille du document HTML est de %1$d Ko.

en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
fr: Sens du tri. Les valeurs prises en charge sont %1$s et %2$s.

en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
fr: Ordre de tri. Les valeurs prises en charge sont %1$s, %2$s, %3$s et %4$s.

en: The source URL should probably start with a %1$s
fr: L’URL source devrait probablement commencer par %1$s

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
fr: Le flux de page des publications statiques permet aux utilisateurs et utilisatrices de s’abonner aux notifications de nouveaux contenus ajoutés à votre page de blog.

en: The tagline for your site, set in the general settings.
fr: Le slogan de votre site, défini dans les réglages généraux.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
fr: Taxonomies (par slug, séparées par des virgules) qui sont incluses dans le plan de site.

en: The term the user is searching for.
fr: Le mot recherché par l'utilisateur.

en: The text contains at least %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
fr: Le texte contient au moins %1$d phrases consécutives commençant par le même mot. Essayez de varier !

en: The theme is not visible.
fr: Le thème n’est pas visible.

en: The title is over 60 characters.
fr: Le titre contient plus de 60 caractères.

en: The title is too short.
fr: Le titre est trop court.

en: The title of the current archive.
fr: Le titre del archive actuelle.

en: The title of the parent post of the current page/post.
fr: Le titre de la publication parent de la page/publication actuelle.

en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
fr: Titre du terme principal, du premier terme assigné ou du terme actuel.

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
fr: La façon dont votre site est affiché dans les résultats de recherche est très importante. Prenez le temps de regarder ces réglages et de les ajuster si nécessaire.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
fr: Les versions avec www et sans www de l’URL ne sont pas redirigées vers le même site.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
fr: Les versions www et non-www de votre URL ne sont pas redirigées vers le même site.

en: The year when the page/post was published, localized.
fr: L'année de publication de la page / l'article, localisée.

en: The year.
fr: L’année.

en: Theater Event
fr: Évènement théâtral

en: There are no new notifications at this moment.
fr: Il n’y a aucune nouvelle notification pour le moment.

en: There are no posts here
fr: Aucune publication ici

en: There are no visible plugins.
fr: Il n’y a aucune extension visible.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
fr: Il existe des outils côté serveur (y compris des extensions WordPress) pour minifier automatiquement les fichiers CSS.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
fr: Il existe des outils côté serveur (y compris des extensions WordPress) pour minifier automatiquement les fichiers JavaScript.

en: There are sitemaps with errors
fr: Il y a des plans de site avec des erreurs.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
fr: Il y a assez de variété dans vos propositions. C’est génial!

en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
fr: Apparemment, l’exécution de JavaScript pose un problème sur votre site. %1$s%2$s fonctionne avec JavaScript pour vous offrir la meilleure expérience possible.

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de la connexion à l’API de licence. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression du fichier robots.txt physique.

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’importation du contenu du fichier robots.txt à partir de l’URL.

en: There was an error importing the static robots.txt file.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’importation du fichier statique robots.txt.

en: There was an error importing your file. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’importation de votre fichier. Veuillez vous assurer que vous téléversez le fichier correct ou qu’il est dans le format approprié.

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
fr: Voici les résultats générés par notre Analyseur SEO pour la page d’accueil de votre site.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please choose it in the list above.
fr: Ces règles robots.txt personnalisées s’appliqueront globalement à l’ensemble de votre réseau. Pour ajuster les règles robots.txt pour un site particulier, veuillez le choisir dans la liste ci-dessus.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please visit the dashboard for that site directly and update the settings there.
fr: Ces règles robots.txt personnalisées s’appliqueront globalement à l’ensemble de votre réseau. Pour ajuster les règles robots.txt pour un site individuel, veuillez ouvrir le tableau de bord de ce site directement et mettre à jour les réglages.

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific keywords and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning keywords may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing keywords may need to be reevaluated and potentially modified or replaced.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts.
fr: Ces listes peuvent être utiles pour comprendre les performances de mots-clés spécifiques, et identifier les possibilités d’amélioration. Par exemple, les mots-clés En hausse peuvent être parfaits pour réaliser une optimisation ou une promotion plus poussée, tandis que les mots-clés En baisse peuvent nécessiter une réévaluation et éventuellement une modification ou un remplacement.<br /><br />Note : ces données sont plafonnées aux 100 premiers mots-clés par jour pour accélérer le traitement et vous aider à prioriser vos efforts de référencement.

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
fr: Ces listes peuvent être utiles pour comprendre les performances de pages ou publications spécifiques, et identifier les possibilités d’amélioration. Par exemple, les contenus En hausse peuvent être parfaits pour réaliser une optimisation ou une promotion plus poussée, tandis que les contenus En baisse peuvent nécessiter une réévaluation et éventuellement une mise à jour.

en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
fr: Ces réglages affecteront tous les fils d’ariane affichés par %1$s sur l’ensemble de votre site.

en: This Headline Analyzer is part of %1$s to help you increase your traffic. %2$sAnalyze your site further here%3$s →%4$s
fr: Cet analyseur de titres figure dans %1$s pour vous aider à augmenter votre trafic. %2$sAnalysez davantage votre site ici%3$s →%4$s

en: This URL was unreachable when the report was run and could not be analyzed with the rest of the articles.
fr: Cette URL n’était pas accessible lorsque le rapport a été effectué et n’a pas pu être analysée avec le reste des articles.

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
fr: Cette action ne peut pas être annulée. Avant d'agir, nous vous recommandons de faire %1$spremièrement une sauvegarde complète du site web%2$s.

en: This action will block the selected query args.
fr: Cette action bloquera les arguments de requête sélectionnés.

en: This action will block this query arg.
fr: Cette action bloquera cet argument de requête.

en: This action will disconnect %1$s from Google Search Console. By disconnecting from Google Search Console, you will no longer receive valuable insights on how your content is being discovered.
fr: Cette action déconnectera %1$s de la Google Search Console. Une déconnexion de la Google Search Console vous empêchera de recevoir des informations précieuses sur la façon dont votre contenu est découvert.

en: This action will disconnect %1$s from SEOBoost. By disconnecting from SEOBoost, you will no longer be able to get actionable insights for your target keywords to help your content rank better in SERPs.
fr: Cette action déconnectera %1$s de SEOBoost. En vous déconnectant de SEOBoost, vous ne pourrez plus obtenir d’informations exploitables pour vos mots-clés cibles afin d’aider votre contenu à mieux se classer dans les pages de résultats d’un moteur de recherche.

en: This action will permanently remove the selected query args.
fr: Cette action supprimera définitivement les arguments de requête sélectionnés.

en: This action will permanently remove this query arg.
fr: Cette action supprimera définitivement cet argument de requête.

en: This action will unblock the selected query args.
fr: Cette action débloquera les arguments de requête sélectionnés.

en: This action will unblock this query arg.
fr: Cette action débloquera cet argument de requête.

en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
fr: Ce module nécessite une mise à jour. %1$s %2$s requiert une version minimale de %3$s pour le module %4$s. Vous avez actuellement la version %5$s installée.

en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
fr: Cela ajoute %1$s à la barre d'outils admin pour accéder facilement à vos réglages  SEO.

en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
fr: Cela vous permet de modifier le fichier .htaccess de votre site. Tous les sites WordPress sur un serveur Apache ont un fichier .htaccess, et nous vous avons fourni un moyen pratique de le modifier. Soyez toujours prudent si vous modifiez des fichiers importants dans WordPress, car une modification incorrecte pourrait rendre WordPress inaccessible. %1$sAssurez-vous de faire une sauvegarde avant d’effectuer des modifications, et vérifiez que vous avez un accès FTP à votre serveur web et que vous savez comment accéder aux fichiers et les modifier via FTP.%2$s

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
fr: Cela vous permet de masquer les annonces d’extensions et les détails des mises à jour dans le centre de notification.

en: This email was auto-generated and sent from %1$s.
fr: Cet e-mail a été généré automatiquement et envoyé à partir de %1$s.

en: This feature allows you to log all query arguments that are used on your site and block them. This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with unrecognized query arguments and help save search engine crawl quota.
fr: Cette fonctionnalité vous permet d’enregistrer dans le journal tous les arguments de requête utilisés sur votre site et de les bloquer. Cela aidera à empêcher les moteurs de recherche d’explorer chaque variation de vos pages avec des arguments de requête non reconnus et contribuera à économiser le quota d’exploration des moteurs de recherche.

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
fr: Cette fonctionnalité est utilisée pour ajouter du contenu automatiquement au flux RSS de votre site. Plus précisément, elle vous permet d'ajouter des liens vers votre blog et vos publications de blog afin que les scrapers ajoutent automatiquement ces liens aussi. Cela permet aux moteurs de recherche à vous identifier en tant que source originale du contenu.

en: This feature requires one of the following plans:
fr: Cette fonctionnalité exige l'un des plans suivants :

en: This feature requires the following plan:
fr: Cette fonctionnalité nécessite l’offre suivante :

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
fr: Cette fonctionnalité repose sur la prise en charge des widgets, qui n’est pas disponible dans votre thème actuel.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
fr: Ce graphique est une représentation visuelle du <strong>classement des mots-clés dans les résultats de recherche au fil du temps</strong> en fonction de leur position et de leur taux de clic moyen. Cela peut vous aider à comprendre les performances des mots-clés et à identifier les tendances ou les fluctuations.

en: This is a %1$s Feature
fr: Il s’agit d’une fonctionnalité %1$s

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
fr: Il s’agit d’un doublon d’une URL que vous êtes déjà en train d’ajouter. Vous ne pouvez ajouter que des URL source uniques.

en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
fr: Il s’agit d’un flux global de sortie de votre site au format Atom. %1$s

en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
fr: Il s’agit d’un flux global de sortie de votre site au format RDF/RSS 1.0. %1$s

en: This is a network-wide change.
fr: Il s’agit d’une modification qui s’appliquera à l’ensemble du réseau.

en: This is far below the recommended minimum of words.
fr: Ce nombre est inférieur au minimum de mots recommandé.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
fr: Ce chiffre est supérieur à notre recommandation de 50 Ko.

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
fr: Il s’agit du graphique par défaut pour ce type de publication. Toutes les données pour ce graphique seront automatiquement générées.

en: This is under the average of 33 KB.
fr: Ce chiffre est inférieur à la moyenne de 33 Ko.

en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
fr: Voici à quoi ressemblera votre page configurée avec %1$s lorsqu’elle sera partagée via Facebook. Le titre et la description du site seront automatiquement ajoutés.

en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
fr: Cette notification disparaîtra automatiquement dès que l'importation sera terminée. Pendant ce temps, tout devrait continuer à fonctionner comme prévu.

en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
fr: Cette notification disparaîtra automatiquement dès que la migration sera terminée. Pendant ce temps, tout devrait continuer à fonctionner comme prévu.

en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
fr: Cette option vous permet de contrôler si %1$s doit analyser les codes courts lors de la génération des données telles que le titre ou la méta description SEO. L’activation de ce réglage peut engendrer des conflits avec les extensions tierces ou les thèmes tiers. %2$s

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
fr: Cette option vous permet d’activer ou désactiver l’utilisation de la balise méta de mots-clés pour l’ensemble du site.

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
fr: Cette option générera un plan de site RSS distinct qui peut être soumis à Google, Bing et tout autre moteur de recherche prenant en charge ce type de plan de site. Le plan de site RSS contient un flux RSS des dernières mises à jour du contenu de votre site. Il ne s’agit pas d’un plan de site complet de l’ensemble de votre contenu.

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
fr: Cette redirection est prise en charge via la fonctionnalité Déménager le site sous l’onglet Redirection du site entier.

en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
fr: Cette règle est en conflit avec la règle n° %1$s%2$s.%3$s

en: This rule is a duplicate of rule #%1$s%2$s.
fr: Cette règle est un doublon de la règle n° %1$s%2$s.

en: This rule overrides the default rule #%1$s%2$s.
fr: Cette règle remplace la règle par défaut n° %1$s%2$s.

en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
fr: Ce réglage vous permet de basculer entre le plan de site normal et le plan de site d’archives compactes par date. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
fr: Ce réglage s’applique uniquement aux publications et aux pages.

en: This shows the date and time when Google's crawler (Googlebot) last visited and crawled the page.
fr: Elle affiche la date et l’heure de la dernière exploration de la page par le robot d’indexation de Google (Googlebot).

en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
fr: Ce site fonctionne dans un sous-répertoire de votre site principal situé à %1$s. Votre fichier robots.txt devrait apparaître uniquement dans le répertoire racine du site.

en: This site runs in a sub-directory. The robots.txt file must be located at the root of the website host to which it applies.
fr: Ce site s’exécute dans un sous-répertoire. Le fichier robots.txt doit se trouver à la racine de l’hébergeur du site auquel il s’applique.

en: This sitemap contains
fr: Ce plan du site contient

en: This sitemap index contains
fr: Cet index de sitemap contient

en: This sitemap was %1$s generated on %2$s at %3$s by %4$s %5$s - the original SEO plugin for WordPress.
fr: Ce plan de site a été généré %1$s le %2$s à %3$s par %4$s %5$s - l’extension SEO originale pour WordPress.

en: This specifies whether your website's robots meta tag allows Googlebot to index the page.
fr: Cette option indique si la balise meta robots de votre site permet à Googlebot d’indexer la page.

en: This specifies whether your website's robots.txt file allows Googlebot to crawl the page.
fr: Ce champ indique si le fichier robots.txt de votre site autorise Googlebot à explorer la page.

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
fr: Cette chaine est ajoutée aux titres et descriptions de pages numérotées (comme les pages de termes ou d’archives).

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
fr: Ce tableau affiche les performances des mots-clés avec lesquels votre site est classé au fil du temps, et comprend des mesures telles que les impressions, le taux de clics et la position moyenne dans les résultats de recherche. Il permet d’analyser facilement les performances des mots-clés et d’identifier ceux qui ne sont pas assez performants et qui doivent être optimisés ou remplacés.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
fr: Les pages sélectionnées seront définitivement retirées du plan de site des pages supplémentaires.

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
fr: Cette page sera définitivement retirée du plan de site des pages supplémentaires.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Timezone
fr: Fuseau horaire :

en: Title
fr: Titre

en: Title & Description
fr: Titre et description

en: Title Attribute Format
fr: Format de l'attribut titre

en: Title Case
fr: Casse du titre

en: Title Separator
fr: Séparateur du titre

en: Title Wrapper
fr: Conteneur du titre

en: Title:
fr: Titre:

en: To
fr: À

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
fr: Pour ajouter ce bloc, modifiez une page ou une publication et recherchez le bloc « %1$s - Fils d’ariane ». %2$s

en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
fr: Pour ajouter ce bloc, modifiez une page ou une publication et recherchez le bloc %1$s« %2$s - Plan de site HTML »%3$s.

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
fr: Pour ajouter ce widget, visitez la %1$spage des widgets%2$s et recherchez le widget « %3$s ».

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
fr: Pour informer les moteurs de recherche des profils qui sont associés à ce site, saisissez-les ci-dessous :

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
fr: Pour informer les moteurs de recherche des profils qui sont associés à cet utilisateur ou cette utilisatrice, saisissez-les ci-dessous :

en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the Query Arg. For example: %2$s
fr: Pour éviter une expression régulière gourmande, vous pouvez utiliser %1$s pour l’ancrer au début de l’argument de requête. Par exemple : %2$s

en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
fr: Pour éviter une expression régulière gourmande, vous pouvez utiliser %1$s pour l’ancrer au début de l’URL. Par exemple : %2$s

en: To unlock more features, consider %1$s.
fr: Pour débloquer plus de fonctionnalités, envisagez d’effectuer une %1$s.

en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
fr: Pour débloquer les fonctionnalités sélectionnées, veuillez %1$s et saisir votre clé de licence ci-dessous.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
fr: Afin de débloquer les fonctionnalités sélectionnées, veuillez saisir votre clé de licence ci-dessous.

en: To view the new sitemap, first save changes.
fr: Pour voir le nouveau plan de site, enregistrez d’abord les modifications.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
fr: Pour voir le plan de site, saisissez une URL et enregistrez les modifications.

en: Toddlers
fr: Tout-petits

en: Too Long
fr: Trop long

en: Too Long 😑
fr: Trop long 😑

en: Too Many Words
fr: Trop de mots

en: Too Many Words 😑
fr: Trop de mots 😑

en: Too Short
fr: Trop court

en: Too Short 🙃
fr: Trop court 🙃

en: Too few internal links on the page.
fr: Trop peu de liens internes sur la page.

en: Too few internal links on your page.
fr: Trop peu de liens internes sur votre page.

en: Tools
fr: Outils

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
fr: Les 10 meilleurs moyens pour augmenter le trafic

en: Top 3 Position
fr: Position dans le Top 3

en: Top Competitor Content
fr: Contenu des principaux concurrents

en: Top Content Discovery
fr: Découverte de contenu principal

en: Top Domain Reports
fr: Principaux rapports sur les domaines

en: Top Keywords
fr: Meilleurs mots-clés

en: Top Losing
fr: En baisse

en: Top Losing Keywords
fr: Mots-clés en baisse

en: Top Losing Posts
fr: Publications en baisse

en: Top Pages
fr: Principales pages

en: Top Positions
fr: Meilleures positions

en: Top Winning
fr: En hausse

en: Top Winning Keywords
fr: Meilleurs mots-clés

en: Top Winning Posts
fr: Publications en hausse

en: Top-rated WordPress donation and fundraising plugin. Over 10,000+ non-profit organizations and website owners use Charitable to create fundraising campaigns and raise more money online.
fr: L’extension WordPress la mieux classée pour les dons et les collectes de fonds. Plus de 10 000 organisations à but non lucratif et propriétaires de sites utilisent Charitable pour créer des campagnes de collecte de fonds et augmenter leur collecte en ligne.

en: Total %1$s
fr: %1$s en tout

en: Total Clicks
fr: Nombre total de clics

en: Total External Links
fr: Total des liens externes

en: Total Keywords
fr: Nombre total de mots-clés

en: Total Links
fr: Total des liens

en: Tourist Information Center
fr: Centre d'information touristique

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
fr: Suivez l’évolution du classement des mots-clés dans les résultats de recherche au fil du temps en fonction de leur position et de leur taux de clic moyen. Cela peut vous aider à comprendre les performances des mots-clés et à identifier les tendances ou les fluctuations.

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
fr: Suivez l’évolution des performances de votre site dans les classements de recherche et générez des rapports contenant des informations actionnables.

en: Track keyword rankings
fr: Suivre les classements des mots-clés

en: Track page rankings
fr: Suivre les classements des pages

en: Tracking
fr: Suivi

en: Transition words
fr: Mots de transition

en: Translate
fr: Traduire

en: Travel Agency
fr: Agence de voyage

en: Trend
fr: Tendance

en: Trinidad & Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: TruSEO Score
fr: Score TruSEO

en: TruSEO Score & Content
fr: Score et contenu TruSEO

en: TruSEO cannot analyze the post while you are using the Code Editor. Please switch back to the Visual Editor to view your results.
fr: TruSEO ne peut pas analyser la publication pendant que vous utilisez l’éditeur de code. Veuillez revenir à l’éditeur visuel pour voir vos résultats.

en: Try Again
fr: Réessayez

en: Try New Headline
fr: Essayer un nouveau titre

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
fr: Essayez de remplacer les objets embarqués avec des alternatives HTML5.

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish
fr: Turc

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
fr: Convertissez les internautes qui consultent votre site en ambassadeurs et ambassadrices de votre marque ! Augmentez facilement votre liste d’e-mails, le trafic de votre site et votre nombre d’abonnés aux réseaux sociaux grâce aux puissantes extensions WordPress pour les cadeaux et les concours.

en: Type to search...
fr: Taper pour rechercher...

en: Typical
fr: Typique

en: Typical Top
fr: Typique - Principaux

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: URL Count
fr: Nombre d’URL

en: URL already exists.
fr: L’URL existe déjà.

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
fr: Impossible de lire le fichier CSV. Veuillez vous assurer que le fichier est valide et réessayer.

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: Unavailable for Legal Reasons
fr: Indisponible pour des raisons légales

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Unblock Query Arg
fr: Débloquer l’argument de requête

en: Unblock Query Args
fr: Débloquer les arguments de requête

en: Unblocked
fr: Non bloqué

en: Uncommon Words
fr: Mots rares

en: Under Construction
fr: En construction

en: Underscores (_)
fr: Tirets bas (_)

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
fr: Malheureusement, une erreur s'est produite lors de l'importation des réglages de votre extension SEO. Cela peut être dû à une incompatibilité dans la version installée. Assurez-vous que vous utilisez la dernière version de l'extension et réessayez.

en: Uninstall %1$s
fr: Désinstaller %1$s

en: Unisex
fr: Unisexe

en: United Arab Emirates
fr: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Universal Analytics V3 Deprecation Notice
fr: Notification d’obsolescence de Universal Analytics V3

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
fr: Suivi universel pour AMP et Instant Articles

en: University
fr: Université

en: Unknown fetch state
fr: État de la récupération inconnu

en: Unknown indexing status
fr: État de l’indexation inconnu

en: Unknown user agent
fr: Agent utilisateur inconnu

en: Unlimited Schema
fr: Schéma illimité

en: Unlock Access Control
fr: Débloquer le contrôle d’accès

en: Unlock All Features
fr: Débloquer toutes les fonctionnalités

en: Unlock Author SEO (E-E-A-T)
fr: Débloquer le SEO de l’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Unlock Breadcrumb Templates
fr: Débloquer les modèles de fils d’ariane

en: Unlock Custom Fields
fr: Débloquer les champs personnalisés

en: Unlock Custom Taxonomies
fr: Débloquer les taxonomies personnalisées

en: Unlock Domain Activations
fr: Débloquer les activations de domaine

en: Unlock Image SEO
fr: Débloquer le SEO image

en: Unlock Keyword Tracking
fr: Débloquer le suivi des mots-clés

en: Unlock Link Assistant
fr: Débloquer l’assistant d’amélioration des liens

en: Unlock Local SEO
fr: Débloquer le SEO local

en: Unlock Network Tools
fr: Débloquer les outils réseau

en: Unlock News Sitemaps
fr: Débloquer les plans de site d’actualités

en: Unlock Post Tracking
fr: Débloquer le suivi des publications

en: Unlock Redirects
fr: Débloquer les redirections

en: Unlock SEO Revisions
fr: Débloquer les révisions SEO

en: Unlock Schema Generator
fr: Débloquer le générateur de schéma

en: Unlock Schema Markup Generator
fr: Débloquer le générateur de balises schéma

en: Unlock Search Statistics
fr: Débloquer les statistiques de recherche

en: Unlock Video Sitemaps
fr: Débloquer les plans de site vidéo

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
fr: Débloquez les outils de niveau réseau pour gérer tous vos sites à partir d’un seul endroit facile à utiliser. Gérez les activations de vos clés de licence pour chaque domaine individuel.

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
fr: Débloquez les outils de niveau réseau pour gérer tous vos sites à partir d’un seul endroit facile à utiliser. Migrez des données ou créer des sauvegardes sans avoir à consulter chaque tableau de bord.

en: Up
fr: Haut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Addon
fr: Mettre à jour le module

en: Update Author SEO (E-E-A-T)
fr: Mettre à jour le SEO de l’auteur/autrice (E-E-A-T)

en: Update IndexNow
fr: Mettre à jour IndexNow

en: Update Options
fr: Modifier les options

en: Update Page
fr: Mettre la page à jour

en: Update WPCode
fr: Mettre à jour WPCode

en: Update to version
fr: Mettre à jour vers la version

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
fr: Mettez à niveau %1$s vers Pro et débloquez toutes les fonctionnalités!

en: Upgrade Your Plan
fr: Mettez à niveau votre plan

en: Upgrade to %1$s
fr: Passer à la version %1$s

en: Upgrade to %1$s %2$s
fr: Passer à la version %1$s %2$s

en: Upgrade to %1$s Today
fr: Passez à %1$s aujourd'hui

en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
fr: Passer à %1$s et économiser %2$s

en: Upgrade to Pro
fr: Passer à la version Pro

en: Upgrade to Pro Today!
fr: Passez à la version Pro aujourd’hui !

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
fr: Passez à la version Pro et débloquez des fonctionnalités SEO puissantes

en: Upgrade to Pro to unlock Search Statistics and sync your site with Google Search Console. Get valuable insights right inside your WordPress dashboard, track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
fr: Passez à la version Pro pour débloquer les statistiques de recherche et synchroniser votre site avec la Google Search Console. Récupérez des informations pertinentes directement dans votre Tableau de bord WordPress. Suivez les classements des mots clés et les performances de recherche pour des publications spécifiques et bénéficiez d’informations exploitables afin d’améliorer votre classement dans les résultats de recherche.

en: Upload Directory Info
fr: Téléverser les informations du répertoire

en: Upload or Select Image
fr: Téléverser ou sélectionner une image

en: Usage Examples
fr: Exemples d’utilisation

en: Usage Tracking
fr: Suivi de l'utilisation

en: Use 24h format
fr: Utiliser le format 24h

en: Use AI Generator
fr: Utiliser le générateur IA

en: Use Categories for Meta Keywords
fr: Utiliser des catégories pour les mots-clés méta

en: Use Categories in Article Tags
fr: Utiliser les catégories dans les étiquettes d'article

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
fr: Utiliser le contenu pour les descriptions générées automatiquement :

en: Use Data from Facebook Tab
fr: Utiliser les données de l'onglet Facebook

en: Use Default Settings
fr: Utiliser les réglages par défaut

en: Use Defaults
fr: Utiliser les valeurs par défaut

en: Use Keywords in Article Tags
fr: Utiliser des mots-clés dans les étiquettes d'article

en: Use Meta Keywords
fr: Utiliser des mots-clés méta

en: Use Post Tags in Article Tags
fr: Utiliser les étiquettes de publication dans les étiquettes d'article

en: Use Range
fr: Plage d’utilisation

en: Use Snippet
fr: Utiliser l’extrait

en: Use Tags for Meta Keywords
fr: Utiliser des étiquettes pour les mots-clés méta

en: Use a default template
fr: Utiliser un modèle par défaut

en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
fr: Utilisez notre puissant générateur de schéma pour configurer le balisage de schéma de votre contenu. Les moteurs de recherche utilisent les données structurées pour mieux comprendre le contenu de votre site et pour afficher des extraits enrichis dans les résultats de recherche. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
fr: Utilisez le code PHP suivant à tout emplacement de votre thème (dans la boucle) pour afficher les fils d’ariane. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
fr: Utilisez le code PHP suivant à tout emplacement de votre thème pour afficher le plan de site. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates or author archive template to display a bio for the author.
fr: Utilisez le code PHP suivant à tout emplacement dans les modèles de publication de votre thème ou dans le modèle d’archive d’auteur/autrice afin d’afficher une biographie pour l’auteur/autrice.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post author.
fr: Utilisez le code PHP suivant à tout emplacement dans les modèles de publication de votre thème afin d’afficher une biographie pour l’auteur/autrice de la publication.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post reviewer.
fr: Utilisez le code PHP suivant à tout emplacement dans les modèles de publication de votre thème afin d’afficher une biographie pour l’auteur/autrice de la publication.

en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
fr: Utilisez le code court suivant pour afficher le plan de site HTML. %1$s

en: Use the following shortcode to display the author bio.
fr: Utilisez le code court suivant pour afficher la biographie de l’auteur/autrice.

en: Use the following shortcode to display the author name.
fr: Utilisez le code court suivant pour afficher le nom de l’auteur/autrice.

en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
fr: Utilisez le code court suivant pour afficher les fils d’ariane actuels. %1$s

en: Use the following shortcode to display the reviewer name.
fr: Utilisez le code court suivant pour afficher le nom de l’auteur/autrice de l’avis.

en: Use the home page description
fr: Utiliser la description de la page d'accueil

en: Use the home page title
fr: Utilisez le titre de la page d'accueil

en: Use the same username for multiple social networks
fr: Utilisez le mémé nom d'utilisateur pour plusieurs réseaux sociaux

en: Used
fr: Usagé

en: User Access Control
fr: Contrôle des accès utilisateurs et utilisatrices

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: User Count
fr: Nombre d'utilisateurs

en: User Language
fr: Langue de l'utilisateur

en: Uses
fr: Utilisations

en: Uses (Highest)
fr: Utilisations (les plus élevées)

en: Uses (Lowest)
fr: Utilisations (les plus faibles)

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
fr: Avec WPCode, vous pouvez installer des extraits de code AIOSEO en un clic directement depuis cette page ou la bibliothèque WPCode à l’intérieur de la zone d’administration WordPress.

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
fr: En utilisant les outils personnalisés ci-dessous, vous pouvez ajouter un plan de site HTML à votre site et aider les internautes à découvrir l’ensemble de votre contenu. L’ajout d’un plan de site HTML à votre site peut également aider les moteurs de recherche à trouver votre contenu plus facilement.

en: VAT ID
fr: Numéro de TVA

en: VAT ID:
fr: ID de TVA :

en: Validate Schema
fr: Valider le schéma

en: Validate with Google
fr: Validation avec Google

en: Value
fr: Valeur

en: Vat ID
fr: ID de TVA

en: Very Good!
fr: Très bien!

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Sitemap
fr: Plan de site vidéo

en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
fr: Plans de site vidéo est une fonctionnalité %1$s

en: Video Tutorials
fr: Tutoriels vidéo

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Video and News Sitemaps
fr: Plans de site vidéo et actualités

en: View %1$s
fr: Voir %1$s

en: View All
fr: Tout voir

en: View All Documentation
fr: Voir toute la documentation

en: View Documentation
fr: Voir la documentation

en: View all tags
fr: Voir toutes les étiquettes

en: View all video tutorials
fr: Voir tous les tutoriels vidéo

en: View detailed link & domain reports, manage existing links and discover new internal linking opportunities through smart suggestions (Pro & Elite plans only)
fr: Consultez les rapports détaillés sur les liens et les domaines, gérez les liens existants et découvrez de nouvelles opportunités de liens internes grâce à des suggestions intelligentes (offres Pro et Elite uniquement)

en: View full list
fr: Voir la liste complète

en: View in Google
fr: Voir dans Google

en: View supported browsers
fr: Voir les navigateurs pris en charge

en: View the Changelog
fr: Voir le journal des modifications

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visit Site
fr: Visiter le site

en: Visual Arts Event
fr: Évènement d’arts visuels

en: Visual Breadcrumb Trails
fr: Chemin visuel de navigation en fil d’ariane

en: Volunteer
fr: Bénévole

en: WP Roles (Editor, Author)
fr: Rôles WP (éditeur/éditrice, auteur/autrice)

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
fr: Vous souhaitez tirer le meilleur parti de Clarity ? Intégrez Clarity à Google Analytics avec MonsterInsights dès aujourd’hui !

en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
fr: Avertissement: %1$s a détecté d'autres extensions SEO ou sitemap actives. Nous vous recommandons de désactiver les extensions suivantes pour éviter tout conflit:

en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
fr: Avertissement: %1$s a détecté que vous bloquez l'accès aux moteurs de recherche. Vous pouvez modifier ce paramètre dans Réglages > Lecture si cela était involontaire.

en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
fr: Avertissement : %1$s a détecté que le format de votre description n’est pas valide. Par conséquent, les descriptions risquent de ne pas être appliquées correctement à votre contenu.

en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
fr: Avertissement : vous avez désactivé la génération automatique de descriptions et vous utilisez le format de description par défaut. %1$s ne produira pas de description à moins que vous n’en saisissiez une personnalisée. Vous pouvez activer la génération automatique de descriptions sous %2$s.

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Watch video tutorials
fr: Regarder les tutoriels vidéo

en: We are unable to retrieve the content for your site. This could be due to a number of reasons, but most likely the connection timed out while our analyzer was trying to access it. Please try again soon.
fr: Nous ne pouvons pas récupérer le contenu de votre site. Cela pourrait être dû à un certain nombre de raisons, mais le plus probable est que la connexion a expiré alors que notre outil d’analyse essayait d’y accéder. Veuillez réessayer prochainement.

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
fr: Impossible d’analyser votre titre, veuillez réessayer ultérieurement.

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
fr: Impossible de se connecter au site, veuillez réessayer ultérieurement.

en: We couldn't find an SEO Title.
fr: Titre SEO introuvable.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
fr: Nous n'avons trouvé aucun lien interne dans votre contenu. Ajoutez des liens internes dans votre contenu.

en: We detected that your site has been removed from Google Search Console. If this was done in error, click below to re-sync and resolve this issue.
fr: Nous avons détecté que votre site a été supprimé de la Google Search Console. S’il s’agit d’une erreur cliquez ci-dessous pour synchroniser à nouveau et résoudre ce problème.

en: We detected that your sitemap has errors. The last fetch was on %1$s. Click below to resolve this issue.
fr: Nous avons détecté que votre plan de site a des erreurs. La dernière récupération a été effectuée le %1$s. Cliquez ci-dessous pour résoudre ce problème.

en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
fr: Nous ne prenons pas en charge l'importation à partir de la version actuellement installée de %1$s (%2$s). Veuillez passer à la dernière version et réessayer.

en: We don't have any data to export.
fr: Nous n’avons aucune donnée à exporter.

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
fr: Nous avons rencontré une erreur lors du chargement des extraits de code, veuillez réessayer ultérieurement.

en: We found Schema.org data on the page.
fr: Nous avons trouvé des données Schema.org sur la page.

en: We found Schema.org data on your page.
fr: Données Schema.org trouvées sur votre page.

en: We had a problem when exporting data.
fr: Nous avons rencontré un problème lors de l’exportation des données.

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
fr: Nous avons déjà sélectionné les fonctionnalités recommandées en fonction de la catégorie de votre site, mais vous pouvez également utiliser les fonctionnalités suivantes pour peaufiner votre site.

en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
fr: Nous avons détecté d'autres extensions SEO installées sur votre site web. Sélectionnez les extensions pour lesquelles vous souhaitez importer des données dans %1$s.

en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
fr: Nous avons détecté que vous utilisez actuellement le constructeur de pages %1$s. Veuillez cliquer %2$sici%3$s pour utiliser l’éditeur %1$s afin d’obtenir des résultats plus précis.

en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
fr: Nous avons détecté que vous utilisez %1$s. Passez à %2$s pour débloquer les fonctionnalités SEO avancées pour le commerce électronique, y compris le SEO pour les catégories de produits et plus encore.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
fr: Nous vous recommandons de définir le nombre d'URL par index de plan de site sur 1,000 ou moins. Plus il y a de liens, plus le chargement du plan du site prendra du temps.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
fr: Nous recommandons de dépister la source des fichiers CSS non minifiés.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
fr: Nous recommandons de dépister la source des fichiers JavaScript non minifiés.

en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
fr: Nous recommandons l’utilisation de l’extension %1$sFree ExactMetrics%2$s pour tirer le meilleur parti de Google Analytics.

en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
fr: Nous recommandons l'utilisation de l'extension %1$sFree MonsterInsights%2$s pour tirer le meilleur parti de Google Analytics.

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
fr: Nous avons recommandé la redirection des URL des fichiers joints vers les fichiers joints initiaux car les pages de fichiers joints WordPress par défaut ont peu de valeur en termes de référencement.

en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
fr: Nous n'avons pas pu importer le numéro de téléphone que vous avez précédemment saisi pour votre balise schéma Knowledge Graph. Vu qu'il doit être au format international, veuillez le saisir (%1$s) avec l'indicatif du pays, par exemple +1 (555) 555-1234.

en: We were unable to parse the content for this site.
fr: Impossible d'analyser le contenu de ce site.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
fr: Nous n’avons pas pu enregistrer le fichier .htaccess, car le fichier n’était pas accessible en écriture. Veuillez vérifier les droits et réessayer.

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
fr: Nous n’avons pas pu enregistrer le fichier .htaccess en raison d’erreurs de syntaxe. Veuillez vérifier le code ci-dessous et réessayer.

en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
fr: Nous sommes désolés d’apprendre que vous n’appréciez pas %1$s. Nous aimerions avoir une chance d'améliorer nos services. Pourriez-vous nous accorder une minute et nous dire ce que nous pouvons faire mieux ?

en: We've got some%1$swork to do!
fr: Nous avons%1$sdu travail !

en: We've made some significant changes to how we monitor Query Args for our Crawl Cleanup feature. Instead of DISABLING all query args and requiring you to add individual exceptions, we've now changed it to ALLOW all query args by default with the option to easily block unrecognized ones through our new log table.
fr: Nous avons apporté des changements significatifs à la manière dont nous surveillons les arguments de requête pour notre fonctionnalité Nettoyage d’exploration. Au lieu de DÉSACTIVER tous les arguments de requête et de vous demander d’ajouter des exceptions individuelles, nous avons désormais opté pour ACTIVER tous les arguments de requête par défaut. Vous disposez d’une option pour facilement bloquer ceux non reconnus via notre nouvelle table de journal.

en: Web Page
fr: Page

en: Web Server
fr: Serveur web

en: Webmaster Tools
fr: Outils pour les webmasters

en: Webmaster Tools Verification
fr: Vérification des outils pour les webmasters

en: Website
fr: Site web

en: Website Name
fr: Nom du site

en: Website URL
fr: URL du site

en: Website URL:
fr: URL du site web:

en: Websites
fr: Sites web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to %1$s
fr: Bienvenue dans %1$s

en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
fr: Bienvenue à %1$s, l'extension originale SEO pour WordPress. Chez %2$s, nous développons un logiciel qui vous aide à classer votre site web dans les résultats de recherche et à gagner du trafic organique.

en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
fr: Bienvenue dans l'assistant de configuration %1$s!

en: Well done!
fr: Bravo!

en: What's New
fr: Quoi de neuf ?

en: Whether the compact author bio should be output or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si la biographie compacte de l’auteur/autrice doit être affichée ou non. Par défaut : %1$s.

en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si les libellés doivent être affichés ou non. La valeur par défaut est %1$s.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
fr: Indique si la date de mise en ligne des publications doit être affichée.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
fr: Indique si c’est le plan de site normal ou le plan de site d’archives compactes par date qui est généré.

en: Whether to display the "Reviewed By" label or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si l’étiquette « Évalué par » doit être affichée ou non. Par défaut : %1$s.

en: Whether to display the "Written By" label or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si l’étiquette « Écrit par » doit être affichée ou non. Par défaut : %1$s.

en: Whether to display the author image or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si l’image de l’auteur/autrice doit être affichée ou non. Par défaut : %1$s.

en: Whether to display the popup when someone hovers over the name or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si la fenêtre surgissante doit être affichée lors du survol du nom ou non. Par défaut : %1$s.

en: Whether to display the reviewer image or not. Defaults to %1$s.
fr: Indique si l’image de l’auteur/autrice de l’avis doit être affichée ou non. Par défaut : %1$s.

en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
fr: Que votre entreprise ait plusieurs lieux ou un seul, %1$s facilite la configuration et l’affichage d’informations pertinentes sur votre entreprise locale. Vous pouvez utiliser les outils personnalisés ci-dessous, ou le type de publication personnalisé Lieux (Lieux multiples uniquement) pour générer des informations pertinentes et nécessaires pour les moteurs de recherche ou pour vos clients.

en: Which SEO features do you want to enable?
fr: Quelles fonctionnalités SEO souhaitez-vous activer?

en: Which category best describes your website?
fr: Quelle catégorie décrit le mieux votre site web?

en: Whoops!
fr: Oups !

en: Width
fr: Largeur

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
fr: Sera remplacé si l'URL de l'auteur Facebook est présente dans le profil d'utilisateur individuel.

en: Will default opening hours set globally
fr: Les heures d’ouverture par défaut seront-elles définies globalement ?

en: Winning / Losing
fr: En hausse / En baisse

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
fr: Grâce à notre puissante fonctionnalité de révision de toutes vos données SEO, ne perdez jamais le titre ou la description SEO précis (ou tout autre atout !) qui vous ont aidé à mieux vous classer dans les résultats de recherche et restaurez-les en un seul clic.

en: WooCommerce Integration
fr: Intégration WooCommerce

en: WooCommerce Products only
fr: Produits WooCommerce uniquement

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
fr: Produits WooCommerce, catégories de produits, étiquettes de produits, attributs de produits + balises intelligentes WooCommerce (prix, marque, etc.)

en: Word Balance
fr: Équilibre des mots

en: Word Count
fr: Compte de mots

en: Word balance
fr: Équilibre des mots

en: WordPress Filter
fr: Filtre WordPress

en: WordPress User Roles
fr: Rôles d’utilisateurs/utilisatrices WordPress

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
fr: Les sites WordPress insèrent généralement la page ou le titre de l'article en tant qu'étiquette H1 (bien que les thèmes personnalisés puissent changer ce comportement).

en: Words
fr: Mots

en: Words to Strip
fr: Mots à supprimer

en: Would you like to purchase and install the following features now?
fr: Souhaitez-vous acheter et installer les fonctionnalités suivantes maintenant ?

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
fr: Ajoutez une méta description à votre page. Utilisez vos mots-clés cibles (de manière naturelle) et écrivez en pensant aux personnes qui liront la page. Résumez le contenu en décrivant les sujets abordés dans votre article.

en: Write a question...
fr: Rédiger une question...

en: Write an answer...
fr: Rédiger une réponse...

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
fr: Rédigez votre titre de publication pour voir les données de l’analyseur. L’outil Analyseur de titres vous aide à rédiger des titres SEO attractifs qui génèrent du trafic et des partages, et améliorent votre classement dans les résultats de recherche.

en: Writing Assistant
fr: Assistant d’écriture

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
fr: Ecrire des titres accrocheurs est à la fois une science et un art. Il existe des outils automatisés qui peuvent analyser votre titre par rapport aux indicateurs connus, comme la lisibilité et la qualité des clics. Il faut également comprendre la psychologie de votre public cible.

en: Written by
fr: Écrit par

en: X (Twitter) Card Settings
fr: Réglages de la carte X (Twitter)

en: X (Twitter) Preview
fr: Aperçu de la carte X (Twitter)

en: X Card Type
fr: Type de carte X

en: X Description
fr: Description X

en: X Image
fr: Image X

en: X Title
fr: Titre X

en: X cards by default will use the data defined below. If no data is set, X will instead pick up the data set on the Facebook tab.
fr: Par défaut, les cartes X utiliseront les données définies ci-dessous. Si aucune donnée n’est définie, X réutilisera les données définies dans l’onglet Facebook.

en: XML Sitemap
fr: Plan de site XML

en: Yandex Verification Code
fr: Code de vérification Yandex

en: Yandex Webmaster Tools
fr: Outils Yandex pour les webmasters

en: Year
fr: Année

en: Yearly
fr: Annuel

en: Yes
fr: Oui

en: Yes I love it
fr: Oui j’adore

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
fr: Oui, j'ai une sauvegarde et je souhaite réinitialiser les réglages

en: Yes, I love it!
fr: Oui, je l’adore !

en: Yes, I want to delete all links
fr: Oui, je veux supprimer tous les liens

en: Yes, I want to delete these links
fr: Oui, je veux supprimer ces liens

en: Yes, I want to delete this backup
fr: Oui, je souhaite supprimer cette sauvegarde

en: Yes, I want to delete this link
fr: Oui, je veux supprimer ce lien

en: Yes, I want to disconnect
fr: Oui, je veux déconnecter

en: Yes, I want to restore this backup
fr: Oui, je souhaite restaurer cette sauvegarde

en: Yes, count me in
fr: Oui, je m'inscris

en: Yes, count me in!
fr: Oui, je m’inscris !

en: Yes, process this network change
fr: Oui, traiter cette modification de réseau

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
fr: Vous recevez des corrections de bogues et des mises à jour sécurité, mais aucune fonctionnalité majeure.

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
fr: Vous bénéficiez des dernières fonctionnalités, corrections de bogues et mises à jour de sécurité au fur et à mesure de leur publication.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
fr: Vous faites de liens vers d’autres ressources sur votre site web, ce qui est excellent.

en: You are not allowed to install plugins.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à installer des extensions.

en: You are not licensed.
fr: Vous n’avez aucune licence.

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
fr: Vous n’utilisez aucun sous-titre, bien que votre texte soit assez long. Essayez d’ajouter des sous-titres.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
fr: Vous n'utilisez aucun sous-titre, mais votre texte est assez court et n'en a probablement pas besoin.

en: You are not using rich media like images or videos.
fr: Vous n’utilisez aucun contenu média enrichi comme des images ou des vidéos.

en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
fr: Vous utilisez un navigateur qui n’est plus pris en charge par %1$s. Veuillez le mettre à jour ou utiliser un autre navigateur pour pouvoir accéder aux réglages de l’extension.

en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
fr: Vous utilisez une page d’accueil statique qui se trouve sous Pages. Vous pouvez %1$sajuster directement les réglages de votre page d’accueil%2$s pour modifier le titre et la description.

en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta description and image.
fr: Vous utilisez une page d’accueil statique qui se trouve sous Pages. Vous pouvez %1$schanger les réglages de votre page d’accueil%2$s directement pour modifier le titre, la méta description et l’image.

en: You are using short paragraphs.
fr: Vous utilisez des paragraphes courts.

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
fr: Vous pouvez ajouter des URL de profils sociaux supplémentaires ici, séparées par une nouvelle ligne.

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
fr: Vous pouvez choisir de masquer ce bloc sur l’interface publique de votre site, de sorte que les internautes ne le voient pas, contrairement aux moteurs de recherche qui le verront.

en: You can find more information about RSS Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
fr: Pour plus d’informations sur les plans de site RSS, consultez %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
fr: Pour plus d'informations sur les plans de site XML, consultez %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
fr: Vous pouvez obtenir une augmentation de la vitesse encore plus grande avec un service de réseau de diffusion de contenu (CDN). Ces services permettent le stockage d’une copie de votre contenu sur plusieurs serveurs répartis dans le monde entier. La demande d’un/une internaute est gérée par le serveur périphérique le plus proche de son emplacement physique, donc le contenu arrive à une vitesse incroyable.

en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
fr: Vous pouvez importer des URL de pages supplémentaires dans votre plan de site à l’aide d’un fichier CSV. Les 4 colonnes suivantes sont obligatoires : %1$sURL de la page, Priorité, Fréquence, Dernière modification.%2$s

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
fr: Vous pouvez créer un fichier robots.txt le téléverser sur la racine web de votre site. Une option plus simple est d’utiliser une extension pour votre plateforme CMS.

en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
fr: Vous pouvez définir manuellement une clé de l’API ici, mais si aucune n’est précisée, une nouvelle clé sera générée automatiquement. %1$s

en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
fr: Vous pouvez maintenant gérer vos réglages SEO directement dans %1$s via %2$s avant de mettre en ligne votre publication !

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
fr: Vous pouvez réduire la répétition CSS avec les attributs HTML class et ID. Souvent, les mêmes règles seront répétées sur de nombreux éléments de page, incorporées dans l'attribut « style » de chaque balise. Vous pouvez les extraire dans une seule balise « style » et utiliser les attributs class et ID pour cibler chaque élément.

en: You can upgrade to the Pro plan today and
fr: Vous pouvez passer à la version Pro aujourd’hui et

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
fr: Vous pouvez utiliser ces liens rapides pour accéder rapidement à nos pages de réglages afin d'ajuster les paramètres SEO de votre site.

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
fr: Vous pouvez utiliser cette section pour ajouter à votre plan de site des URL qui ne font pas partie de votre installation WordPress. Par exemple, si vous avez un formulaire de contact que vous souhaitez inclure dans votre plan de site, vous pouvez saisir les informations manuellement.

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
fr: Vous disposez actuellement d’aucun droit pour activer ce module. Veuillez demander à un admin ou une administratrice du site d’effectuer d’abord cette activation.

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
fr: Vous disposez actuellement d’aucun droit pour mettre à jour ce module. Veuillez demander à un administrateur ou une administratrice du site d’effectuer cette mise à jour.

en: You don't have any keywords yet.
fr: Vous n’avez encore aucun mot-clé.

en: You have %1$s more notifications
fr: Vous avez %1$s de notifications supplémentaires

en: You have 1 more notification
fr: Vous avez encore 1 notification

en: You have been using the %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) integration which has been deprecated by Google and is no longer supported. This may affect your website's data accuracy and performance.%1$sTo ensure a seamless analytics experience, we recommend migrating to %3$s, a powerful analytics solution.%1$s%3$s offers advanced features such as real-time tracking, enhanced e-commerce analytics, and easy-to-understand reports, helping you make informed decisions to grow your online presence effectively.%1$sClick the button below to be redirected to the %3$s setup process, where you can start benefiting from its robust analytics capabilities immediately.
fr: Vous utilisez l’intégration %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) qui est devenue obsolète chez Google et n’est plus prise en charge. Cela peut affecter la précision des données et la performance de votre site. %1$sPour garantir une expérience de statistiques sans interruption, nous vous recommandons de migrer vers %3$s, une solution de statistiques puissante.%1$s%3$s offre des fonctionnalités avancées telles que le suivi en temps réel, des statistiques e-commerce améliorées, et des rapports faciles à comprendre, vous aidant à prendre des décisions éclairées pour développer efficacement votre présence en ligne.%1$sCliquez sur le bouton ci-dessous pour une redirection vers le processus de configuration de %3$s, où vous pourrez immédiatement bénéficier de ses robustes fonctionnalités de statistiques.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
fr: Vous avez dépassé la limite des requêtes. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
fr: Vous avez dépassé le nombre de demandes autorisé par votre offre %1$s.

en: You have new notifications!
fr: Vous avez de nouvelles notifications  !

en: You have no new notifications.
fr: Vous n'avez aucune nouvelle notification.

en: You have no reports left.
fr: Aucun rapport restant.

en: You have no saved backups.
fr: Vous n'avez aucune sauvegarde enregistrée.

en: You have no visible plugins!
fr: Vous n'avez aucune extension visible!

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
fr: Vous n’avez encore ajouté aucun schéma. Vous pouvez ajouter tout graphique de schéma souhaité via le générateur de schéma ci-dessous.

en: You have not yet added a valid license key.
fr: Vous n’avez pas encore ajouté de clé de licence valide.

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
fr: Vous avez la place d’ajouter davantage de mots-clés et de mots puissants pour améliorer vos classements et taux de clic.

en: You must first add content before the score can be determined.
fr: Pour pouvoir déterminer le score, vous devez d’abord ajouter du contenu.

en: You selected to install the free %1$s plugin during the setup of %2$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
fr: Vous avez choisi d’installer l’extension %1$s gratuite lors de la configuration de %2$s, mais un problème est survenu lors de l’installation. Cliquez ci-dessous pour l’installer manuellement.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
fr: Vous devriez écrire comme si vos lecteurs étaient des personnes égoïstes avec une capacité d'attention limitée (car cela décrit un grand pourcentage de la population mondiale). Les lecteurs visitent des sites web pour des raisons égoïstes - ils ne sont pas là pour vous rendre heureux.

en: You will need to manually update everything.
fr: Vous devez tout actualiser manuellement.

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
fr: Vous n’aurez pas accès à cette fonctionnalité tant que les extensions n’auront pas été achetées et installées.

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
fr: Vous y êtes presque ! Une fois que vous aurez terminé la configuration SEO, votre site sera optimisé pour un meilleur classement dans les résultats des moteurs de recherche !

en: You're connected to SEOBoost!
fr: Vous êtes connecté·e à SEOBoost !

en: You're good to go!
fr: Vous êtes prêt à partir !

en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
fr: Vous utilisez %1$s - aucune licence nécessaire. Profitez-en !

en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
fr: Vous utilisez %1$s. Pour débloquer plus de fonctionnalités, envisagez d’effectuer une %2$s

en: You're using enough active voice. That's great!
fr: Vous utilisez assez la voix active. C'est génial!

en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
fr: Votre %1$s apparaît dans le premier paragraphe. Bravo!

en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
fr: Votre %1$s n'apparaît pas dans le premier paragraphe. Assurez-vous tout de suite que le sujet est clair.

en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
fr: Vos %1$s ne seront pas indexées et seront exclues du plan de site, de sorte que les moteurs de recherche les ignoreront. Cependant, vous pouvez toujours contrôler l’apparence de leur titre de page ci-dessous.

en: Your Account is Connected to SEOBoost! 🎉
fr: Votre compte est connecté à SEOBoost ! 🎉

en: Your Content
fr: Votre contenu

en: Your Email Address
fr: Votre adresse e-mail

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL Facebook n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
fr: Vos sous-titres H2 et H3 reflètent le sujet de votre copie. Bon travail!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
fr: Votre sous-titre H2 ou H3 reflète le sujet de votre copie. Bravo!

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL Instagram n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL LinkedIn n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your Monthly SEO Email Summary
fr: Votre résumé mensuel par e-mail SEO

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL MySpace n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your Organization Name and Logo are set
fr: Le nom et le logo de votre organisation sont définis

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
fr: Le nom et/ou le logo de votre organisation sont vierges.

en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
fr: Le nom et / ou le logo de votre organisation sont vides. Ces valeurs sont nécessaires pour le balisage du schéma d'organisation de %1$s's.

en: Your Person Name and Image are set
fr: Votre nom de personne et votre image sont définis

en: Your Person Name and/or Image are blank
fr: Votre nom et votre image sont vides.

en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
fr: Votre nom de personne et / ou votre image sont vides. Ces valeurs sont nécessaires pour le balisage du schéma relative à la personne de %1$s.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL Pinterest n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
fr: Votre flux RSS a été désactivé. La désactivation du flux RSS global N’EST PAS recommandée. Cela empêchera les utilisateurs et utilisatrices de s’abonner à votre contenu et pourra affecter votre classement SEO. Vous pouvez ré-activer le flux RSS global dans les %1$sréglages d’exploration de contenu%2$s.

en: Your SEO Performance Report for %1$s
fr: Votre rapport de performance SEO pour %1$s

en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
fr: Votre titre SEO comporte %1$d caractères, ce qui est trop long.

en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
fr: Votre titre SEO comporte que %1$d caractères, ce qui est trop court.

en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
fr: Votre titre SEO est défini et comporte %1$d caractères.

en: Your Site Title and Tagline are set
fr: Le titre et le slogan de votre site sont définis

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
fr: Le titre et / ou le slogan de votre site sont vides

en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
fr: Le titre et / ou le slogan de votre site sont vides. Nous vous recommandons de définir ces deux valeurs puisque %1$s en a besoin pour diverses fonctionnalités, y compris notre balisage schéma.

en: Your Social Profiles
fr: Vos profils sociaux

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL SoundCloud n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your Templates
fr: Vos modèles

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL TikTok n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL Tumblr n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
fr: Votre URL semble contenir un domaine à l’intérieur du chemin : %1$s. Vouliez-vous plutôt utiliser %2$s ?

en: Your URL is invalid.
fr: Votre URL n’est pas valide.

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your Username:
fr: Votre nom d'utilisateur:

en: Your Weekly SEO Email Summary
fr: Votre résumé hebdomadaire par e-mail SEO

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL Wikipedia n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your WordPress URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL WordPress est n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your X (Twitter) URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL X (Twitter) n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL Yelp n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
fr: Votre URL YouTube n’est pas valide. Veuillez vérifier le format et réessayer.

en: Your browser version is not supported
fr: La version de votre navigateur n’est pas prise en charge.

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
fr: Votre connexion avec Google Search Console a expiré ou n’est pas valide. Veuillez vérifier que votre site est vérifié dans Google Search Console et essayez de vous reconnecter. Si le problème persiste, veuillez contacter notre équipe de support.

en: Your content contains images and/or video(s).
fr: Votre contenu contient des images et/ou une ou des vidéo(s).

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
fr: Votre e-mail est nécessaire pour que vous puissiez recevoir des recommandations SEO. Cet e-mail sera également utilisé pour connecter votre site à notre API SEO.

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
fr: L'ensemble de votre site est configuré pour un contenu globalement nofollow.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
fr: L'ensemble de votre site est configuré pour un contenu globalement noindex.

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
fr: Votre titre ne comporte pas assez de mots. Vous avez plus d’espace pour ajouter des mots-clés et des mots puissants afin d’améliorer votre référencement et d’obtenir plus d’intérêt.

en: Your headline has a negative sentiment.
fr: Votre titre exprime un sentiment négatif.

en: Your headline has a neutral sentiment.
fr: Votre titre exprime un sentiment neutre.

en: Your headline has a positive sentiment.
fr: Votre titre exprime un sentiment positif.

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
fr: Votre titre contient le bon nombre de mots. Les titres ont plus de chances de générer des clics dans les résultats de recherche s’ils comportent environ 6 mots.

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
fr: Votre titre comporte trop de mots. Les titres trop longs seront coupés dans les résultats de recherche et obtiendront moins de clics.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
fr: Votre titre aura plus de chances d’obtenir des clics s’il contient davantage de mots fréquents.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
fr: Votre titre aura plus de chances d’obtenir des clics s’il contient davantage de mots rares.

en: Your image's alt tag attribute.
fr: Attribut de balise alt de votre image

en: Your license has been disabled.
fr: Votre licence a été désactivée.

en: Your license has expired.
fr: Votre licence a expirée.

en: Your license key is invalid.
fr: Votre clé de licence est non valide.

en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
fr: Votre méta description a %1$d caractères, ce qui est trop longue.

en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
fr: Votre méta description a seulement %1$d caractères, ce qui est trop courte.

en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
fr: Votre méta description est définie et comporte %1$d caractères.

en: Your name or company name.
fr: Votre nom ou le nom de votre société:

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
fr: Votre page contient un en-tête noindex ou une étiquette méta.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
fr: Votre page ne contient ni un en-tête noindex ni une étiquette méta.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
fr: Votre page contient un nombre correct de liens externes et internes.

en: Your page is using the canonical link tag.
fr: Votre page utilise la balise de lien canonique.

en: Your page makes %1$d requests.
fr: Votre pages compte %1$d requêtes.

en: Your post needs improvement!
fr: Votre publication nécessite des améliorations !

en: Your response time is under 0.2 seconds.
fr: Votre délai de réponse est sous 0.2 secondes.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
fr: Votre fichier robots.txt est manquant ou indisponible.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
fr: Votre serveur n’utilise aucune « expiration » des en-têtes pour vos images.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
fr: Votre serveur utilise des en-têtes « expires » pour vos images.

en: Your settings have been reset successfully!
fr: Vos réglages ont été réinitialisés avec succès!

en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
fr: %1$s est déjà activé sur votre site. Si vous voulez utiliser %2$s, allez d’abord sous Extensions > Extensions installées et désactivez %1$s. Ensuite, vous pouvez activer %2$s.

en: Your site appears in search results
fr: Votre site apparaît dans les résultats de recherche

en: Your site does not appear in search results
fr: Votre site n'apparaît pas dans les résultats de recherche

en: Your site has a %1$s higher CTR compared to the previous period.
fr: Votre site a un taux de clics de %1$s plus élevé par rapport à la période précédente.

en: Your site has a %1$s lower CTR compared to the previous period.
fr: Votre site a un taux de clics de %1$s plus bas par rapport à la période précédente.

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
fr: Votre site a un fichier robots.txt contenant une ou plusieurs directives « disallow ».

en: Your site has a robots.txt file.
fr: Votre site a un fichier robots.txt.

en: Your site has received %1$s fewer clicks compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
fr: Votre site a reçu %1$s clics de moins par rapport à la période précédente, ce qui représente une baisse de %2$s.

en: Your site has received %1$s fewer impressions compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
fr: Votre site a reçu %1$s impressions de moins par rapport à la période précédente, ce qui représente une baisse de %2$s.

en: Your site has received %1$s more clicks compared to the previous period, which is a %2$s increase.
fr: Votre site a reçu %1$s clics de plus par rapport à la période précédente, ce qui représente une augmentation de %2$s.

en: Your site has received %1$s more impressions compared to the previous period, which is a %2$s increase.
fr: Votre site a reçu %1$s impressions de plus par rapport à la période précédente, ce qui représente une augmentation de %2$s.

en: Your site has received the same number of clicks compared to the previous period.
fr: Votre site a reçu le même nombre de clics que la période précédente.

en: Your site has received the same number of impressions compared to the previous period.
fr: Votre site a reçu le même nombre d’impressions que la période précédente.

en: Your site has the same CTR compared to the previous period.
fr: Votre site a le même taux de clics par rapport à la période précédente.

en: Your site is connected directly to Google Search Console and your sitemaps are in sync.
fr: Votre site est directement connecté à la Google Search Console et vos plans de site sont synchronisés.

en: Your site is currently not connected to %1$s. In order to analyze your site, you must first connect to our server. Please connect to %1$s and try again.
fr: Votre site n’est actuellement pas connecté à %1$s. Pour analyser votre site, vous devez d’abord vous connecter à notre serveur. Veuillez vous connecter à %1$s et réessayer.

en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
fr: Votre site n'est pas connecté. Veuillez vous connecter à %1$s et réessayer.

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
fr: Votre site n'utilise pas un protocole sécurisé de transfert (https).

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
fr: Votre site tourne sur un %1$sversion non sécurisée%2$s de PHP qui n'est plus prise en charge. Veuillez contacter votre fournisseur d'hébergement web pour mettre à jour votre version PHP ou passer à un %3$sservice d'hébergement WordPress recommandé%4$s.

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
fr: Votre site exécute une %1$sversion non sécurisée%2$s de WordPress qui n’est plus prise en charge. Veuillez mettre à jour votre site vers la dernière version de WordPress pour continuer à utiliser %3$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
fr: Votre site tourne sur une %1$sversion non sécurisée%2$s de PHP qui n'est plus prise en charge et peut causer des problèmes avec %3$s. Veuillez contacter votre fournisseur d'hébergement web pour mettre à jour votre version PHP ou passer à un %4$sservice d'hébergement WordPress recommandé%5$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
fr: Votre site utilise une %1$sversion obsolète%2$s de WordPress. Nous vous recommandons d’utiliser la version la plus récente de WordPress afin de préserver la sécurité de votre site.

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
fr: Votre site est défini sur privé. Cela signifie que WordPress demande aux moteurs de recherche d'exclure votre site des résultats de recherche.

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
fr: Votre site est défini sur public. Les moteurs de recherche indexeront votre site et il apparaîtra dans les résultats de recherche.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
fr: Votre site utilise un protocole sécurisé de transfert (https).

en: Your site ranked for %1$s fewer keywords compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
fr: Votre site s’est classé pour %1$s mots-clés de moins par rapport à la période précédente, ce qui représente une diminution de %2$s.

en: Your site ranked for %1$s more keywords compared to the previous period, which is a %2$s increase.
fr: Votre site s’est classé pour %1$s mots-clés de plus par rapport à la période précédente, ce qui représente une augmentation de %2$s.

en: Your site ranked for the same number of keywords compared to the previous period.
fr: Votre site s’est classé pour le même nombre de mots-clés par rapport à la période précédente.

en: Your site title.
fr: Le titre de votre site.

en: Your site was removed from Google Search Console.
fr: Votre site a été supprimé de la Google Search Console.

en: Your sitemap has errors.
fr: Votre plan de site contient des erreurs.

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
fr: Votre source est un chemin protégé et ne peut pas être redirigée.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
fr: Votre source est identique à une cible, et cela va créer une boucle.

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
fr: Votre plan de site statique est en cours de régénération. Cela peut prendre un certain temps en fonction de la taille de votre site. Il se peut également que le contenu du plan de site soit obsolète.

en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
fr: Votre URL cible contient le(s) caractère(s) non valide(s) %1$s

en: Your target URL is not valid.
fr: Votre URL cible n’est pas valide.

en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
fr: Votre URL cible doit être une URL absolue telle que %1$s ou commencer par une barre oblique %2$s.

en: Your theme is not visible!
fr: Votre thème n'est pas visible!

en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
fr: Votre rôle de compte ne permet pas d’accéder à ce champ pour le modifier. %1$s

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
fr: Eh oui, nous avons trouvé la recette pour créer des produits géniaux que nos clients adorent !

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zip Code
fr: Code postal

en: a day ago
fr: il y a un jour

en: a few seconds ago
fr: il y a quelques secondes

en: a minute ago
fr: il y a une minute

en: a month ago
fr: il y a un mois

en: a year ago
fr: il y a un an

en: always
fr: toujours

en: analyzing serps
fr: analyse des SERP

en: and was generated on %1$s at %2$s
fr: et a été généré le %1$s à %2$s

en: archive
fr: archiver

en: at
fr: à

en: at least one
fr: au moins un

en: calculating keywords heading presence
fr: calcul de la présence des mots-clés dans les titres

en: calculating keywords importance
fr: calcul de l’importance des mots-clés

en: calculating keywords use suggestions
fr: calcul des suggestions d’utilisation de mots-clés

en: daily
fr: quotidien

en: days ago
fr: il y a quelques jours

en: default
fr: par défaut

en: desktop
fr: ordinateur

en: dynamically
fr: dynamiquement

en: e.g. %1$s
fr: par exemple : %1$s

en: fetching competitor data
fr: récupération des données de concurrents

en: fetching keywords data
fr: récupération des données de mots-clés

en: fetching keywords examples
fr: récupération des exemples de mots-clés

en: fetching report
fr: récupération du rapport

en: fetching serps
fr: récupération des SERP

en: from the network level
fr: au niveau du réseau

en: hourly
fr: toutes les heures

en: in search results
fr: dans les résultats de recherche

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
fr: des recommandations en matière de liens internes dans l’Assistant d’amélioration des liens.

en: items
fr: éléments

en: items per page
fr: éléments par page

en: minutes ago
fr: il y a quelques minutes

en: monthly
fr: mensuel

en: months ago
fr: il y a des mois

en: name
fr: nom

en: needs update
fr: Une mise à jour est nécessaire

en: never
fr: jamais

en: not installed
fr: pas installé

en: of
fr: sur

en: off
fr: désactivé

en: other domains
fr: autres domaines

en: processing keyword
fr: traitement du mot-clé

en: querying search engines
fr: requête des moteurs de recherche

en: readability
fr: lisibilité

en: review | reviews
fr[0]: avis
fr[1]: avis

en: sitemap
fr: plan de site

en: sitemaps
fr: plans du site

en: source url set once post is published
fr: URL source définie une fois que la publication est en ligne

en: statically
fr: statiquement

en: this is an RSS Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
fr: ceci est un plan de site RSS, ayant pour but d’être lu par des moteurs de recherche tels que Google ou Bing.

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
fr: Ceci est un plan du site en XML, dans le but d'être lu par des moteurs de recherche tels que Google ou Bing.

en: to analyze a competitor site.
fr: pour analyser un site concurrent.

en: to see your Site Score.
fr: pour voir le score de votre site.

en: unknown
fr: inconnu

en: upgrade to %1$s
fr: passer à la version %1$s

en: upgrading to %1$s
fr: mise à niveau vers %1$s

en: very easy
fr: très facile

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: what's this?
fr: qu’est-ce que c’est ?

en: yearly
fr: annuel

en: years ago
fr: il y a des années
